Domov / Hlavná strana / Náboženstvo / Jeruzalemská napätá Veľká noc

Jeruzalemská napätá Veľká noc

JerusalemNa Veľkú noc prichádzajú pútnici z celého sveta do Jeruzalema. Avšak práve vtedy nesmú Palestínci sväté mesto navštíviť.

JERUZALEM taz | So zástavkou vysoko nad hlavou máva cielene jeden turistický sprievodca na svoju skupinu cez úzke uličky jeruzalemského Starého mesta. Všetci jeho chránenci majú zelené čiapky, aby sa nikto nestratil. Pútnici prichádzajú z celého sveta, predovšetkým z Ruska a Ďalekého Východu.

„Je to už veľmi pôsobivé prizerať sa, ako Japonci a Filipínci môžu všade cestovať, len my Palestínci, ktorí tu žijeme, potrebujeme povolenia“, sťažuje si jeruzalemský latinský patriarcha Fouad Twal.

Izraelské Ministerstvo turistiky je spokojné. Hotely sú dobre obsadené, mnohé dokonca kompletne vypredané. „Na tradičnej púti na Kvetnú nedeľu sa zúčastňuje až 25.000 pútnikov a ďalších 35.000 divákov z celého sveta“, hlási štátny úrad pre turistiku. Len Palestínci sa sťažujú, že na tieto význačné slávnostné dni nesmú navštíviť Sväté mesto.

Až krátko pred Veľkou nocou čakalo mnoho kresťanov z Betlehema, z Beit Jalla a Ramallahu na potrebné vstupné povolenie. „Každý rok môže prísť do mesta stále menej palestínskych kresťanov“, sťažuje si patriarcha Twal. Pozná to na počte autobusov, ktorými Palestínci pricestujú. „Na Kvetnú nedeľu to bolo len päť až desať autobusov z každého mesta“, to je smutný obraz.

Na Veľkú noc dodatočné vojenské kontroly

Práve k Veľkej noci zriadila izraelská armáda dodatočné kontrolné body na bránach do Starého mesta a „bráni veriacim v slobodnom prístupe k Via Dolorosa, ku kostolu Svätého hrobu a ku kresťanskej štvrti“, píše sa v protestnom liste organizácie „Palestínsky kresťania v okupovanej Palestíne“.

Na Damašskej bráne čaká jazdecká polícia na svoje nasadenie. Šesť čerstvo vyčesaných a osedlaných vraníkov sa pasie znudene na slnku. Nie vždy to zostáva tak pokojné.

Práve v stredu došlo k násilným zrážkam, keď mladiství Palestínci hádzali kamene na židovských veriacich na Chrámovej hore. Hraniční policajti rozohnali útočníkov slzným plynom a oslepujúcimi granátmi. V tomto roku pripadá totiž Veľká noc presne na sviatok Pesahu, kedy si židia pripomínajú útek z Egypta.

Generálna skúška na návštevu pápeža koncom mája

Pre obyvateľov Starého mesta izraelské bezpečnostné sily je Veľká noc tohto roku generálnou skúškou na nadchádzajúcu návštevu pápeža Františka, koncom mája. Nad dverami obchodu Samira Atallasa visí už pápežská kutňa. Tento kresťanský Palestínčan predáva kríže, sviečky aj Menory, sedemramenné židovské svietniky. Že je ortodoxný gréko-katolík, nepovažuje za tak dôležité. „My máme všetci len jedného Ježiša“, hovorí tento sympatický päťdesiatnik. Je šťastný návštevou pápeža Františka. „Možno nám prinesie mier. Kto vie?“
Len bezpečnostným nariadeniam Izraelcov nerozumie, lebo keď príde František do Jeruzalema, musí Atallas svoj obchod zatvoriť. Pritom by sa bol „pápež určite tešil, ak by videl naše obchodíky otvorené, konečne prichádza kvôli tomu, aby sa stretol s ľuďmi ktorí tu žijú“.

Pápež by mal radšej prísť v nedeľu

Atallas si spomina ešte na návštevu pápeža Jána Pavla II., ktorý Svätú zem navštívil na prelome storočia. Vtedy museli Palestínci v Starom meste tiež zavrieť svoje obchodíky. Len pri návšteve Benedikta XVI. neboli bezpečnostné nariadenia tak závažné. „Benedikt prišiel v nedeľu, to je beztak náš deň pracovného kľudu.“

Atallas hovorí otvorenejšie o pápežovej návšteve, ako jeho susedia. Väčšina Palestíncov len potriasa hlavou. Pápež František ich sklamal, pretože z tých celkovo troch dní svojej blízkovýchodnej cesty chce stráviť v Svätej krajine len dva. Čas je príliš krátky, aby zašiel do Galilei, kde žije väčšina kresťanov Izraela.

Žiadny čas pre odbočku do Galilei

„Keď on nepríde do Nazaretu, tak môže ostať hneď doma“, povedal jeden arabsko-izraelský sprievodca turistov, ktorý čaká na svoju skupinu pred chrámom Svätého hrobu. Aj jeden jeho kolega sa nevrlo vyjadril „samozrejme je vítaný“, „k nám môže prísť každý“.

Návšteva Františka platí predovšetkým pre rozhovory s patriarchom ortodoxnej cirkvi, konštantinopolskému Bartolomejovi. Obaja klerici by chceli nadviazať na historické stretnutie, ktoré sa uskutočnilo pred 50-timi rokmi medzi pápežom Pavlom VI. a patriarchom Athenagorasom. Ide o uzmierenie cirkví Východu a Západu.

Patriarcha Twal hodnotí šance skepticky. „Spomínam si na stretnutie pred 50-timi rokmi. Mali sme vtedy príliš veľké očakávania. Bolo to romantické.“ Očakávané stretnutie je „povzbudenie“, myslí si, zjednotenie sa „v tomto roku zrejme nedotiahne“.

Pápežove prejavy budú mať automaticky politickú dimenziu

Pre patriarchu, narodeného ako syna palestínskych utečencov v Jordánsku, musí ísť pri návšteve pápeža aj o politickú situáciu jeho ľudu. „Keď pápež František hovorí o spravodlivosti, o mieri, alebo len o celkom normálnom živote, má to automaticky aj politickú dimenziu.“
Napriek tomu Twal priznáva, že „my ako cirkev nemôžeme vyvolať žiadne politické riešenia“. Aktuálne žiadajú cirkvi predovšetkým slobodu vykonávania náboženstva pre kresťanov, pričom patriarcha Twal nerobí rozdiely medzi náboženstvami. „My kresťania sme časťou palestínskeho obyvateľstva a nenecháme sa odlúčiť“, zdôraznil.

Časťou pápežovho návštevného programu je prinajmenej krátka odbočka do jedného utečeneckého tábora. Aj Twal ľutuje, že František zostane len tak krátko vo Svätej zemi, ale „možno potom príde zasa skoro opäť“.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: taz

O ::prop

Leave a Reply