Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Keď je hystéria veľmi nebezpečná

Keď je hystéria veľmi nebezpečná

Ukraine/ russische MilitärfahrzeugeScreenshot z Tweetu novinára z „Guardian“: pravidelné kolóny

Môže jedna, možno falošná, správa z nejakého konfliktu, rozpútať vojnu? V Ukrajinskej kríze sa javí toto nebezpečie po údajnom útoku ruského vojenského konvoja väčšie, ako kedykoľvek predtým. V piatok večer museli diváci a čitatelia na Západe veriť, že vo východnej Ukrajine bol dosiahnutý Casus Belli: Správa o čiastočnom zničení „ruského vojenského konvoja“ na ukrajinskom území bola bombou.

Aj SPIEGEL ONLINE sa chopil tejto správy a hovoril o útoku na vojenský konvoj. Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen „potvrdil“ okamžite svojim, ako obvykle splašeným spôsobom, „vpád“ ruskej armády na východnú Ukrajinu. Američania hovorili taktiež o „ruskej vojenskej intervencii“. Celosvetovo padali burzové kurzy.

Bol to príklad, ako v tejto vojne stále viac zatláča hystéria vecnú analýzu situácie. Hystéria je vo vojenských konfliktoch, ako je tento, vysoko nebezpečná.

Najprv bola krátkodobo dokonca reč o tom, že bol napadnutý známy ruský humanitárny konvoj. To snáď bola úplná hlúposť, tento konvoj v tejto dobe parkoval na poli v blízkosti ukrajinskej hranice – na ruskom území. Potom sa agentúry korigovali a informovali, že je tým myslený konvoj 23 vojenských vozidiel, ktoré za ranného brieždenia prešli cez hranicu do Ukrajiny – novinári z „Daily Telegraph“ a z „Guardianu“ ich pozorovali. Táto ruská kolóna bola potom napadnutá Ukrajincami. „Vojenská intervencia na Ukrajine“ – tak zneli titulky agentúr a online – služieb.

Rozdeľme veci trocha navzájom od seba. Čo je zrejme pravdou, je to, že anglickí kolegovia so svojimi kamerami zachytili konvoj pri prekročení hraníc. Bolo skoro ráno – odosielatelia kolóny možno nemysleli na to, že kvôli inému humanitárnemu konvoju sa v blízkosti nachádza pomerne veľké množstvo západných novinárov a že títo nevstávajú až v neskoré predpoludnie.

Bola táto kolóna skutočne zničená?

To však skutočne bola len jediná novinka. Vojenské kolóny, ako táto, prekračujú od začiatku konfliktu skoro každý deň rusko-ukrajinskú hranicu a idú do „Ľudových republík“ Doneckej a Luganskej, aby tam podporili separatistov. Nedá sa vôbec uvažovať, že za ovládaním vozidiel sedia ruskí vojaci – sú to ruskí dobrovoľníci, alebo rebeli. Bola však kolóna z piatkového rána aj skutočne „zničená“, ako sa tvrdí?

To je skôr pochybné. Kupodivu, nebolo o tom z kyjevského štábu tzv. antiteroristickej operácie dlhé hodiny nič počuť. Až podvečer hlásil úrad prezidenta Petro Porošenka – a nie napríklad príslušný vojenský štáb – „čiastočné“ zničenie kolóny. Dôkazy vláda v Kyjeve dodnes nepredložila, ani Američania zrejme žiadne nemajú. Táto uvedená kolóna medzitým zmizla zo všetkých ukrajinských spravodajských stránok.

Tak zostáva tento dojem: Áno, vstup týchto 23 vozidiel skutočne existoval, ale útok pravdepodobne nie. Pretože Kyjev vôbec reagoval až potom, čo správy oboch britských korešpondentov rozvírili hladinu. Vlastne to malo byť naopak: vlastná rozviedka by konštatovala vniknutie vozidiel a informuje o tom verejnosť.

Ukrajinská agentúra UNIAN hlásila však až o 12.06 hod., že „Anti-teroristický štáb“ – zrejme na dopyt – vniknutie ruských vojenských vozidiel „potvrdil“. Tieto boli „nie veľmi početné“, presný počet pancierovaných vozidiel a nákladných automobilov sa „sa rozviedke nepodarilo zistiť“. Až o 17.51 hod. citovala agentúra slová prezidenta Porošenka, podľa ktorého „bola rozhodujúca časť vniknutej vojenskej techniky“ zničená.

Zistil naraz Kyjev šancu, využiť veľkú propagandistickú vec proti Rusku? A týmto spôsobom, ako sa ukázalo, ešte len správne priliať oleja do ohňa a celý svet dostať do vzrušenia? Pozorovatelia v Donecku mohli v uplynulých dňoch viackrát konštatovať, že mnohé informácie kyjevskej armády nesúhlasia. Alebo minimálne nie sú presné.

Zrejme nikdy nespoznáme pravdu o tomto vojenskom konvoji. Ako mnoho z toho, čo sa v tejto vojne skutočne stalo. Ukrajinská strana sa nevyznačuje práve rozvážnosťou, ruská strana jej vo svojej hystérii nie je nič dlžná.

Rozvážni voči nerozvážnym

Vlastne zaujímavou správou z piatka bola tiež ďalšia celkom iná: moskovské Ministerstvo zahraničia naraz hlásilo, že ukrajinská armáda uvažuje o zamínovaní trasy veľkého humanitárneho konvoja do Luhanska, aby zničila nákladné autá a personál. To bola veľmi nezvyčajná, nediplomatická správa, pretože špekuláciami sa normálne nejaké ministerstvo zahraničia nezaoberá.

Len veľmi málo neskôr hlásilo to isté ministerstvo, že ruskí a ukrajinskí ministri zahraničia sa telefonicky dohodli o dodávke pomoci, naviac sa chcú koncom tohto týždňa stretnúť v Berlíne. Nevie tu tiež jedna ruka, čo robí druhá? Vyostrujú v tom istom ministerstve niektorí situáciu špekulatívnymi tvrdeniami, zatiaľ či iní hľadajú diplomatické riešenia?

Je to neprehliadnuteľné: v Kyjeve, ako aj v Moskve existujú rozvážni a nerozvážni. A je stále ťažšie v tejto vojne vo východnej Ukrajine rozlíšiť pravdivé od nepravdivého. V tom leží dodatočné nebezpečie, že sa konflikt vymykne úplne spod kontroly.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Christian Neef, Doneck, Spiegel

O ::prop

Jeden komentár

  1. Ja si skôr myslím, že kolóna obrnencov vôbec nebola, avšak mediá už boli zaúkolované, hlavne tie správne, sme.sk informovalo ako prvé na Slovensku, Duleba o tom písal článok 30.7. na sme:
    http://youtu.be/k-RyOki_nMI A ešte si myslím, že médiá by tú vojnu dokázali rozpútať, avšak vyskytla sa chyba a volá sa internet. Kauzičku som sledoval, od začiatku, podľa mňa fungovala ako „Výroba súhlasu“ pre verejnosť, keď NATO naozaj zaútočí.
    Inak doporučujem z official médií radšej priamo sledovať http://www.teraz.sk/ a http://www.webnoviny.sk/ ako sme a iné výplachy.

Leave a Reply