Domov / Hlavná strana / Náboženstvo / Jeruzalem: Rušitelia kľudu a odstreľovači očakávajú pápeža

Jeruzalem: Rušitelia kľudu a odstreľovači očakávajú pápeža

Ultra-Orthodox-Jewish-men-prayUltraortodoxní židia protestujú proti návšteve pápeža Františka

Pri svojej návšteve Jeruzalema sa chce pápež František pomodliť na hore Sion. Tak ako nikde inde na inom mieste sa tu vzájomne rozprestierajú všetky druhy náboženstiev – s modlitbami, pľuvancami a vŕtačkami.

Nikto si nespomína presne, kedy vlastne začal tento hnev, ako sa tieto podivuhodné fámy dostali do sveta. Každopádne bolo naraz všade počuť, že Izrael chce pápežovi počas jeho návštevy Jeruzalema podarovať hrob kráľa Dávida na hore Sion. Židovský štát vraj prenechá Vatikánu suverenitu nad jedným z jeho najuctievanejších svätýň, nariekajú rabíni z nacionálne religiózneho tábora. A to len preto, že tam vraj akýsi istý Ježiš z Nazaretu mal sláviť svoju večeru.

Dementi nasleduje dementi, ale všetky boli zbytočné. A že pápež Franišek (Link: http://www.welt.de/themen/papst-franziskus/) chce dokonca v pondelok sláviť na pahorku pred múrmi Starého mesta omšu, je vykladané ako skôr za dôkaz pápežskej záludnosti, ako znaku porozumenia.

Rabín Izák Hacohen, naviac hlavný rabín mesta Rechowot, odhalil v interview hneď celý zákerný „masterplán“ pontifexa: ak totiž bude katolícka cirkev kontrolovať hrob židovského kráľa Dávida, mohla by sa vydávať za pravého následníka židovstva. Dezorientovaná mládež by potom radšej išla na omšu, ako do synagógy, následok by bol masové prestupovanie na inú vieru a celý Jeruzalem by bol v najhoršom predaný. Žiadny div, že Igal Palmor, hovorca izraelského Ministerstva zahraničia hovoril o „jednej bláznivej sprisahaneckej teórii“.

Dávidov hrob na hore Sion je už stáročia náboženským mínovým poľom. V priebehu vekov tam boli ponad seba a v sebe zriadené kostoly, synagógy a mešity. Raz rozkazovali kresťania, potom muslimovia a dnes židovský štát Izrael.

Len veľa tolerancie a rešpektu pred inak veriacimi, ich nárokmi, tradíciami a svätyňami by tu mohlo viesť k mierovému spolunažívaniu týchto troch monoteistických svetových náboženstiev. Avšak týchto ingrdiencií je nedostatok. A presne preto to chodí na pahorku neďaleko vôbec nie mierového Starého mesta už tisíc rokov raz hore, raz dolu.

Historický horúci bod

DWO-Berg-Zion-3x2

Legenda: 1 = hrob krála Dávida, 2 = sála umývania nôh / Synagoga, 3 = sála poslednej večere, 4 = muslimská modlitebňa

Žiaden div. Koniec koncov je táto 765 metrov vysoká hora hneď vo viacerých hľadísk historickým horúcim bodom: už v 1. storočí stál kresťanský svätostánok na tom mieste, kde podľa tradícií Ježiš so svojimi učeníkmi mal sláviť poslednú večeru.

Vložené slová „berte a jedzte, berte a pite“, medzitým už centrálne slová eucharistie, boli zreme po prvý raz vyslovené na hore Sion. Mimo to tam mali prestrašení učeníci po Kristovom ukrižovaní hladať útočisko a aj jeho zázrak zjavenia po vstaní z mŕtvych sa údajne odohral tam.

Bazilika postavená v piatom storočí, bola pri dobytí Peržanmi ťažko poškodená. Križiaci zriadili v 12. storočí trojloďovú baziliku, ktorá bola v roku 1219 znovu zničená. Z križiackych čias pochádza prvý odkaz na to, že židia začali v tej istej budove tušiť hrob kráľa Dávida.

Či tento žiariaci hrdina tóry a Starého testamentu, zakladateľ prvého židovského štátu, bol skutočne pochovaný na tomto mieste, je sporné. Nielen moderná archeológia má pochybnosti, aj Biblia umiestňuje ostatky kráľa vlastne do Dávidovho mesta, pár sto metrov ďalej na východ.

