Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Kosovskí Srbi zahradili EULEX-u prístup k súdu

Kosovskí Srbi zahradili EULEX-u prístup k súdu

mitrovicaTraja Srbi boli kvôli násilnostiam v marci 2008 odsúdení do väzenia

Mitrovica – Súd v kosovskej severnej Mitrovici odsúdil vo štvrtok troch Srbov za násilné výtržnosti pri protestoch z pred piatich rokov k trestu väzenia od 20, 18 a deväť mesiacov s jednoročnou podmienkou. Ďalší traja obžalovaní boli oslobodení.

Srbi v severokosovskom meste Mitrovica predtým zatarasili policajným silám EULEX prístup k súdu. Sily EULEX-u, ktoré prišli pred siedmou k budove súdu sa museli otočiť a vrátiť sa do južnej časti mesta, hlásia srbské médiá. Vchod do súdnej budovy bol blokovaný jedným bagrom a viacerými nákladnými autami. Pred budovou sa zhromaždili aj miestni Srbi.

Plánované vyhlásenie rozsudkov

Príčinu zavdalo vyhlásenie rozsudkov v procese proti šiestim Srbom, ktorí sa kvôli násilným protestom v marci 2008 mali obhajovať. K protestom došlo krátko po vyhlásení nezávislosti Kosova pred súdom v severnej Mitrovici. Obžalovaným bolo pripisovaných 20 trestných činov, mimo iné aj protiprávne obsadenie súdu.

Pri výtržnostiach, ku ktorým došlo, potom čo bola súdna budova medzinárodnými silami vyprataná od obsadzujúcich Srbov, prišiel o život jeden ukrajinský policajt. 64 príslušníkov misie OSN (UNIMIK) a 24 vojakov KFOR bolo zranených.

Nemecká sudkyňa

Proces viedla nemecká sudkyňa Katja Dominik, obžaloba bola zastúpená prokurátorkou EULEX-u Neetou Amin. Advokáti obžalovaných označili vedenie procesu za férové, avšak nie aj postup žalobkyne, ktorá mala obžalovaným pripisovať aj činy, ktoré „vôbec žiadne trestné činy neboli“, informovali médiá. (APA, 23.3.2013)

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: DER STANDARD

O ::prop

Jeden komentár

  1. priblizne 25 percent zahranicnych sil v kosove tvoria obcania nemecka. Nemecko malo v rozbiti juhoslavie velky zaujem, a bez podpory nemecka by vznik statu kosovo nikdy nebol mozny. Mozme si byt isty ze nemci namaju podobne plany ako v juhoslávii aj na uzemi slovenska a ciech?

Leave a Reply