Domov / Hlavná strana / História / Korene Iránskych problémov

Korene Iránskych problémov

churchillDnešné problémy, ktoré majú západné veľmoci s Iránom, majú omnoho hlbšie korene, ako sa nám môže zdať. Všetko začína objavom Iránskych ropných polí, túžbou po zisku, hrabivosťou a nenásytnosťou mocných na úkor Iráncov.

Príbeh začína v predvečer prvej svetovej vojny, keď Winston Churchill vo funkcii prvého lorda admirality (minister námorníctva) prebudoval britské vojnové loďstvo z uhoľného pohonu na naftový pohon. V súvislosti s tým tiež presadil nákup 51 % akcií novej Anglo-perzskej ropnej spoločnosti (Anglo-Persian Oil Company). Táto spoločnosť päť rokov predtým narazila na prvé iránske ropné náleziská. Britom z nich pripadol mamutí podiel. Malo to dvojitý efekt. Iránska nafta poháňala lodné stroje nových Churchillových vojnových lodí a naviac výnosy z jej predaja umožnili financovanie britskej flotily. Pre štátnu pokladnicu to bolo čierne zlato.

Zatiaľ čo Británia vládla moriam, prehnali sa severným Iránom britské, ruské a turecké armády. Pri tom zničili väčšinu iránskeho poľnohospodárstva. Následný hladomor mal za následok smrť až dvoch miliónov ľudí, ktorých má na svedomí najmä britská „mierumilovnosť“. Z tohto chaosu povstal kozácky veliteľ Reza Chán. V roku 1925 bol prehlásený iránskym šahom.

Nacionalistický politik Mohamed Mosaddek patril ku štyrom členom Madžlesu – iránskeho parlamentu – ktorí stáli v opozícii voči šahovi. Madžles zanedlho odhalil, že britský ropný gigant Anglo-Persian Oil Company systematicky okráda iránsky štát o miliardy. Nenávisť k Britom a obavy zo Sovietov dosiahli v Iráne takého stupňa, že to napomohlo hrozivému rastu vplyvu nemeckých nacistov v zemi. Nebezpečie bolo také veľké, že Churchill vojensky napadol Irán v auguste 1941. Pridal sa k nemu aj Stalin, aj keď ten mal pôvodne zrejme iné dôvody, ako ochranu pred vplyvom nacistov.

Tu sa patrí poznamenať, že napriek jednej zdrvujúcej porážke za druhou na západnom fronte nemali sovietske vojská a Stalin problém pokračovať vo svojej agresívnej výbojnej politike. Naviac, očividne útok na Irán bol plánovaný ešte pred napadnutím ZSSR Nemeckom. Na útok je nutné nazhromaždiť obrovské zásoby vojnového materiálu, potravín, munície a v neposlednom rade aj vojska. A to nejde zo dňa na deň, obzvlášť ak prioritou v tej dobe bol nemecký front.

Briti spolu so Sovietmi vyhnali Rezu Chána z Iránu a na trón dosadili jeho povoľného, naivne dôverčivého, dvadsaťjeden ročného syna Mohamada Rezu Šaha Pahlavího. Počas okupácie bol jediným americkým činiteľom v Iráne generál Norman Schwarzkopf – otec generála rovnakého mena, ktorý velil v roku 1991 spojeneckým silám pri útoku na susedný Irak. Jablko nepadá ďaleko od stromu.

Po vojne Mosaddek vyzval Madžles, aby zahájil nové jednania o britských ropných koncesiách. Zatiaľ čo si britskí riaditelia a technici užívali prepychu, iránski robotníci žili v chatrčiach bez tečúcej vody, elektriky a kanalizácie. Z tejto nespravodlivosti sa rodila ľudová podpora iránskej komunistickej strany Túde (Strana iránskeho ľudu). Briti získavali z ťažby ropy dvakrát väčší finančný výnos než Iránci. Tí teraz požadovali rozdelenie výnosov rovným dielom. Briti to odmietli a snažili sa ovplyvniť verejnú mienku v zemi podplácaním politikov, vydavateľov novín a ďalších osôb vrátane riaditeľa štátneho rozhlasu.

V apríli 1951 Madžles odhlasoval znárodnenie ťažby ropy v Iráne. O niekoľko dní neskôr sa stal Mosaddek predsedom iránskej vlády. Koncom júna sa pri pobreží Iránu objavili britské vojnové lode, ako „vyslanci demokracie“. V septembri Británia presadila medzinárodný bojkot iránskej ropy ako akt hospodárskej vojny so zámerom Mosaddeka zničiť.

Vtedy sa v Británii vrátil do kresla ministerského predsedu Winston Churchill. Britskému premiérovi bolo sedemdesiat šesť rokov a Mosaddekovi šesťdesiat deväť. Stretli sa dvaja starí neústupní muži. Mosaddek pristihol Britov, že sa ho pokúšajú zvrhnúť a vypovedal z krajiny všetok personál ich ambasády vrátane príslušných špiónov. Vtedy Churchill oslovil CIA, aby pomohla Britom zvrhnúť Iránsku vládu. CIA dostala šancu predviesť sa a s radosťou sa do komplotov proti Iránskej vláde a Mosaddekovi zapojila…

Pokračovanie…

Korene Iránskych problémov – časť 2
Korene Iránskych problémov – časť 3

Autor: ::prop, www.protiprudu.org

O ::prop

Leave a Reply