Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Kyjev musí voliť medzi Moskvou a Bruselom

Kyjev musí voliť medzi Moskvou a Bruselom

barrosoBrusel/Kyjev/Moskva – EU vystavila Ukrajinu pod tlak. Na vrcholovom stretnutí EU – Ukrajina v pondelok v Bruseli, bol predseda komisie José Manuel Barroso voči ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovičovi neobvykle zreteľný: stretnutie sa uskutočňuje v dôležitom momente, „v momente, v ktorom Ukrajina musí zvoliť svoju európsku voľbu“. Ukrajina sa musí rozhodnúť medzi priblížením sa k EÚ, alebo pre pristúpenie k Colnej únii, kde dominuje Rusko, zaznelo. Oboje sa nedá zlúčiť, zdôraznil Barroso.

Moment tejto požiadavky je pre EÚ takticky výhodný. Rusko je síce pre Ukrajinu tak isto dôležitý obchodný partner ako EÚ – v oboch regiónoch dodala Ukrajina v 2012 tovary v hodnote cca 15 miliárd euro – avšak vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom sú napäté.

Janukovič práve odmietol účet Gazpromu na sedem miliárd dolárov. Ruský energetický obor požaduje tieto peniaze, pretože ukrajinský plynový koncern Naftogas údajne odobral menej plynu ako sa zmluvne zaviazal. V Kyjeve sa táto – beztak kontroverzná – plynová dohoda interpretuje inak.

V kyvadlovej politike, dlhé roky Kyjevom uplatňovanej medzi Východom a Západom, sa kyvadlo preto vychyľuje skôr k Európe. Jednou indíciou pre to je naznačenie Kyjeva v tomto roku ďalej obmedziť import plynu z Ruska a namiesto toho vsadiť na dodávky plynu z Európy. Plyn sa má dodávať do krajiny cez Maďarsko a Slovensko.

Požadovaný je právny štát

Cena, ktorú EÚ vyžaduje pre asociačnú dohodu, že zabezpečí ukrajinským tovarom cestu na európsky vnútorný trh a Ukrajincom samotným perspektívne bezvízový pohyb do Európy, nepozostáva však len z hospodársko-politickej orientácie na Západ. Najdôležitejšia požiadavka je rýchle presadenie právneho štátu. Na Ukrajine zúri korupcia, zatiaľ čo sa súdy jednostranne zameriavajú na politických protivníkov Janukoviča. Téma väznenej Júlie Timošenkovej sa síce v Bruseli oficiálne nespomínala, ale hovorí sa, že za kulisami nalieha EÚ na jej prepustenie.

Najväčšie problémy spôsobuje Janukovičovi jedna sociálnopolitická požiadavka: pre nové úvery má Kyjev zvýšiť v krajine cenu plynu. To môže vyvolať na Ukrajine masívnu nespokojnosť s politickým vedením.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: André Ballin DER STANDARD, 27.2.2013

O ::prop

Leave a Reply