Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Konflikt s Palestíncami: Izrael zakázal projekty výstavby na Západnom brehu Jordánu

Konflikt s Palestíncami: Izrael zakázal projekty výstavby na Západnom brehu Jordánu

Palestina<< Palestínska dedina (vľavo, za múrom): Izrael zakázal zriadenie 600 bytov

Stop výstavbe na Západnom brehu Jordánu: Izrael zakázal Palestíncom stavbu viacej ako 600 bytov na autonómnych územiach. Dokonca sú postihnuté medzinárodné projekty.

Washington – Izrael potvrdil, že vo veľkej časti obsadeného Západného brehu Jordánu nebudú s okamžitou platnosťou viac dovolené palestínske stavebné projekty. Toto sankčné rozhodnutie postihuje aj západnými štátmi financované rozvojové projekty. „Toto trestné opatrenie bolo prijaté začiatkom mesiaca potom, čo Palestínci požiadali o pristúpenie k 15 medzinárodným konvenciám a zmluvám“, vyhlásil hovorca izraelskej vojenskej správy. Týmto sa vraj previnili voči predtým prijatým záväzkom.

Týmto potvrdil výpoveď šéfa okupačnej správy v Západnom brehu Jordánu, generála Joava Mordechaia v nedeľu, pred vyšetrovacím výborom Parlamentu. Podľa toho postihujú zákazy stavby aj celý rad projektov, ktoré predtým minister obrany Moše Jaalon povolil. „Išlo o cca 600 obytných stavieb, ako aj o dodatočné pripustenie stavieb, ktoré boli zriadené bez povolenia“, povedal hovorca okupačnej správy.

Medzi nimi je päť zo zahraničia financovaných rozvojových projektov: jedno ihrisko financované talianskou vládou, Švédmi zaplatená sanácia studní, od OSN plánovaná dodávka stanov pre dve obce a núdzové ubytovania, ktoré chcela zriadiť jedna francúzska organizácia pomoci. „Naša nová politika značí, že zastavíme všetky nepovolené projekty financované zahraničnými darmi“, vyhlásil hovorca.

Zákaz má porušovať izraelskú Ústavu

V minulom roku vojenská správa na Západnom brehu Jordánu zistila 1.646 ilegálnych stavieb. Z toho bolo 1288 zriadených Palestíncami a 373 bolo strhnutých; izraelskí osadníci zriadili tých druhých 358 budov, z ktorých bolo 147 demolovaných.

Zóna-C, ktorá zahrňuje niečo viacej ako 60 % v roku 1967 obsadeného Západného brehu Jordánu, je podľa prechodnej dohody v Osle 1993 pod úplnou vojenskou a civilnou kontrolou izraelských ozbrojených síl. Ľavicovo-liberálny denník „Haaretz“ poukázal v pondelok na to, že toto sankčné rozhodnutie odporuje jednému rozsudku Najvyššieho súdneho dvora Izraela, ktorý prednedávnom rozhodol, že stavebné povolenia v tzv. C-zóne môžu byť zamietnuté len z vecných hľadísk a nie z politických dôvodov.

Konflikt medzi Izraelom a Palestíncami sa znovu zintenzívňuje od istého času. Centrálna rada Palestínskej oslobodzovacej organizácie (PLO) podporila v nedeľu večer plán, usilovať sa o pristúpenie Palestíny k cca šesťdesiatim organizáciám OSN a medzinárodným dohodám. Minister zahraničia USA John Kerry povedal v jednom vlastne neverejnom prejave, že Izraelu hrozí, že sa rozvinie k štátu apartheidu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

2 komentáre

 1. Používajte prosím diskusné fórum, pokiaľ nemáte záujem prispievať k téme článku:
  http://www.protiprudu.org/forums/forum/prop-2/

  Ďalšie takéto príspevky nepatriace k téme budem mazať.

  ::prop
  *********************************************************************
  “ Kyjevští pučisté zaútočili na Slavjansk a Kramatorsk. Vládní vrtulníky ostřelují město z raket. Rusko označilo jednání Kyjeva za zločin. Slyšíme první výstřely další války?

