Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Láska v dobách apartheidu

Láska v dobách apartheidu

izrael-mur_apartheiduOd roku 2003 existuje v Izraeli zákon, ktorý zakazuje spolužitie medzi Palestíncami z obsadených území a Palestíncami – izraelskými štátnymi príslušníkmi, ak by chceli mať bydlisko ako manželský pár v Izraeli. Tento zákaz je odôvodňovaný „bezpečnosťou pred terorizmom“ a bol dokonca požehnaný najvyšším súdnym dvorom.

Minulú sobotu rozohnali vojaci IDF svadobný sprievod, ktorého účastníci nielen slávili svadbu, ale aj zároveň chceli protestovať proti tomuto zákonu. Dva autobusy so svadobnými hosťami išli s Jaffy na jednej strane múru a z Ramallahu z druhej strany naproti sebe, aby sa stretli na kontrolnom prechode v Hizme, severne od Jeruzalema, kde sa chceli Hazim z Abu Dis a jeho nevesta z Nazaretu zosobášiť. Oba autobusy boli izraelskými vojakmi zastavené ešte než dorazili na kontrolný prechod, do zhromaždenia svadobných hostí boli vhodené delobuchy a náboje so slzným plynom.

[space height=“20″]

Svadba bola organizovaná organizáciou „Láska v časoch apartheidu“, iniciatívou mladých Palestínčanov, ktorí chceli protestovať proti zákonu, ktorý reguluje právo pobytu pre manželské páry. Hovoria, že tým sú ľudia od seba oddeľovaní, čo odporuje univerzálnym ľudským právam. Medzi manželskými pármi nie je len zriadený jeden gigantický fyzický múr, ktorý rozdeľuje obe časti Palestíny, ale aj mužov a ženy, ktorí by sa chceli zosobášiť, alebo zosobášení sú, sú zákonom oddelení a nemôžu spolu žiť. Svojou akciou chceli upozorniť medzinárodné spoločenstvo a OSN na tento rasistický zákon, a apelovať na nich aby sa postavili za jeho zrušenie.

Human Rights Watch povedali „tento zákon porušuje povinnosť Izraela zamedziť každej forme rasizmu a diskriminácie, ktoré sa netýkajú len rasy, ale aj štátneho občianstva a etnickej príslušnosti.“ Aj Výbor OSN pre zamedzenie rasovej diskriminácie vyzval už roku 2003 Izrael, aby tento zákon zrušil. Len pre pripomenutie, dokonca počas Studenej vojny bolo možné, že občania NDR mohli získať povolenie „trvalého vycestovania“, ak boli pre to humanitárne dôvody, napríklad vydaj. Manželské páry mohli spolu žiť v NDR, alebo NSR, napriek múru.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: alles-schallundrauch.blogspot.com

O ::prop

Leave a Reply