Domov / Hlavná strana / Analýza / Južná Afrika tajne vyvíjala v 80-tych rokoch vojensky použiteľnú Ebolu

Južná Afrika tajne vyvíjala v 80-tych rokoch vojensky použiteľnú Ebolu

ebola-liberiaBol tento kmeň Eboly úmyselne uvoľnený?

»Projekt Coast« sa volal tajný projekt biozbrane, ktorý naštartoval v apartheidovej Južnej Afrike Dr. Wouter Basson začiatkom 80-tych rokov minulého storočia. Cieľom projektu bolo vyvinutie bio a chemických zbraní, ktorými bolo možné čierne obyvateľstvo usmrcovať, alebo sterilizovať a ktoré boli vhodné na odstránenie z cesty politických protivníkov. Medzi vyvíjanými bojovými látkami bol Marburgský vírus a Ebola vírus.

Basson sa obklopil nádychom atmosféry špionážnych románov, keď rozprával na High Court v Pretorii: »Na chodníku pred veľvyslanectvom USA na Schoeman Street mi hrozil v Pretórii miestny agent CIA smrťou.«Podľa článku, ktorý bol zverejnený v roku 2001 v Magazíne New Yorker, bolo americké veľvyslanectvo v Pretórii »strašne ustarostené«, že by Basson by mohol odhaliť úzke väzby medzi »Projektom Coast« a Spojenými štátmi.


 
V roku 2013 usúdili Juhoafrické zdravotné úrady, že sa Basson »správal neprofesionálne«.

Expertka na biologické zbrane – Jeanne Guillemin napísala vo svojej knihe Biological Weapons: From the Invention of State-Sponsored Programs to Contemporary Bioterrorism: »1982 až 1987 boli roky rastu tohto projektu. V tom čase bol vyvinutý celý rad biologických bojových látok (napr. pre antrax, choleru, Marburgský a Ebola vírus, ako aj pre botulinumtoxin) …«

Oficálne bol Bassonov program biozbraní v roku 1994 zastavený, ale neexistuje žiadne nezávislé potvrdenie, že pôvodcovia chorôb boli aj skutočne niekedy zničení. Požiadavka zničiť ich bola Dr. Bassonovi udelená priamo. Podľa Wall Street Journal spočívala »integrita tohto procesu výlučne na čestnosti Dr. Bassona«.

Basson uviedol, že bol v kontakte so západnými tajnými službami. Tieto poskytli »Projektu Coast« »ideologickú podporu«. V interview pre dokumentrny film Anthrax War vyhlásil, že sa viackrát stretol s Dr. Davidom Kellym, známym a obávaným zbraňovým inšpektorom OSN pre Irak. Kelly patril k najlepším expertom Veľkej Británie pre biozbrane, až keď bol v roku 2003 v blízkosti svojho domu v Oxfordshire nájdený mŕtvy. Ako oficiálny dôvod smrti bola uvedená samovražda, ale medicínski experti túto interpretáciu veľmi silne spochybňovali.

V roku 2007 informoval Mail Online, že britská tajná služba MI5 sa údajne Dr. Kellyho jeden týždeň pred jeho smrťou vypytovala na jeho kontakty s Dr. Bassonom.

Bývalý minister zdravotníctva Zimbabwe Dr. Timothy Stamps vyslovil podozrenie, že jeho krajina bola v Bassonových aktívnych časoch napadnutá biozbraňami. V roku 1998 povedal vtedy ešte úradujúci Stamps pre PBS Frontline:

»Dôkazová situácia hovorí jednoznačne, že sa nejednalo o prirodzené prípady. Otázka, ktorú by sme mali teraz zodpovedať znie, či sa tu jednalo o priame, alebo zámerné očkovanie.«

Stamps menoval špecificky Ebolové a Marburgové víry ktoré prichádzali do úvahy. Prezradil svoj názor, že jeho krajina bola využitá ako testovacie laboratórium pre bojovo nasaditeľné vírusy Eboly.

»Hovorím špeciálne o antraxe a cholere, ale aj o niektorých vírusoch, ktoré nie sú v Zimbabwe domáce, napríklad vírus Ebola a podľa našich názorov aj Marburgský vírus.

Pýtame sa, či nie je súvislosť s biologickým vedením vojny voči tejto krajine počas nepriateľstva …

Ebola sa vyskytla pozdĺž Zambezi a domnievame sa, že sa jednalo o experiment, ktorý mal ukázať, či je tento nový vírus spôsobilý použitia na priame infikovanie ľudí.«

Začiatkom septembra uviedli Ghanaian Times vo svojom spravodajstve o najnovšej epidémii Eboly súvislosť medzi Bassonom a výskumom biozbraní. V článku sa písalo:

»Vo svete existujú dva druhy výskumu: Jedni sú ustarostení, koľko trápenia a smrti choroby ľudom prinášajú, že sú pripravení obetovať aj svoj vlastný život pri pokusoch ošetriť smrteľné choroby a vyliečiť ich.

Iní využívajú svoje vedecké schopnosti, aby ľudí usmrcovali na objednávku […] vlád .…«

Tieto teórie nie sú vôbec nové. Platón písal pred 2.000 rokmi v svojom diele Politeia (»Republika«):

»… počet manželstiev však prenecháme vládcom, aby tým tak veľmi, ako je to možné s rešpektovaním vojen a chorôb a tomu podobnému, stále zachovávali počet mužov, aby nám podľa možností nebol štát príliš veľký, alebo primalý.«

Ako odhalili The Age, austrálsky mikrobiológ a nositeľ Nobelovej ceny Sir Macfarlane Burnet tajne naliehal v roku 1947 na austrálsku vládu, aby vyvíjala biologické zbrane a nasadila ich proti »preľudneným národom Južnej Ázie«. V roku 1947 odporúčal New Weapons and Equipment Development Committee:

»Malá študijná skupina by mala prešetriť možnosť uskutočniť útoky na potravinové zásobovanie Juhovýchodnej Ǎzie a Indonézie biologickými zbraňami.«

Tieto informácie nám umožňujú zaujímavý pohľad na najnovšie bezpríkladné prepuknutia Eboly. Ide tu o organický, prirodzený fenomén? Unikol tento druh Eboly pri nejakom nešťastí z nejakého laboratória pre biozbrane? Alebo bol tento vírus umyselne vypustený?

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Daniel Taylor

O ::prop

Leave a Reply