Domov / Hlavná strana / Multikulturalizmus / Jedno zo štyroch Britských detí sa narodí cudzinke

Jedno zo štyroch Britských detí sa narodí cudzinke

uk-borderZa poslednú dekádu odštartovali cudzinci vo Veľkej Británii mini – baby boom, keď jedno zo štyroch narodených detí sa narodilo práve matke cudzinke, čo predstavuje rekordných 200 000 matiek cudziniek ročne.

Nové údaje ukazujú, že počet imigrantov, ktorí sa rozhodli rodiť v Británii, sa zdvojnásobil v porovnaní s rokom 2001, na čom majú najväčšiu zásluhu Poľské, Pakistanské a Indické matky.

To má za následok, že celková miera pôrodov vo veľkej Británii je najvyššia za posledné desaťročia s 808 000 pôrodmi za posledný rok v porovnaní so 670 000 v roku 2001.

Prudký nárast pôrodnosti je najvyšší v Londýne, kde až šesť z desiatich narodených detí, je potomkom imigrantov.

Zo správy Úradu pre národne štatistiky vyplýva, že najväčší nárast pôrodnosti možno pozorovať v poľskej komunite a to od momentu, keď Poľsko vstúpilo do Európskej únie. V roku 2001 sa vo Veľkej Británii narodilo Poľským matkám menej ako 2000 detí, pričom v súčasnosti je to až 23 000, čo robí z poľskej komunity národ, ktorý najviac prispieva k vytváraniu „druhej generácie“ imigrantov. Za Poľskom nasledujú matky z Pakistanu, Indie, Bangladéšu, Nigérie, Somálska, Nemecka, Južnej Afriky, Litvy a Číny.

Pôrodnosť vzrástla aj u Britských matiek a pohybuje sa na priemernej úrovni 1,89 dieťaťa na jednu matku. Napriek tomu, britské ženy nestíhajú držať krok s cudzinkami, ktoré porodia v priemere 2.28 dieťaťa na jednu matku.

Podiel cudziniek v plodnom veku, žijúcich vo veľkej Británii od roku 2007 vzrástol zo 14 na 18 percent, čo má pochopiteľne dopad aj na celkový počet pôrodov.

Pod tlakom verejnosti britský premiér David Cameron prisľúbil, že zredukuje počet prisťahovalcov zo stoviek tisíc ročne na niekoľko desiatok tisíc ročne.

Napriek tomu, niektorí experti na populáciu argumentujú, že Británia môže z nárastu prisťahovalcov do krajiny profitovať, keď vysoká pôrodnosť pomôže zmierniť následky starnutia populácie.

Gordon Sharp, vedúci úradu, ktorý sa zaoberá pôrodnosťou a úmrtnosťou v krajine tvrdí, že nárast pôrodnosti sa prejaví v pomoci starnúcej produktívnej časti populácie v horizonte 30 rokov.

Podľa tieňového tajomníka ministerstva spravodlivosti Sadiqa Khana, veľa ľudí napriek svojím britským predkom nevie nič o britskej histórii v porovnaní s prisťahovalcami.

Pre magazín The House sa vyjadril takto: „Frustruje ma, keď na ulici často stretávam ľudí, ktorí si prešli ceremóniou pridelenia štátneho občianstva a ktorí sú tak nadšení a prejavujú veľkú mieru entuziazmu, no potom si spravím menší prieskum v mojom okolí a zisťujem, že sú ľudia ktorí žili v tom istom dome po tri, štyri alebo päť generácií a ktorí nevedia o našej krajine, o našom dedičstve absolútne nič.

Mrzí ma, že na jednej strane sú občania, ktorí majú povinnosť naučiť sa niečo o našej krajine, ale na strane druhej nerobíme dosť pre to, aby sme si boli istí, že takéto znalosti bude mať každý.“

Preklad: Dorian Gray, www.protiprudu.org
Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/9634127/One-in-four-British-babies-born-to-foreign-mothers.html

Poznámka redakcie:
Treba podotknúť, že presnejší pohľad na cudzinecký baby-boom by poskytlo delenie na európskych prisťahovalcov a prisťahovalcov zo zvyšku sveta. Navyše, veľa Poliakov pricestovalo najmä do Írska v dobe, keď tam bol obrovský ekonomický rast.

Práve niekto s tak „britským“ menom ako Sadiq Khan je frustrovaný z britskej neznalosti vlastnej histórie. Pravdupovediac, na Slovensku to lepšie nie je. Napriek tomu, že prisťahovalcov máme minimum, mnoho Slovákov nemá ani páru nie o hlbokej histórii, ale ani o tom, čo sa dialo na Slovensku pred štvrť storočím.

O ::prop

3 komentáre

  1. Nezáleží na tom kde sa dieťa narodí, ale komu sa narodí. Praví Briti by mali ručičky bozkávať poľským ženám, ktoré ešte ako tak udržujú pôrodnosť u belošského obyvateľstva na Britských ostrovoch.

    • Nedávno robili v Británii prieskum s otázkou,či ľudia vidia problém v počte poľských prisťahovalcov.
      30 percent respondentov odpovedalo: „Yes, it is a big problem“
      70 percent odpovedalo: Ja newidze tego problemu,kurva…

Pridaj komentár