Domov / Hlavná strana / História / Korene Iránskych problémov – časť 3

Korene Iránskych problémov – časť 3

reza_pahlaviCentrála CIA nemala žiadnu predstavu, ako by sa malo ďalej postupovať. Riaditeľ CIA Allen Dulles už pred týždňom odletel na dlhú dovolenku do Európy v ľahkovážnom presvedčení, že všetko prebieha hladko a nebol v kontakte s poslednými udalosťami. Šéf operácie Kim Roosevelt sa na vlastnú zodpovednosť pokúsil nahovoriť svetu, že o prevrat sa neúspešne pokúšal samotný Mosaddek. Aby s touto historkou mohol uspieť, nutne potreboval šaha. Problém bol, že iránsky panovník ušiel zo zeme.

Americký veľvyslanec v Iraku, Burton Berry, sa o pár hodín neskôr dozvedel, že šah je v Bagdade a žiada o pomoc. Roosevelt poslal Berrymu inštrukcie a veľvyslanec šaha inštruoval, aby vydal rozhlasové prehlásenie v zmysle, že ušiel zo zeme pred ľavicovým povstaním. Šah urobil, čo mu bolo povedané a hneď nariadil svojmu pilotovi, aby pripravil letový plán do Ríma, svetovej metropoly monarchov vo vyhnanstve.

V noci 16. augusta odovzdal jeden z Rooseveltových dôstojníkov 50 tisíc dolárov iránskym agentom CIA a prikázal im, aby zaistili mohutný komparz , ktorý vystúpi v davových pouličných scénach v úlohe komunistických hrdlorezov. Nasledujúce ráno vtrhli do teheránskych ulíc stovky platených agentov-provokatérov, ktorí plienili, lúpili, zakladali požiare a ničili vládne symboly. Skutoční členovia strany Túde sa k nim pridali, ale rýchlo si uvedomili, „že je v behu tajná operácia“, ako sa uvádzalo v hlásení CIA, a „snažili sa demonštrantov presvedčiť, aby sa rozišli domov“.

Základom plánov CIA bolo vyvolať anarchiu a rozvrat. McClure presvedčil iránskych dôstojníkov, aby sa rozišli do vzdialených posádok a získali ich pre prevrat. Iránski agenti CIA dostali príkaz najať ďalších pouličných výtržníkov a bitkárov. Taktiež poslali náboženských emisárov k najvyššiemu iránskemu ajatolláhovi, aby ho presvedčili, že má vyhlásiť svätú vojnu.

Za úsvitu 19. augusta sa v Teheráne zhromaždili najaté bandy pouličných bitkárov. Do Teheránu dorazili autobusy a nákladné autá s príslušníkmi juhoiránskych kmeňov, ktorých pohlavárov tiež platila CIA. Celá akcia začala verejnou demonštráciou športového spolku najatého za peniaze CIA. Vydali sa na pochod ulicami a vyvolávali pri tom heslá proti Mosaddekovi a na podporu šaha. Pridalo sa k nim mnoho ďalších ľudí a zanedlho vznikla masová demonštrácia na podporu šaha a proti Mosaddekovi. Dav zamieril k sídlu Mosaddekovej vlády, kde sa zmocnil vysokých vládnych činiteľov. K tomu ešte vypálil štyri novinové redakcie a vyplienili sídlo promosaddekovskej politickej strany. V dave sa nachádzal aj ajatolláh Rúholláh Chomejní, ktorý sa stal neskôr vládcom Iránu.

Roosevelt dal svojim agentom pokyn, aby zaútočili na telegrafný úrad, ministerstvo propagandy a na armádne a policajné veliteľstvo. Popoludní, za cenu troch obetí na životoch, mali už agenti CIA pod kontrolou rozhlasové vysielanie rádia Teherán. Roosevelt odišiel za generálom Záhedím do jeho úkrytu v konšpiračnom byte CIA. Oznámil mu, aby sa pripravil prehlásiť sa predsedom vlády. Záhedí bol tak roztrasený, že si nedokázal zapnúť ani gombíky na uniforme. Toho dňa zahynulo v teheránskych uliciach minimálne sto ľudí.

Ďalšie dve stovky ľudí prišlo o život, keď CIA poslala šahovu Cisársku gardu, aby zaútočila na silne bránený Mosaddekov dom. Predseda vlády unikol, ale nasledujúci deň sa vzdal. Ďalšie tri roky strávil vo väzbe a potom desať rokov až do svojej smrti zostal v domácom väzení. Roosevelt odovzdal Záhedímu milión dolárov v hotovosti a nový premiér začal likvidovať každú opozíciu. Väzenia sa naplnili tisíckami politických väzňov.

Šah sa vrátil na trón a s pomocou pouličných bánd v žolde CIA zmanipuloval parlamentné voľby. Vyhlásil trojročný výnimočný stav a utužil tak svoju nadvládu. Požiadal CIA a americkú vojenskú misiu v Iráne, aby mu pomohli vybudovať novú iránsku spravodajskú službu, neskôr známu pod menom SAVAK. Šah chcel tajnú políciu pre zaistenie vlastnej moci a CIA si zasa priala, aby jej SAVAK slúžila ako oči a uši namierené na Sovietsky zväz. SAVAK vycvičená a vybavená americkou tajnou službou podopierala šahov režim viac než 20 rokov.

Je skutočne iróniou, že v roku 1977 získal Mohamad Reza Pahlaví najvyššie československé vyznamenanie Rád Bieleho leva, ktorý sa udeľoval cudzím štátnym príslušníkom za zásluhy o československý štát. Týmto sa zaradil ku osobám ako Mussolini, Beneš, Čankajšek, Castro, Brežnev, Kaddáfí či Arafat.

KONIEC

Autor: ::prop, www.protiprudu.org

Korene Iránskych problémov – časť 1
Korene Iránskych problémov – časť 2

O ::prop

2 komentáre

  1. Vynikajúce články, už sa teším na pokračovanie!

    • Toto bol posledny diel o Iranskej revolucii, takze pokracovanie nebude. 🙂 Napisat tento text som sa ale rozhodol najma preto, ze je tu jasne vidiet praktiky CIA. Je podobnost s Libyou, Syriou a dalsimi krajinami cisto nahodna? Ja tam ten rukopis dobre poznavam…

      Clovek prichadza k zaveru, ze bez penazi a bez popudu zaujmovych (rozumej bohatych) skupin sa neudeje nic. Ziadna revolucia, ziaden prevrat, ziadna zmena. A pri pohlade na dnesny stav spolocnosti, na rozne protesty, vopred odsudene na neuspech, je to zaujimavy poznatok…

Leave a Reply