Domov / Hlavná strana / EU / Martin Schulz chce do roku 2025 Spojené štáty európske

Martin Schulz chce do roku 2025 Spojené štáty európske

Tí, ktorí sú proti, jednoducho opustia EÚ, vyslovil sa na konferencii Schulz.

Berlín – Martin Schulz, predseda nemeckej Strany sociálnej demokracie, chce presadiť ešte užšiu európsku integráciu a premeniť EÚ na „Spojené štáty európske“ do roku 2025.

„Chcem, aby vznikla ústavná zmluva na vytvorenie federálnej Európy,“ povedal Schulz vo štvrtok počas prejavu na straníckom zjazde v Berlíne, keď naliehal na svoju stranu, aby umožnila rozhovory s konzervatívcami Angely Merkelovej, ktoré by mohli viesť k novej nemeckej vláde a ukončiť bezprecedentnú patovú situáciu v koalícii.

Do procesu navrhovania takej ústavnej zmluvy by podľa Schulza mali byť zahrnutí občania na celom kontinente. Keď už bude navrhnutá, bude „predstavená členským štátom, a tí, ktorí budú proti, jednoducho opustia EÚ,“ povedal. Dodal, že Poľsko už teraz systematicky podrýva európske hodnoty a Maďarsko sa čoraz viacej samé izoluje.

Schulzovi sociálni demokrati sa stali poslednou funkčnou možnosťou kancelárky Angely Merkelovej na vytvorenie stabilnej vlády potom, ako rokovania s menšími stranami zlyhali. V priebehu štvrtka delegáti SPD hlasovali o návrhu, ktorý predložilo vedenie strany a v ktorom sú prednesené podmienky na vstup do rokovaní s kancelárkou.

Schulz, bývalý predseda Európskeho parlamentu, povedal, že počiatočnou podmienkou pre vstup do takých rokovaní bude „obrat v európskej politike.“

„SPD je potrebné pre spravodlivú a inovatívnu Európu,“ povedal. „Naša krajina si nemôže dovoliť ďalšie štyri roky európskej politiky v štýle Wolfganga Schaubleho.“ (bývalý konzervatívny minister financií)

Merkelová, ktorej sa pýtali na Schulzov prejav na tlačovej konferencii v Berlíne, odmietla reagovať na špecifiká jeho návrhu, ale povedala, že EÚ by sa mala sústrediť na odstránenie svojich „slabín“ a zlepšenie svojej „schopnosti konať.“

„Myslím si, že táto schopnosť konať by v súčasnosti mala byť v popredí, namiesto definovania cieľa, nech ho opíšete akokoľvek,“ povedala.

„Preto hovorím, že do roku 2025 by sme mali mať silnejšiu spoluprácu v oblasti obrany, omnoho silnejšiu spoluprácu v oblastiach, ktoré som spomenula,“ povedala Merkelová a citovala také témy ako výskum, zahraničnú politiku a vzdelávanie.

Iní konzervatívci však boli voči Schulzovej vízii ostro kritickí. Alexander Dobrindt, najvyšší právnik pre Kresťanskú sociálnu úniu, nazval vodcu SPD „európskym radikálom.“

„Niekto, kto chce vytvoriť Spojené štáty európske do roku 2025, kto chce rozpustiť národné štáty v priebehu nasledujúcich siedmych rokov a kto chce vyhodiť z EÚ kohokoľvek, kto sa nepodriadi tomuto diktátu, musí byť európsky radikál,“ povedal Dobrindt.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Politico

O ::prop

3 komentáre

  1. To bol naozaj len taký klasický kec na zakrytie toho, že vo vnútornej politike ide zas uzavrieť veľkú koalíciu. Taký kec na odpútanie pozornosti.

    • v tom videu, v 6. minúte, fakt hnus a možno aj odo mňa, že to sem dávam, ale toto hrozí aj tu, islam je neprisposobilé náboženstvo, a radikalizmus je jeho prirodzenou súčasťou, a človek má naozaj pocit, že niekomu vobec nevadí, že by sa takéto veci mohli začať diať aj tu

Leave a Reply