Domov / Hlavná strana / Prop / Je globálne otepľovanie súčasťou prirodzeného cyklu?

Je globálne otepľovanie súčasťou prirodzeného cyklu?

greenland_tongue_02Začiatkom roka 2007 zaznamenali na území Spojených štátov rekordne teplé počasie. Január bol vlastne na celom svete najteplejší, aký kedy zaznamenali od roku 1880, odkedy sa vedú záznamy. Koncom roka sa zdalo, že zrejme pôjde o jeden z najteplejších rokov na severnej hemisfére. Americké poveternostné stanice hlásili prekročenie všetkých 263 rekordov. Anglicko malo najteplejší apríl za posledných 348 rokov. A nešlo len o teploty.

V auguste zasiahlo New York City tornádo. Na Blízkom východe takisto zaznamenali zriedkavo sa vyskytujúci cyklón, ktorý v júni zasiahol Omán a Irán. Najväčšie americké jazerá sa značne scvrkli; Atlanta bola nútená robiť si starosti kvôli pitnej a úžitkovej vode. Južnú Afriku po prvý raz za posledných 25 rokov pokryl sneh. Na ostrove Reunion Island, na východ od Afriky, spadlo za 72 hodín vyše 200 mm dažďa, čo prekonalo svetový rekord.

Vedci stále hovoria, že jednotlivé výstrelky počasia nemožno pripisovať globálnemu otepľovaniu, ale Phil Jones, vedúci európskeho výskumného tímu na Univerzite Východnej Anglie v Anglicku hovorí, že tento trend potvrdzuje vzor ich výskytu v rôznych oblastiach.

A čo je najhoršie – aspoň podľa klimatických vedcov – to je oblasť Arktiku, ktorý slúži ako chladnička sveta a ktorý sa pritom v roku 2007 dramaticky zohrial je tam možné pozorovať rekordné rozpúšťaniesa ľadu.

O roku 2007 sa teda ukazuje, že zmena podnebia, spôsobená človekom, všade otriasa teplomermi a v Európe vlani v lete návaly horúčav usmrtili desiatky ľudí. A nejde len o horúčavy, ale aj dážd. Je ho tu buď príliš veľa alebo úplne chýba.

Na vyše 60 % územia Spojených štátov panovalo buď stále prílišné sucho alebo ich ťažko postihlo prinajmenšom v auguste. Jazero Superior – najväčšie a najhlbšie z Veľkých jazier – malo v auguste a v septembri najnižšiu hladinu v dejinách. Los Angeles zažilo najsuchší rok, aký kedy zaznamenali. Austrália stále ešte trpí v dôsledku najväčšieho sucha za posledných sto rokov a pritom v Číne, v Anglicku a vo Walese zaznamenali rekordné dažde.

A Minnesota dostala to najhoršie zo všetkého: v júni a v júli ničivé sucho, potom v auguste zase rekordné dažde. Južnej Kalifornii sa v jeden marcový deň dostalo prietrže mračien, ľadovca, snehu a mimoriadne silných vetrov. Potom na jeseň sa zase dostavili ničivé požiare, hnané vetrami Santa Anna. Ale ani jedna z týchto udalostí nenarobila vedcom toľko starostí ako Arktik.

Meteorológovia zaznamenávajú čudné počasie už vyše desaťročia,ale rok 2007 nemá obdoby. Bol to rok takých extrémov v počasí, že Svetová meteorologická organizácia uverejnila zoznam rekordov a nevídaných udalostí. Vedci však hovoria, že na toto si teraz treba zvykať.

Michael MacCracken, bývalý popredný federálny odborník na počasie, teraz vedúci vedec Inštitútu pre podnebie vo Washingtone hovorí: „Máme za sebou čoraz väčšmi sa rozmáhajúci trend čudných výkyvov počasia. Ale tie výkyvy sa čoskoro stanú normou.“ Je však extrémne počasie skutočne dôsledkom ľudskej činnosti? Podľa najnovšej americkej vedeckej štúdie je globálne otepľovanie súčasťou prirodzeného cyklu.

Tézu, ktorú prijíma väčšina vedcov, že globálne otepľovanie vyvolala ľudská činnosť a skleníkové plyny, teraz vyvrátila nová štúdia, závery ktorej podporujú tri veľké univerzity. Podľa nej sú klimatické zmeny v posledných tridsiatich rokoch súčasťou prirodzeného cyklu, takže zredukovanie kysličníka uhličitého v atmosfére nám zrejme veľmi nepomôže.

Klimatickí vedci z univerzity v Rochestri, v Alabame a vo Virgínii dospeli k záveru, že zmeny teplôt v posledných 30 rokoch nezodpovedajú modelom výskytu skleníkových plynov, ale možno ich spojiť so slnečnou činnosťou.

Autormi štúdie sú prof. David H. Douglass (U Rochester), prof. John R. Christy (U Alabama), Benjamín D. Pearson (študent) a prof. S.Fred Singer (U Virgínia) a objavila sa tento mesiac v medzinárodnom časopise pre klimatológiuKráľovskej meteorologickej spoločnosti (International Journal of Climatology of the Royal Meteorological Society).

Zistenia tímu týmto vysvetľujú aj fakt, prečo ku „globálnemu otepľovaniu“ dochádza aj na iných planétach slnečného systému (naisto na planétach Mars, Pluto, Jupiter a na mesiacoch Neptúna). Tí, čo presadzujú teórie o skleníkových plynoch tvrdia, že väčšina vedcov s nimi súhlasí, hoci veľa vedeckých pracovníkov sa proti tomu ohradzuje a niektorí aj oficiálne protestovali proti správe OSN o podnebí. Dokonca aj takí, ktorých OSN uviedla ako spoluautorov. Sú tu totiž aj iné javy, ktoré túto teóriu spochybňujú – napríklad nevídaná sopečná činnosť všade na planéte.

Vedci napríklad objavili najmenej jednu magmatickú anomáliu v zemskom plášti pod Grónskom, ktorá je príčinou roztápania sa ľadu v tejto oblasti, keďže cez ňu preniká teplo z horúcej magmy. Grónsky ľad sa v posledných rokoch čoraz rýchlejšie rozpúšťa a voda steká do mora. …

Z propáckeho archívu 2008

Seth Borenstein, AP, Star and Stripes
Andrea Thompson, Live Science
http://www.livescience.com/environment/071213-greenland-magma.html
http://www.propagandamatrix.com/articles/december2007/121107_global_warming.htm

O ::prop

4 komentáre

  1. Otepľovací konšpirátori, začnite rozbíjať prasiatka, budete vracať granty.

  2. Každú chvíľu čítam, čo objavili, vyskúmali a potom popreli americkí vedci.
    Nebolo by načase napísať niečo aj o tom, čo objavili, vyskúmali, dokázali alebo aj popreli sovietski vedci? Možno by sme boli bližšie k pravde ako tieto taľafatky čo o tom v dnešnej dobe čítam.

  3. Na šťastie tí už dávno nič neobjavili, nevyskúmali a nedokázali, takže nemohli nič ani poprieť. Ale pre súkroné účely si niečo môžete popýtať od Rassianov 🙂

Leave a Reply