Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Kórejské holubice mieru padajú v ohni k zemi

Kórejské holubice mieru padajú v ohni k zemi

nimitzSeverná Kórea vyhodila svojho „jastrabieho“ generála, USA odpovedá vyslaním vojnových lodí.

Severná Kórea nahradila „jastrabieho“ ministra ozbrojených síl mladším generálom. Tento krok prichádza v čase, keď USA a Južná Kórea začínajú nové námorné vojnové hry, ktoré Pchjongjang odsúdil ako „vydieranie“ a „provokáciu“.

Generál Kim Kyok-sik – ktorý údajne prikázal v roku 2010 ostreľovanie Juhokórejského ostrova – bol menovaný do svojej funkcie vlani v novembri. V pondelkovej správe oznámila štátna tlačová agentúra KCNA, že relatívne neznámy generál Jang Jong-nam sa stal novým ministrom ozbrojených síl. Generál pred tým pôsobil ako najvyšší vojenský veliteľ provincie Severnej Kóreje.

Pchjongjang nekomentoval výmenu, ale niektorí experti na Kóreu sa domnievajú, že to môže byť ďalší krok k ochladeniu vzájomného napätia v regióne. Pchjongjang taktiež stiahol dve balistické strely stredného doletu Musudan, ktoré predtým umiestnil na východe krajiny.

Kým Pchjongjang je očividne prístupný ústupkom, nukleárna lietadlová loď USA Nimitz zakotvila v sobotu v Juhokórejskom prístave Busan. Nimitz má byť súčasťou pátracích a záchranných operácií a námorných manévrov od pondelka do utorka pri východnom pobreží, oznámilo Juhokórejské ministerstvo obrany.

Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí toto označilo za „vážnu vojenskú provokáciu“, ktorá zvyšuje napätie na Kórejskom poloostrove.

„Spoločné námorné cvičenie zahŕňajúce najnovšie zbrane vrátane jadrovej lietadlovej lode je bezohľadným vydieraním voči nám a ukazuje, … že ich pokus napadnúť nás dosiahol mimoriadne nebezpečnú úroveň,“ vyhlásil v sobotu večer Výbor pre mierové zjednotenie Kóreje.

nimitz_1

Úderná skupina nosičov jedenásť, v ktorej je Nimitz vlajkovou loďou, zahŕňa osem vojnových lodí (vrátane letadlovej lode), skupinu štyroch torpédoborcov pre povrchové akcie a tri sprievodné lode. Nimitz samotný nesie 64 bojových lietadiel na palube.

Veliteľ skupiny, admirál Mike White, povedal, že jeho príchod bol naplánovaný vopred a nemá za cieľ znova zvyšovať napätie v regióne. „Toto nie je odpoveď na konkrétne udalosti, ale je súčasťou nášho trvalého záväzku, rovnako ako počas posledných 60 rokov,“ povedal admirál.

USA spolu so svojim vojenským spojencom Južnou Kóreou vedú ročne viac než tucet spoločných vojenských cvičení. Niektoré z nich zahŕňajú desiatky tisíc vojakov a najsilnejšiu vojenskú techniku. Aj v súčasnosti prebieha spoločné protiponorkové cvičenie pod hladinou Žltého mora.

Severná Kórea pravidelne kritizuje tieto vojnové cvičenia ako provokáciu a vyhlasuje, že sú možným krytím pre prípadný útok. Posledné cvičenie, počas ktorého nasadilo USA nukleárne neviditeľné „stealth“ bombardéry, sa stretlo s prívalom hrozieb z Pchjongjangu, ktorý sa vyjadril, že v prípade napadnutia použije svoje jadrové zbrane.

Washington predvádza svoju vojenskú silu v reakcii na tretí severokórejský jadrový test vo februári. Test bol medzinárodne odsúdený a viedol k novým sankciám Bezpečnostnej rady OSN voči Pchjongjangu.

Severná Kórea však trvá na tom, že jadrové zbrane potrebuje na obranu svojej zvrchovanosti pred Washingtonom a Soulom a odmieta rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN požadujúce zastavenie vývoja jadrových zbraní a balistických striel.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

Čítajte tiež: Obama provokuje Severnú Kóreu rovnako, ako Roosevelt provokoval Japonsko

O ::prop

Leave a Reply