Potom, čo osmanský sultán dal časť hory v roku 1335 rádu Františkánov, nechal postaviť kráľ z Neapola novú kaplnku. V roku 1524 zabavil sultán Sulejman I. svätyňu a urobil z nej mešitu – židovský kráľ Dávid je pre Moslimov zároveň aj prorokom. Nazývajú ho Gaud. Po izraelskej vojne za nezávislosť v roku 1948 bola táto bývalá mešita znovu židovskou svätyňou – a kresťanskí pútnici ju navštevujú naďalej, ako už storočia Sálu poslednej večere.

Druh hlboko rozhádaného spoločného bývania svetových náboženstiev

Dnes je táto stavba tak spletitá a kľukatá, ako jeho história. Ide tu o istý druh hlboko rozhádaného spoločného bývania svetových náboženstiev. V suteréne leží Dávidov hrob a sála vedľa slúži ako synagoga – aj keď podľa kresťanských tradícií to bolo miesto, kde Ježiš svojim učeníkom umýval nohy, ako sa píše v Jánovi 13, 1-5. Kresťania majú síce oddelený prístup k Sále poslednej večere na poschodí nad tým, ale nesmú tam vykonávať žiadne rituálne modlitby.

Presne o to ide aj v rokovaniach medzi Vatikánom a Izraelským štátom, ktoré trvajú už dve desaťročia: katolícka cirkev by mala rada právo sláviť v Sále poslednej večere sväté omše. A ak sa dá veriť fámam, tak bola izraelská vláda v poslednej dobe prístupná k povoleniu tejto požiadavky.

Rabín Izák Goldstein je ale úplne proti. Tento šéf Ješivy diaspory, náboženskej školy v bezprostrednej blízkosti svätyne, hovorí síce mnoho o porozumení a ohľaduplnosti – ale určitú hranicu nemôže prekročiť. Vysvetľuje: „Ak by kresťania hore slávili skutočne omše, tak by sme my ako židia sa nesmeli viacej dole v synagoge modliť“, tvrdí rabín. A nebolo by to skutočne žiadnym znakom náboženskej tolerancie, keď by práve židia boli z ich svätyne vyhnaní.

Okná dvojloďovej gotickej Sály poslednej večere, ktorý v dňoch pred pápežovou návštevou trocha intenzívne vonia po čerstvej farbe, vykazujú arabské ornamenty, v strede priestoru je modlitebný výklenok smerovaný do Mekky.

Na streche čnie do neba jeden minaret, z ktorého vrcholu samozrejme nikto už dávno nezvoláva k modlitbám. Že v dolnom poschodí pripomína len máločo muslimské panstvo, nie je žiadna náhoda. Tamojší modlitebný výklenok je čiastočne decentne zahradený regálom kníh. Ale osmanské ozdobné kachlice na stenách zmizli nadobro.

Sklamaní oficiálnou reakciou štátu

Dvaja policajti na hliadke počuli v decembri 2012 nápadný hluk z Dávidovho hrobu. Keď vstúpili do svätyne, videli, ako dvaja muži ničili kladivami staré kachličky na stene, ktoré boli vytvorené v 17. storočí umelcami kalifa. Po ich zadržaní povedal jeden z obžalovaných, že on ako neoženený muž sa modlil, aby dostal manželku, ale muslimské kachličky jeho prosbu blokovali. Musel preto siahnuť ku kladivu a dlátu.

Židia, kresťania a muslimovia boli zhrození. Mali byť zvýšené bezpečnostné opatrenia – ale dva týždne neskôr niekto tento vandalizmus dotiahol do konca. Teraz zo suterénu zmizlo všetko obloženie stien z islamských dôb.
V Ješive diaspory nechcú o tom všetkom nič počuť, hoci škola leží priamo vedľa a páchatelia zrejme použili moderné zbíjačky. Ale aj o útokoch na jeho kresťanských susedov nechce rabín Goldstein akosi nič vedieť. Totiž na hore Sion žije ešte asi 20 nemeckých benediktínskych mníchov. Títo informujú o nadávkach a urážkach a že mladí muži zo židovskej školy skoro denne pľuvajú pred, alebo za nimi, niekedy aj na nich.

Zároveň chvália pátri aj slová solidarity niektorých rabínov a veriacich židov, ktorí sa za takéto správanie ospravedlňujú. Mnísi sú sklamaní predovšetkým z oficiálnych reakcií štátu.

Skoro vždy odchádzajú páchatelia bez trestu

Izraelská vláda nemá zrejme tento fenomén pod kontrolou. Dlho platili tieto prechmaty radikálnych a religióznych osadníkov Palestínčanom. Tu boli mešity počmárané urážlivými nápismi, pneumatiky prepichované a olivové stromy podpaľované. Teraz sa množia aj útoky na kresťanov a kresťanské zariadenia.

