Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Líbya stojí pred rozpadom

Líbya stojí pred rozpadom

Demonstration in TripolisBerlín – Podľa internej informácie Aliancie, Líbyjská vláda požiadala NATO o vojenskú podporu, aby sa zamedzilo upadnutiu krajiny do úplného chaosu.

Dva roky po zvrhnutí držiteľa moci Muammara al-Kaddáfí stojí severoafrická krajina pred rozpadom, cituje „Spiegel Online“ zo správy delegácie NATO, ktorá koncom júna precestovala krajinu.

„Armáda a polícia nie je v súčasnosti v stave, garantovať bezpečnosť pre krajinu“, zaznamenali experti NATO. To využívajú kriminálne bandy a radikálni islamisti. V Líbyi sa nachádza „celosvetovo najväčší nezabezpečený arzenál zbraní“, v tom sú míny, munícia, ako aj prenosné protilietadlové systémy.

Vláda v Tripolise požiadala NATO o podporu vybudovania až 35 tisíc člennej Národnej gardy. Avšak NATO sa obáva kompetenčných sporov v krajine. Celkovo chýba vládnym miestam „schopnosť rady príjmať a realizovať“.

Začiatkom júna oznámil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, že „tak rýchlo, ako to bude možné“ vyšle expertov do Líbye, aby pripravili výcvik a poradenstvo pre líbyjskú armádu. Po vypuknutí masových protestov zriadilo NATO koncom marca 2011 bezletovú zónu nad Líbyou a začala letecké útoky voči cieľom v Líbyi. Muammar al-Kaddáfí bol v októbri 2011 povstalcami zadržaný a usmrtený.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Stern

O ::prop

Leave a Reply