Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Kto je za teroristami v Sýrii?

Kto je za teroristami v Sýrii?

mccain-syria-teroristaRozhodnutia o sýrskej kríze budú urobené za zatvorenými dverami a hlavnou otázkou bude „Kto je za teroristami,“ povedal v rozhovore pre agentúru RT Michel Chossudovsky, riaditeľ Centra pre výskum globalizácie.

Otázka č. 1: Západní lídri podnikajú zúfalý pokus o to, aby donútili Sýrsku národnú radu, aby sa zúčastnila nadchádzajúcich rokovaní v Ženeve. Myslíte, že uspejú?

Michel Chossudovsky: Základným problémom je určiť povahu konfliktu. Sýrska národná rada je prakticky zaniknutá organizácia. Stretávali sa v Španielsku s ostatnými opozičnými skupinami, ale v skutočnosti si musíme položiť otázku: „Je toto občianska vojna medzi frakciami odporu v sýrskej spoločnosti, alebo je to v skutočnosti útočná vojna?“ Čo je v tejto chvíli podľa mňa nápadné, je zjednotenie rebelov v Iraku a Sýrii: sú to tie isté organizácie pridružené al-Káide, al-Káida v Iraku a Levante, ktoré vedú vojnu proti obom krajinám.

A otázkou je, kto je za nimi. Vieme, že existujú operácie rozviedky, vieme, ako Saudská Arábia podporuje rebelov a vieme tiež o podpore USA venovanej Novému islamskému frontu, ktorý bol vytvorený v novembri a ktorý je považovaný za nejaký druh umierneného zoskupenia islamských organizácií. V skutočnosti existuje dostatok dôkazov o tom, že Západné vojenské spojenectvo podporuje rôzne sily rebelov.

Otázka č. 2: Západní lídri sú si čoraz viac vedomí následkov toho čo sa stane, alebo nie? Je zaujímavé počuť, ako teraz mnohí považujú Asada za menšie zlo. A napriek tomu, počas mítingu Priateľov Sýrie prišlo veľmi odlišné posolstvo od francúzskeho ministra zahraničia. Podľa neho Asad podporuje terorizmus. Aký máte na to názor?

MC: To sú cynické vyhlásenia. Západné vojenské spojenectvo verbuje mudžahedínov už od začiatku, čo potvrdzujú mnohé dôveryhodné zdroje, vrátane izraelskej rozviedky. Tieto džihádistické sily sú agentmi Západnej vojenskej aliancie a existuje nepretržitá pomoc CIA od čias vyvrcholenia afgansko-sovietskej vojny. Ak je Asad podľa Západu spojencom teroristov, tak je to pokus o odpútanie pozornosti od hlavného problému. Ich zámerom je aj naďalej destabilizovanie Sýrie ako národného štátu a s ohľadom […] na situáciu v Iraku a Sýrii to čo chcú, je prekreslenie mapy Stredného Východu.

Otázka č. 3: Ale to je v rozpore s faktom, že Západ organizuje konferenciu v Ženeve, chcú mier v Sýrii.

MC: Áno, ale táto mierová konferencia, naplánovaná na budúci týždeň v Montreux, je príkladom tieňovej, falošnej diplomacie. Nakoniec rozhodnutie nebude urobené tam, bude urobené za zatvorenými dverami medzi Johnom Kerrym a Sergejom Lavrovom.

Ale veľmi dôležité je novembrové vyhlásenie Sergeja Lavrova, lebo podľa neho by sa mierové rokovania Ženeva 2 mali zamerať na boj proti terorizmu. Z toho vyvstáva otázka – pretože budú sedieť spolu za stolom – a táto otázka znie: „Kto je za teroristami?“

Bude tam mnoho krajín, aj Saudská Arábia by sa tam mohla objaviť. Ale kto podporuje teroristov, kto im dáva zbrane? Len pred pár mesiacmi sa objavila fotka, na ktorej si senátor John McCain podáva ruku s vodcami teroristických organizácií v Sýrii. Musíme pochopiť, že Západné vojenské spojenectvo má tiež krv na svojich rukách. Jednoducho nie je problém identifikovať teroristov, musíme identifikovať ľudí, ktorí sú za nimi.

Otázka č.4: S týmito zaujímavými signálmi, ktoré prichádzajú od západných lídrov a ich hovorcov, čo si myslíte o Asadovej budúcnosti? Mnohí tvrdia, že má v Sýrii podporu…

MC: Asad má, myslím si, podporu v Sýrii preto, lebo Sýrčania chápu, že sa jedná o útočnú vojnu so žoldniermi a títo žoldnieri sú koordinovaní (Západnými) zvláštnymi silami. Rozumejú tomu. A keď sa pozriete na masakre, ktoré sa nedávno odohrali v meste Adra, nuž, ľudia pochopili, kto ich prišiel zachrániť pred týmito teroristami – boli to sýrske ozbrojené sily. Podľa mňa je bez zveličovania šokujúce, keď o masakre v Adre informovali niektoré, napríklad ruské médiá, ale nevenovali sa mu Západné médiá.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: almanar.com

O ::prop

Leave a Reply