Domov / Hlavná strana / Komentáre / Kde neplatí starozákonné „nepokradneš!“

Kde neplatí starozákonné „nepokradneš!“

Lajcak_Ashton_Catherine_Navsteva_OficialnaAko sa tak pekne u nás hovorí: „čo je tvoje, to je moje, čo je moje, do toho ťa nič!“. Catherine Ashton, poverenej zahraničnou politikou EU, dochádza pomaly trpezlivosť s bohorovným prehliadaním odporúčaní Európskej únie vo veci mierového usporiadania Izraelsko-Palestínskeho konfliktu zo strany Izraela.

Dlhodobým problémom sú pomery v pásme Gazy a na západnom brehu Jordánu, kde premyslená politika obsadzovania palestínskych území židovskými osadníkmi, podporovaná vládou v Tel Avive neustále zmenšuje možnosť spravodlivého riešenia blízkovýchodného konfliktu formou dvoch štátov. Izraelci v obchode využívajú výhody colnej preferencie Asociačnej dohody Izraela s EÚ. Bezostyšne ale doň zahrňujú aj izraelské produkty vyrobené a vyprodukované na protiprávne obsadených palestínskych územiach, ako aj ďalších anektovaných územiach (napr. Golany). Ešte donedávna v bývalej bratislavskej potravinárskej predajni Teta oproti OD Tesco (v súčasnosti už zrušenej), sa ako izraelské predávali vína deklarované ako vyprodukované na svahoch (pôvodne Sýrskych) Golanských výšin.

Z iniciatívy Ashtonovej skoncipovalo 13 ministrov zahraničia EÚ list, v ktorom podporujú jednotné označenie pre produkty z izraelských osadníckych území. „Naši spotrebitelia majú právo na informovateľnú možnosť voľby, táto iniciatíva pomôže našim obchodníkom, aby to zabezpečili“, zdôraznili ministri v liste minulý piatok.
Opatrne sa v ňom konštatuje, že pri tejto iniciatíve nejde o bojkot, ale len o zabezpečenie uplatnenia existujúcich pravidiel. Už platné právne predpisy EÚ, podľa ktorých výrobky z osád na obsadených územiach, nesmú využívať výhody colných preferencií spomenutej Asociačnej dohody, musia byť úplne a účinne realizované. Ide o to, aby pokračovanie izraelskej politiky osídľovania, ktorá hrozí, že riešenie dvoch štátov bude nemožné, nebolo ešte aj hospodársky honorované.

Predmetný list adresovaný Ashtonovej podpísali ministri zahraničia Belgicka, Dánska, Rakúska, Španielska, Fínska, Francúzska, Írska, Luxemburska, Malty, Holandska, Portugalska, Slovinska a Veľkej Británie. Že tam chýba podpis ministra Lajčáka sa dalo čakať. Zrejme sa mu zdal list zasa raz „málo vyvážený“, ako znie jeho obľúbená floskula.

Ako potom vyznieva toľko vládou deklarovaná ambícia Slovenska, že sa musí udržať v centre európskeho diania a aktívne sa doň zapájať ?

Autor: Juraj Borský, www.protiprudu.org

O ::prop

Jeden komentár

  1. Co cakate od chlapa
    ktoreho si uz v Srbsku kupili zidovske banky ?

Leave a Reply