V blízkosti Genzaretského jazera bol nedávno kresťanský pútnik napadnutý izraelskými mladíkmi kameňmi a pľuvancami. V Nazarete dostal latinský patriarcha anonymný list, ktorý požaduje, aby všetci arabskí kresťania v určitej lehote opustili krajinu, inak bude sto z nich zavraždených.

Na vonkajších múroch rumunského ortodoxného kostola sv. Gregora niekto nasprejoval vetu „Ježiš je odpad“, na Centrum Notre-Dame, kde pápež nocoval, bol načmáraný nápis „Smrť kresťanom“. A v okolí taktiež nemeckého benediktínskeho kláštora Tabgha zničili izraelskí mladiství dva kríže a hodili ich do Genezaretského jazera. Skoro vždy odchádzajú páchatelia nepotrestaní. Dvaja bývalí šéfovia tajných služieb vyslovili verejne podozrenie, že na stíhanie chýba politická vôľa.

Najčastejšie zanechávajú páchtelia hebrejské slovo pre „tabuľku ceny“. Tým chcú zdôrazniť, že každý zásah proti židovským osadníkom na obsadených palestínskych územiach má svoju cenu. Pritom vláda premiéra Benjamina Netanjahua doteraz len málokedy podľahla medzinárodným požiadavkám na stop výstavbe osídlení. Politickí spojenci osadníkov sedia totiž v kabinete.

Staré mesto je hermeticky uzamknuté

Pri návšteve pápeža nie je nedostatok dobrej vôle. Izraelská vláda hermeticky uzavrela Staré mesto pre návštevníkov, z hory Sion bude v pondelok na niekoľko hodín vysokobezpečnostný trakt. Dvaja žiaci Ješivy diaspory dostali od polície domáce väzenie, aj iní možní rušitelia kľudu boli podrobení domácemu väzeniu. Celkove sa v Jeruzaleme nachádza 8000 policajtov vo zvláštnom nasadení.

V nemeckom benediktínskom kláštore boli dokonca mnísi varovaní, aby sa počas pápežovej omše nepribližovali k oknám, na strešnú terasu, alebo vežu – aby na nich odstreľovači bezpečnostných síl omylom necielili. Jeden vrtuľník má od obeda neustále krúžiť nad kláštorom.

Keď sa František dostaví, môže sa celkom dobre stať, že pôjde okolo protestných plagátov, ktoré varujú, že pápež si chce „prisvojiť kľúče“, čím Dávidov hrob „padne do rúk kresťanskej cirkvi“. František prichádza do Svätej zeme ako pútnik, bolo stále znova zdôrazňované. Nie politika stojí v popredí, ale ekuména. Na hore Sion môžeme však nadobudnúť dojem, že riešenie Blízkovýchodného konfliktu je ľahšie dosiahnuteľné, ako dialóg náboženstiev.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Michael Borgstede, Jeruzalem, Die Welt

Poznámka redakcie:
Článok je síce preklad z mainstreamu, avšak je v ňom jasne vidieť znepokojenie nad situáciou v Izraeli. To je obrovský rozdiel oproti mainstreamovým článkom vychádzajúcim na Slovensku.

O ::prop

3 komentáre

  1. podľa seba súdim teba.

  2. Ja nechápem prečo vás serú útoky židov proti „inovercom“ na Blízkom Východe. Čo chcete aby boli tu v Európe roztrúsení ako pred vojnou ? Pred 100 rokmi chceli antisemiti vyhnať židov z Európy, že potom bude tu už dobre a nič už viac. A tak sa aj po vojne stalo. A dnes, keď sú už preč, tak ich pohrobkovia stále do nich vyrývajú a striehnu po nich, aby využili každé ich zlyhanie ako argument, že tí židia chcú skutočne ovládnuť svet. Táto vaša zaujatosť pramení, buď z pokrytectva alebo z duševnej choroby. Inak si to neviem vysvetliť.

    Myslím, že taký Hitler by bol rád, že sú židia preč z Nemecka (+Európy?), a čo robia tam kde by im dali územie, by ho už nezaujímalo. Teda pokiaľ ich nechcel vyhladiť zo sveta, ako sa tvrdí.

    • Ja nechápem prečo teba (cenzura) útoky kresťanov proti “inovercom” na Slovensku. 🙂 A veď teraz si uvedomujem – na Slovensku proti „inovercom“ vlastne nikto neútočí, je to len fantázia vyvolených, ktorí si z toho urobili výnosný obchod. Na rozdiel od toho, čo sa deje na Blízkom Východe.

Leave a Reply