Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Je britská kráľovná antisemitka?

Je britská kráľovná antisemitka?

ElisabethStaatsbesuchFoto: Elizabeta II. vo veku 84 rokov pri štátnej návšteve v Abu Dabi 2010

Alžbeta II. je 62 rokov kráľovnou Veľkej Británie a tým aj najdlhšie úradujúcou západnou hlavou štátu na svete. Počas tohto dlhého času v úrade precestovala množstvo štátov na všetkých kontinentoch, absolvovala viac ako 112 štátnych návštev, prakticky dve za rok. Zaujímavé ale je, že ešte nebola v Izraeli. Aj všetci ostatní členovia kráľovskej rodiny, až na princa Charlesa, ktorý tam však bol len krátko kvôli pohrebu Jitzchaka Rabina, izraelského premiéra, ktorý bol 4. novembra 1995 úplne verejne zavraždený strelou do hlavy v Tel Avive.

Kráľovná a jej rodina navštívila skoro všetky krajiny okolo Izraela, dokonca viackrát. Princ Andrew a princ Harry boli len nedávno v novembri v Abu Dhabi na Formuli 1 Grand Prix. Pri tejto príležitosti bol princ Andrew na návšteve v Saudskej Arábii a princ Harry v Ománe, každý v oficiálnej misii. Omán je hospodársky v porovnaní s Izraelom nedôležitý, napriek tomu tam boli princ Charles v roku 2013 a kráľovná v roku 2010.

Iné štáty, ktoré v regióne navštívila boli: 1961 Irán, 1971 Turecko, 1979 Kuwait, Bahrain, Saudská Arábia, Katar a Spojené arabské emiráty. V roku 1984 Jordánsko a 2010 Abu Dhabi. Aby sa vôbec k mnohým týmto štátom vôbec dostala, musela prelietať nad Izraelom, alebo tesne vedľa. Ako to, že doteraz tam nevykonala žiadnu štátnu návštevu? Princ Charles bol v minulom roku v Jordánsku, mohol teda ľahko navštíviť aj Izrael.

Teraz by sme si mohli myslieť, že kráľovia sa stretávajú len s kráľmi a vyhýbajú sa republikám a sú preto na Blízkom Východe len v krajinách s kráľovstvami. To však nie je tak, ak si pozrieme ich cestovanie. Princ Charles navštívil už viackrát Egypt. Alžbeta II bola už celkove šesťkrát v Nemecku, naposledy v roku 2004, vo Švajčiarsku v roku 1980 a v Rakúsku v roku 1969.

Jej vysokým vekom to tiež nie je, pretože tohto roku absolvovala tri štátne návštevy – Taliansko, Vatikán a Francúzsko. Nie, je jednoznačné, že kráľovná a jej rodina sa vyhýbajú Izraelu. V protiklade k mnohým iným západným vodcom štátov, ktorí neustále putujú do Izraela ako Merkelová, ktorá tam bola skoro každý rok od roku 2006 a pravidelne sa tam klaňala.

Pritom je kráľovná nielen hlavou štátu 53 krajín Commonwealthu, ale aj svetskou hlavou anglikánskej cirkvi (Church of England), štátnej cirkvi Anglicka. Pre anglikánov je niečo také, ako pápež pre katolíkov a preto je ako kresťanská hlava cirkvi aj z náboženských dôvodov predurčená k návšteve Jeruzalema a Betlehemu. Ale doteraz tak neurobila.

Jedno však pritom nesmieme zabúdať, kráľovská rodina cestuje len do tých krajín k štátnej návšteve, ked ju o to požiada Foreign Office v Londýne, alebo na vlastné želanie – ak to táto inštitúcia povolí. Čo môže mať britské ministerstvo zahraničia voči návšteve kráľovnej v Izraeli? Existujú predsa veľmi úzke diplomatické vzťahy.

Vyplýva to z minulosti, keď Briti mali výkon mandátu nad Palestínou, predtým, než bol založený Izrael a sionistické teroristické bandy zavraždili množstvo britských vojakov pri teroristických útokoch? Ako pri bombovom atentáte Irgunu (predchodcu izraelskej armády) na hotel King David v roku 1946, britský civilný a vojenský hlavný stan v Jeruzaleme, pričom bolo usmrtených 91 ľudí a ďalších 46 zranených.

Z vojenského pohľadu majú štáty Zálivu, Izrael a Veľká Británia jedného „spoločného nepriateľa“, totiž Irán. Musí teda existovať akási hlboká animozita, ktorú nepoznáme, prečo noha žiadneho britského panovníka doteraz nevstúpila na Izraelskú pôdu a nepoctila Izrael štátnou návštevou. Nebude snáď kráľovná „antisemitka“?

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Freeman

O ::prop

3 komentáre

  1. Akože nemá rada Arabov???!!! To snáď nie!!! Však v británistáne ich má habadej…

  2. Hadam by ste nechceli aby,, CAPO DE TUTI CAPI ,, si isiel trieskat hlavu o mur narekov v Jeruzaleme ako ostatne sluzobnictvo. Ona to nepotrebuje , ma uz vsetko . Ved ona darovala Palestinu zidom za sluzbu sionizmu , tak co to tu trepete?…Capo antisemitka ?….no ale univerzalna.

Pridaj komentár