Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Južná Amerika odmieta nálety USA na Sýriu

Južná Amerika odmieta nálety USA na Sýriu

syria-usJuhoamerické krajiny odsúdili nálety USA na militantov ISIL v Sýrii ako porušenie suverenity krajiny. Vo vyhlásení ministerstva zahraničia Ekvádor opísal nálety ako „porušenie sýrskej suverenity a ohrozenie jej územnej celistvosti.“

„Útoky, ktoré sa uskutočnili zo strany USA, sa stavajú proti medzinárodnému právu, pretože neboli uznané Valným zhromaždením Organizácie spojených národov, ani schválené Bezpečnostnou radou,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Začiatkom tohto týždňa začal Washington spolu s koalíciou arabských spojencov sériu nálety proti ozbrojencom v Sýrii.

Útoky však boli neefektívne vo svojej snahe o zastavenie militantov. Dokonca došlo k opaku – vzrástol počet teroristov a zbraní v ich držaní.

„Je nevyhnutné, aby akákoľvek vojenská akcia získala oprávnenia zo strany medzinárodného spoločenstva. Nedávna história nás učí, že opatrenia, ktoré sú jednostranné, rovnako ako aj nezákonné, zhoršia nestabilitu na daných územiach,“ dodáva sa vo vyhlásení.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro nedávno zamietol návrhy na letecké útoky na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Povedal, že západné krajiny sú na vine za súčasnú krízu na Blízkom východe.

Maduro uviedol, že akákoľvek vojenská akcia musí rešpektovať suverenitu nezávislých štátov. Maduro tiež pochválil Damask za pokrok pri rokovaní s militantnými skupinami.

Brazílska prezidentka Dilmah Rousseffová takisto odmietla letecké útoky USA a opísala ich ako zbytočnú eskaláciu násilia.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply