Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Maďarsko: Odhalený obchod s pasmi EÚ

Maďarsko: Odhalený obchod s pasmi EÚ

madar-pasV Maďarsku viedlo zjednodušené udeľovanie štátneho občianstva pre zahraničnú maďarskú menšinu pravicovo-konzervatívnou vládou premiéra Viktora Orbána ku škandálu. Ukrajinské, ruské a maďarské mafiánske bandy mali podľa internetového portálu Index predávať tisícky maďarských pasov a teda aj pasov EÚ. Oficiálne miesta oznámili právne kroky proti Indexu.

Podľa všetkého ide u týchto cestovných dokumentov o pasy, ktoré boli udelené príslušníkom maďarských menšín žijúcich v zahraničí a to s predpísanými podmienkami, ako maďarské korene a znalosť jazyka. Takýto zákon na „Repatriáciu etnických Maďarov“ bol vydaný v roku 2010 za predsedu vlády Viktora Orbána. Do obchodu s maďarským pasmi, ktorý otvára bránu do Európskej únie, majú byť zainteresovaní aj maďarskí lokálni úradníci a právnici.

„Sprostredkovatelia“ vybavia všetky úradné cesty

Zostrenie Ukrajinskej krízy tento obchod ďalej stimulovalo, píše Index. Že dvojité občianstvo, ako v mnohých iných právnych poriadkoch, je aj v Ukrajine zakázané, tento obchod nezastavilo. Podľa rešerší Indexu dostávali žiadatelia svoje pasy schválené bez toho, aby sa museli dostaviť osobne pred maďarské úrady – hoci pre zaradenie ako „etnický Maďar“ je potrebný aj osobný dôkaz dostatočných jazykových znalostí.

Podľa Indexu vybaví „sprostredkovateľ“ všetky zákonné povinnosti v mene žiadateľa a donesie – miesto účasti žiadateľa pred úradmi – jednoducho pripravené dokumenty do Maďarska, kde sa za pomoci „korupčných úradníkov“ získajú falošné dôkazy o maďarských jazykových znalostiach a tieto sú priložené k žiadosti. Takýmto spôsobom spracované žiadosti sú posielané ďalej. Ďalším krokom potom bolo o štyri až šesť mesiacov neskôr len zloženie „nacvičenej“ prísahy štátneho občianstva.

200 žiadostí za 20 minút

Podľa Index-u vybavia „sprostredkovatelia“ jednu žiadosť za sumy od 5.000 až do 30.000 Eur. Z tejto sumy sú platení aj korupční úradníci. Jeden „sprostredkovateľ“, ktorý vystúpil, priznal, že na jeden raz priniesol k starostovi východomaďarskej obce 200 žiadostí o dvojaké štátne občianstvo. Tomuto bolo vyplatené za každú žiadosť tisíc eur a za 20 minút všetky podpísal. Vydávanie pasov pripomína „priemyselné oddelenie pre štátnu príslušnosť“.

80 percent všetkých „falošných“ žiadateľov získalo maďarské štátne občianstvo (a tým členstvo v EÚ), píše Index. Tento portál požiadal maďarský Úrad pre ochranu ústavy o stanovisko, ale tajná služba neodpovedala. Zato Štátny sekretariát pre národnú politiku hrozil tomuto internetovému portálu „právnymi krokmi“ a hovoril o akomsi „útoku zahraničných tajných služieb“, ktorý prebieha cez Index, aby sa zdiskreditovalo maďarské zákonodarstvo.

„Obozretné“ vyšetrovanie

Index musí svoje tvrdenia podrobne dokázať, bol citovaný maďarskou spravodajskou agentúrou MTI štátny vice-tajomník Tamas Wetzel. So zovšeobecňovaním jednotlivých skúseností a vyjadrením neodôvodnených množstiev pasov ako skutočnosti, bolo zjednodušené udeľovanie štátneho občianstva postavené do krivého svetla. Ostatne, celkovo bolo len niekoľko tisíc pasov EÚ vystavených na základe tohto zákona.

Index vykázal vystavenie 20.867 pasov, z toho len pre Ukrajincov 10.432. Na porovnanie: pre USA a Kanadu spolu – klasické vysťahovalecké destinácie – bolo vystavených presne 100 pasov. Podľa Wetzela sa nezatajovalo, že v súvislosti so zjednodušeným udeľovaním štátneho občianstva existujú aj jeho zneužitia. Avšak príslušné orgány budú pre predchádzanie takýmto zneužitiam „uplatňovať vybrané prostriedky s najväčšou obozretnosťou“. Ako výsledok možno pozorovať značné zvýšenie odmietnutí neoprávnených žiadostí.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: ORF

O ::prop

Leave a Reply