Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Laureáti Nobelovej ceny mieru: Uvoľnite správu o mučení

Laureáti Nobelovej ceny mieru: Uvoľnite správu o mučení

nobel-peace-torture-obamaDvanásť nositeľov Nobelovej ceny za mier napísalo otvorený list americkému prezidentovi Barackovi Obamovi, v ktorom od neho požadujú zverejnenie správy Senátu o používaní mučenia spravodajskou agentúrou CIA.

„Keď vodcovia národa ospravedlňujú a dokonca nariaďujú mučenie, takýto národ stratil svoju cestu,“ píše sa v dopise zverejnenom v nedeľu na TheCommunity.com.

Prominentní mieroví aktivisti požiadali prezidenta USA o „plné sprístupnenie správy americkému ľudu, v ktorej je uvedený rozsah a používanie mučenia americkými vojakmi, operatívcami a nájomnými silami, rovnako ako aj povolenia k mučeniu od amerických úradníkov.“

V dopise laureáti taktiež požadujú od Obamovej vlády, aby stanovili jasný spôsob, ako zatvoriť väznicu v zálive Guantanámo na Kube, spolu s ďalšími medzinárodnými „čiernymi tábormi“ – tajnými väznicami CIA v zámorí, kde dochádzalo k mučeniu silami USA.

Senátny Výbor pre spravodajské služby zostavil 6 tisíc stranovú správu o tom, ako CIA používala mučenie po útokoch 9/11.

Obhajcovia ľudských práv už dva roky naliehajú na Biely dom, aby túto správu zverejnil.

Tajné rokovania medzi Senátom a CIA vyvolali obavy, že finálna verzia by mohla byť pred odtajnením redigovaná.

„Dospela som k záveru, že úpravy odstraňujú alebo zakrývajú kľúčové fakty, ktoré podporujú zistenia a závery správy,“ vyhlásila senátorka za Demokratickú stranu Kalifornie a predsedkyňa výboru Diane Feinstein.

Dopis bol podpísaný nasledovnými nositeľmi Nobelovej ceny za mier: José Ramos-Horta, arcibiskup Desmond Tutu, F. W. De Klerk, Leymah Gbowee, Muhammad Yunus, John Hume, biskup Carlos X. Belo, Betty Williams, Adolfo Perez Esquivel, Jody Williams, Oscar Arias Sanchez a Mohammad ElBaradei.

Iróniou je, že sám Obama získal Nobelovu cenu za mier v roku 2009 za jeho takzvané úsilie v oblasti medzinárodnej diplomacie a nešírenia jadrových zbraní.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply