Domov / Hlavná strana / História / Korene Iránskych problémov – časť 2

Korene Iránskych problémov – časť 2

Kim RooseveltV tej dobe verejne hlásanou zahraničnou politikou USA bola podpora Mosaddeka. Ale CIA robí vlastnú politiku a chystala sa Mosaddeka zvrhnúť bez súhlasu Bieleho domu. Po dohode s britskou SIS bol za šéfa operácie vybraný Kim Roosevelt.

Roosevelt začal stupňovať podvratnú a úplatkársku kampaň. Príslušníci CIA pod jeho velením a ich iránski agenti si kupovali spojencov medzi úplatnými politikmi, islámskymi duchovnými a kriminálnymi živlami. Najali si výtržníkov z pouličných gangov, aby hrubou silou rozbíjali politické zhromaždenia strany Túde, a mulláhov, aby viedli ohováračskú kampaň proti Mosaddekovi v mešitách.

CIA nemala za sebou desiatky rokov skúseností s Iránom ako Briti a taktiež skoro žiadnych miestnych agentov. Zato mala viac než dosť financií. Ročne mala k dispozícii najmenej jeden milión dolárov, čo v jednej z najchudobnejších zemí sveta predstavovalo obrovské bohatstvo.

Miestnymi poradcami CIA sa stali členovia skorumpovanej politickej siete pod kontrolou britskej spravodajskej služby. Túto sieť riadili bratia Rašidiánovi, traja synovia bohatého iránskeho priaznivca Angličanov, ktorý ovládal lodnú dopravu, bankovníctvo a obchod s nemovitosťami. Na rašidiánovskej výplatnej listine sa nachádzali senátori, vysokí dôstojníci ozbrojených síl, novinári a vydavatelia, pohlavári pouličných výtržníckych bánd a prinajmenej jeden člen Mosaddekovej vlády. Bratia platili za informácie zväzkami bankoviek napchanými do plechových krabičiek.

USA sa obávali najmä toho, že Irán sa dostane pod vplyv Moskvy a 60 % zásob ropy západného sveta dostanú do rúk komunisti. Takto to CIA aj podala prezidentovi Eisenhowerovi. Mosaddek vinou vlastného neprezieravého blufovania vkročil priamo do pasce. Pri jednaní s americkým zastupiteľským úradom v Teheráne začal totiž on sám mávať strašiakom sovietskeho nebezpečia. Predpokladal, že mu Američania prídu na pomoc. Americký diplomat John H. Stutesman na to spomína „Mosaddek si myslel, že keď Britov vyhodí a nás Američanov postraší hrozbou ruskej nadvlády, že tam hneď naklušeme. Keď sa to tak vezme, vlastne sa ani veľmi nemýlil.“

Za bábkového vodcu prevratu si Briti vybrali zhýralého generálmajora vo výslužbe Fazlolláha Záhedího. CIA ho schválilo ako jediného človeka s jasnými mocenskými ambíciami, ktorého mohli pokladať za proamerického.

Bolo určené, že Záhedí, vybavený sumou 75 tisíc dolárov od CIA, ustanoví vojenský sekretariát a vyberie plukovníkov, ktorí puč povedú. Skupina náboženských fanatikov nazvaných Bojovníci islámu – v histórii prevratu spracovaného CIA sú označení ako „teroristická banda“ – bude ohrozovať životy Mosaddekových politických a osobných prívržencov vo vláde a mimo nej. Naviac bude prevádzať násilné útoky na vážených náboženských vodcov tak, aby to vyzeralo ako dielo komunistov. CIA nechala tlačiť letáky za 150 tisíc dolárov pre masívnu propagandistickú kampaň, na ktorých stálo, že „Mosaddek podporuje stranu Túde a ZSSR… Mosaddek je nepriateľ islámu… Mosaddek zámerne podrýva morálku armády… Mosaddek úmyselne vedie zem k hospodárskemu úpadku… Mosaddek je skorumpovaný mocou.“ V hre boli aj ďalšie finančné čiastky, celkom 11 tisíc dolárov týždenne, ktoré šli na uplácanie poslancov Madžlesu. Cieľom bolo zaistiť potrebnú väčšinu, ktorá schváli menovanie generála Záhedího novým predsedom vlády. Výhodou tohto kroku bolo, že prevratu dodá zdania legitimity. Záhedí potom zloží prísahu vernosti šáhovi a vráti jeho monarchiu k moci. Otázkou iba bolo, či slabý šáh dokáže zohrať pridelenú úlohu.

Utajenie celej akcie sa zrútilo ešte skôr ako stihla začať. CIA, ktorá monitorovala vysielanie ilegálneho rozhlasu strany Túde, zachytila 7. júla dôležité vysielanie. Tajná stanica varovala Iráncov, že Američania spolu s rôznymi „špiónmi a zradcami“ vrátane generála Záhedího chcú „zvrhnúť Mosaddekovu vládu“. Taktiež Mosaddek, ktorý mal vlastné politické a vojenské spravodajské zdroje nezávislé na strane Túde, vedel, čo sa proti nemu chystá.

Potom CIA zistila, že nie sú k dispozícii vojenské sily, potrebné k prevedeniu prevratu. Generál Záhedí nemal pod svojím velením ani jediného vojaka. Agentúra si vôbec neurobila prehľad o vojenskej situácii v Teheráne. Kim Roosevelt sa teda obrátil na brigádneho generála Roberta A. McClure, ktorý pôsobil ako veliteľ americkej vojenskej poradnej a podpornej skupiny v Teheráne pre výcvik nádejných iránskych dôstojníkov. Plukovník potom v tajnosti získal pre puč asi 40 svojich dôstojníckych kolegov.

Najväčšou slabinou bol samotný slabošský šáh. Odmietol sa pripojiť k sprisahaniu, pretože neveril, že armáda sa pripojí na jeho stranu a z obavy o svoj život. Kim Roosevelt preto za ním tajne dochádzal a vyvíjal naňho nemilosrdný nátlak. Varoval ho, že jeho neochota postupovať spoločne s CIA by mohla viesť k víťazstvu komunizmu v Iráne. Skončilo by to zrejme popravou panovníka a celej jeho rodiny. Tým vydesil šáha tak, že ten utiekol do svojho letného sídla na brehu Kaspického mora.

Roosevelt musel improvizovať. Ulice Teheránu zaplavili iránski agenti. Rotačky a tlačiarne začali chrliť propagandu: Mosaddek je komunista, Mosaddek je Žid. Pouliční bitkári v žolde CIA, ktorí predstierali, že patria k strane Túde, napádali mulláhov a znesvetili jednu mešitu. Mosaddek sa rozhodol k protiúderu a uzavrel Madžles, jediný orgán, ktorý ho mohol odvolať z funkcie – šáh túto právomoc podľa zákona nemal – a vyšachoval tak senátorov a poslancov, ktorých si kúpila CIA.

V noci zo 14. augusta mal prebehnúť puč a Mosaddek to dobre vedel. Uviedol do pohotovosti teheránsku posádku a nechal svoj dom strážiť vojakmi a tankami. Príslušník šáhovej cisárskej gardy, ktorý prišiel Mosaddeka zatknúť, sa stal sám zajatcom, pretože armádni dôstojníci verní vláde ho na mieste zadržali. Záhedí sa zatiaľ skrýval v konšpiračnom dome CIA.

16. augusta ráno odvysielalo rádio Teherán správu, že pokus o prevrat stroskotal.

Pokračovanie…

Korene Iránskych problémov – časť 1
Korene Iránskych problémov – časť 3

Autor: ::prop, www.protiprudu.org

O ::prop

Jeden komentár

  1. John Perkins- Priznanie ekonomického nájomného vraha:

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EM31myP0tqE

    Koho téma zaujíma podrobnejšie odporúčam dokument Sila nočných môr

Leave a Reply