  ……. do operace jsou zapojeny rovněž „protiteroristické“ jednotky z USA a Izraele, které operovaly už na Majdanu. “

  Viď: http://protiproud.parlamentnilisty.cz/svet/politika/komentare/988-kyjevsti-puciste-zautocili-na-slavjansk-a-kramatorsk-v

 2. Používajte prosím diskusné fórum, pokiaľ nemáte záujem prispievať k téme článku:
  http://www.protiprudu.org/forums/forum/prop-2/

  Ďalšie takéto príspevky nepatriace k téme budem mazať.

  ::prop
  *********************************************************************
  „V Oděse zabíjejí bez rozdílu ženy, staré lidi i děti.“

  http://www.zvedavec.org/komentare_5962.htm

  Jeden z komentárov k tomu článku:

  „Bola to Židoboľševická VOSR, židia – chazari ovládli Rusko a ZSSR až do nástupu Putina, vládu židov v Rusku krátko prerušil až maršal Žukov, zbavil moci Kaganoviča, ideového vodcu ZSSR a Beriju, vykonávateľa židovskej politiky. Kaganoviča nikdy nebolo vidno, bol šedou eminenciou politiky, dejiny o ňom mlčia, deti v škole hlúpnu. Kagan bol ideový vodca Chazarskej ríše, vražda Romanovcov bola rituálna chazarská vražda, ukončenie vlády jednej dynastie.

  Rusi nie sú menejcenný národ, slovenčina má dodnes veľa spoločných slov s ruštinou. Všetci sme rovnakej genetiky, rovnako múdri aj hlúpi a rovnako slúžime cudziemu pánovi. Sme Slovania, boli sme porazení kresťanstvom, lebo sme boli nejednotní. Prvé čo USA po 1989 urobili, rozdelili jednotu ČSFR, Juhoslávie… postavili proti sebe Slovanov. Pritom komunizmus je židovská agenda, vymysleli ju a uviedli do života v Rusku. Vývoj Slovanov bol zastavený na sto rokov. Prezidenti od Brežneva až po Jelcyna boli bábkami USA, plnili želania chazarskej loby.

  Chcete poznať pravú tvár USA? tábory FEMA, nárast nezamestnanosti, najviac väzňov na 1000 obyvateľov, vyše 50% rodín závislých od štátnych sociálnych dávok, USA sú zdrojom všetkých svetových konfliktov a vojen, včítane Židoboľševickej VOSR, oboch sv. vojen, Arabskej jari…USA od čias Kenedyho systematicky demontujú demokraciu vybudovanú na genocíde Indiánov. Sú skrachovanou ekonomikou, Rusi tlačia rubeľ s obsahom zlata, mena krytá zlatom, BRICS a Saudi obchodujú s Ruskom mimo USD, krach USA je otázkou mesiacov. USA ovláda niekoľko rodín, ktorí sú vlastníkmi FEDu. Niekoľko rodín a celý svet sa ich bojí.

  Poslednou šancou USA je vojna medzi Ruskom a EÚ na Ukrajine, ekonomicky zničiť EÚ aj Rusko, aby mohli obnoviť svoju ekonomickú moc, tak ako po 2.sv.vojne. Pôžička od MMF pre Ukrajinu je podmienená potlačením pro ruských povstalcov, USA tlačí svet do vojny za každú cenu! Bratia Češi, ste v r.ti, ale ešte môžete vyliezť, zajtra však môže byť neskoro, budete zakapanejší ako bratia Slováci.

  Slovania všeobecne sú kolonizovaní a zotročení od EÚ a USA. Vývoj Slovanov tisíc rokov brzdilo vražedné a temné kresťanstvo, potom Židoboľševická VOSR a socializmus. Socializmus padol preto, až keď si to želali USA a nie občania, Slovania. Žili sme a žijeme v otroctve ducha a peňazí, hlúpi a nevzdelaní, ale za to lakomí a v konzumnej ideológii súkromných korporácií. Zlatá klietka zajtra zmizne a rozšírite rady trampov, ktorí dnes nedobrovoľne stanujú na okrajoch USA miest. Ani židia neverili, že ich v dobytčákoch vezú na smrť. Spomeňte si na mňa, ak budete s holou r…ou.

  Odveká vojna civilizácií, Slovanov a anglosaso židov, pokračovanie vojny bohov, s tým rozdielom, že bohovia sa nezabíjali! Vid. Zecharia Sitchin.“

Leave a Reply