Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Krátkodobý zákaz preletu – Moskva vzniesla ťažké výhrady voči Poľsku

Krátkodobý zákaz preletu – Moskva vzniesla ťažké výhrady voči Poľsku

Russian Defense Minister Sergey Shoigu's plane banned from PolishŠojgovo lietadlo štartuje v Bratislave: dva pokusy, aby sa vrátil do Moskvy

Rusko ostro protestuje proti poľskému zákazu preletu pre ministra obrany Šojgu. Ten musel hodiny čakať v Bratislave vo svojom lietadle. Až po druhom pokuse sa mohol potom vrátiť do Moskvy.

Varšava/Moskva – Bola to chyba, alebo predsa poľská reakcia na postup Ruska na východe Ukrajiny? Letecký dozor vo Varšave zamietol stroju ruského ministra obrany Sergeja Šojgu v piatok prelet. Minister chcel zo Sliača cez Poľsko letieť do Moskvy. Avšak musel svoju cestu najprv prerušiť a vrátiť sa do Bratislavy.

Moskva sa ukázala ako rozhnevaná nad poľským postupom. To je „hrubý priestupok“ voči medzinárodným normám a etike, povedal námestník ministra zahraničia Vladimir Titov v Moskve. Jedná sa tu o „hanebný výpad voči historickej spomienke a zásluhy tých, ktorí Európu oslobodili od fašizmu“.

Bol zmenený status letu?

Šojgu si predtým, spolu so štátnymi návštevami z viac ako 30 krajín, uctil spomienku na antifašistické povstanie pred 70. rokmi. V predvečer jubilea sa pozvánka na pamätné oslavy ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovim stala dôvodom politických kontroverzií. Tento vyslal Šojgu ako svojho zástupcu. Šojgu potom položil v piatok, tak ako hlavy štátov Slovenska, Česka a iní čestní hostia, veniec.

Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák požiadal o rozhovor medzi štyrmi očami o konflikte v susednej Ukrajine, to však ale Šojgu odmietol. Prišiel len na oslavy, ale nie na politické rozhovory, nechal sa počuť.

Ako dôvod pre zdržanie spätného letu udala Varšava formálne problémy: Stroj so Šojguom na palube bol zahlásený ako civilný let ruskej linky Aeroflot, pre toto platili diplomatické dohody. Šojguov Tupolev sa mal však vraj naproti letu tam, zmeniť – z civilného na vojenský. Vojenský let musí byť ale naproti tomu 72 hodín oznámený napred. Vychádzame z chyby ruského pilota (!), povedal hovorca poľského Úradu pre letectvo.

Let bol medzitým zasa zahlásený ako civilný, vyhlásil v ten večer hovorca poľského ministerstva obrany. Stroj má teraz povolenie preletu nad poľským územím. Zatiaľ čo sa ruskí diplomati vo Varšave snažili o vyjasnenie dôvodov, zotrval Šojgu niekoľko hodín čakajúc vo svojom lietadle v Bratislave.

Na čiernej listine Ukrajiny

Zo Slovenska vedú letecké trasy do Ruska buď cez Poľsko, alebo cez Ukrajinu. Kvôli ruskej podpore separatistov na východe Ukrajiny stojí Šojgu na čiernej listine tejto ex-sovietskej republiky. Preto sa rohodol pre trasu cez Poľsko, aby sa zúčastnil na spomienkovom podujatí k 2. svetovej vojne.

Poľsko platí za úzkeho spojenca Ukrajiny a patrí k najostrejším kritikom Ruska v ukrajinskom konflikte. V piatok písal poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski na Twitteri, že konflikt na východe susednej krajiny je „vojna“. NATO, kam patrí aj Poľsko, vyzvalo Moskvu, „zastaviť svoje ilegálne vojenské akcie“.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: SPIEGEL

O ::prop

5 komentárov

 1. Ak si pozriete tohtoročný Valdajský prejav alebo jeho vystúpenie na konferencii v Jalte (14.8.2014), ktoré sú, okrem iného, aj verejnými stanoviskami Ruska k vnútornej i zahraničnej politike, Putin nikde vo svojom vystúpení nedáva zámienku, podozrievať Rusko z agresie. Akosi to nehraje.

  • Dobre vieme, že základnou pracovnou metódou západných „demokratov“ je lož, zavádzanie, klamanie, manipulácia, rozoštvávanie. Skrachované koloniálne veľmoci si hľadajú novú obeť, ale Rusko sa nechce nechať kolonizovať a vyciciavať. Len množstvo ľudí má klapky na očiach a hlavy vymyté západnou orwellovskou propagandou, tak stále žijú duševne zamrznutí niekde v stalinizme, preto nedokážu vidieť, že dnešné Rusko je celkom seriózny a spoľahlivý partner.

 2. O čo ide NATO a USA na Ukrajine a v Pobaltí a zaťahuje do toho aj Slovensko:
  O čo ide jednotkám NATO v Poľsku. Poľsko, Rassmusen ako pudlík USA a Cameron tiež pudlík majú svoje záujmy a nerešpektujú záujmy nikoho v EÚ:
  http://www.mordechajkapusta.com/

 3. USSA-NATO-OSN-EU je žumpa tejto Zeme ! Hanba pre SK-politikov, že sme tam tiež, ako za čias Hitlera ! Znova na tej nesprávnej satanskej strane, plnej vrahov, ktorí pre nenažranosť likvidujú bezbranných ľudí ! To je dnešná DEMOKRACIA !!!

  • A ktorá strana je tá správna? Ktorá nie je „satanská“ a plná vrahov? Ktorá nie je nenažraná? Ktorá nelikviduje bezbranných ľudí?

Leave a Reply