Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ľudskoprávni aktivisti: Izraelci vykorisťujú palestínske deti

Ľudskoprávni aktivisti: Izraelci vykorisťujú palestínske deti

izrael-osadaPondelok, 13.04.2015; dpa / Abed Al Hashlamoun
Foto: Vždy je dôvod pre konflikty: izraelská osada na Západnom brehu Jordánu – teraz kritizuje Human Rights Watch vykorisťovanie palestínskych detí.

Human Rights Watch vyčíta Izraelu vykorisťovanie palestínskych detí v poľnohospodárstve. Maloletí musia podľa toho v izraelských sídliskách pracovať ilegálne a čiastočne za extrémnych podmienok. Najmladšie dieťa má ešte len jedenásť rokov.

• HRW bije na poplach: palestínske deti sú vykorisťované.
• Pracovné zmluvy neexistujú.
• Maloletí opúšťajú kvôli práci predčasne školu.

V izraelských sídliskách sú nasadzované palestínske deti v poľnohospodárstve a sú vykorisťované – je to výsledok Správy organizácie ľudských práv Human Rights Watch (HRW). Z 38 maloletých palestínskych robotníkov 21 udávalo, že kvôli tomu museli pred ukončením desiatej triedy opustiť školu.

Najmladším osloveným poberateľom dennej mzdy bol jedenásťročný chlapec. Celodenné zamestnávanie detí pod 15 rokov je tak v Izraeli, ako aj na palestínskych územiach zakázané.

Pracovné zmluvy neexistujú

HRW tiež dokumentovalo, ako sa uskutočňuje príjmanie do zamestnania: podľa toho často privádzajú palestínski sprostredkovatelia osadníkov a detských robotníkov dokopy. Pracovné zmluvy sa neuzatvárajú – čo spôsobuje pre Palestínčanov skoro za nemožné presadiť svoje práva.

Deti pracujú pri veľkej horúčave, neobdržia však žiadne lekárske zabezpečenie. Objednávatelia, ako aj sprostredkovatelia musia byť potrestaní, ak zamestnávajú deti, žiada HRW.

V osadách žije zhruba pol milióna Izraelcov

Podľa informácií organizácie pre ľudské práva Betselem bolo v období od roku 1967 do konca 2012 na Západnom brehu Jordánu zriadených 125 izraelských osád. K tomu treba prirátať cca 100 Izraelom nepovolených „divokých osád“.

V súčasnosti žije dobrý pol milióna izraelských osadníkov v strážených obytných komplexoch – osadách, uprostred cca 2,7 miliónov Palestínčanov. Medzinárodné spoločenstvo považuje tieto osady za prekážku budovania palestínskeho štátu.

Video: Prečo existuje konflikt na Blízkom Východe? (názorné vysvetlenie, prečo existuje konflikt na Blízkom Východe – rozpínavosť Izraela na úkor Palestíncov)

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Focus

O ::prop

Leave a Reply