Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Izraelský útok na deti v Gaze – Smrteľná hra na schovávačku

Izraelský útok na deti v Gaze – Smrteľná hra na schovávačku

Palestinian man carries the body of a boy, whom medics said was killed by a shell fired by an Israeli naval gunboat, on a beach in Gaza CityHrali sa na pláži na schovávačku, keď izraelské vojnové lode odpálili rakety: v Gaze boli usmrtení štyria chlapci. Novinári, ktorí boli svedkami tohto útoku, vznášajú ťažké obvinenia voči armáde.

17.07.2014 / Gaza – Deti sa hrali na pláži. Bolo slnečné, skoro bezoblačné popoludnie. Je to scéna, akú možno vidieť tohto leta všade okolo Stredozemného mora. V pásme Gazy skončila pre štyroch chlapcov smrteľne. Pred očami viacerých novinárov boli tieto deti v stredu poobede trafené izraelskými granátmi, ktoré boli odpálené z vojnových lodí pred pobrežím.

Peter Beaumont, reportér britského „Guardianu“, popisuje priebeh udalosti takto: krátko po 16-tej hodine dopadla prvá strela na malý prístav v Gaze. Zrejme trafil granát malý plechový barak. Na to bežali deti v panike od vody smerom k hotelu Al-Deira, v ktorom sa zdržiavali aj novinári. Ešte pokiaľ bežali cez pláž, boli deti zasiahnuté druhou raketou, cca 40 sekúnd po prvej detonácii. „Tí ktorí pálili, zrejme cielili tak, aby zasiahli utekajúcich, ktorí prežili“, informuje Beaumont.

Štyria chlapci boli pri útoku zabití– všetci z rodiny Bakr. Dve deti menom Mohammed – vo veku jedenásť a deväť rokov – ako aj desaťročný Ahed a Zakaria. Traja ďalší chlapci sa dokázali ťažko ranení, zachrániť v hoteli. Reportér poskytol prvú pomoc, zranené deti prežili. Francúzsky kameramanský tím zachytil tento incident!

„Bolo zjavné, že ide o deti“

„Hrali sme sa na schovávačku, keď nás trafili“, povedal neskôr jeden s chlapcov v nemocnici. „Prvý granát, ktorý jedného z nás zabil, sme dokonca ani nepočuli. Druhý som počul, keď som bežal cez pláž. Ten usmrtil troch ďalších.“

„V Gaze neexistuje žiadne bezpečné miesto. Bomby môžu hocikedy človeka trafiť“, povedal fotograf Tyler Hicks, ktorý bol svedkom útoku. Tento vznáša obvinenie voči izraelskej armáde: „Jeden plechový barak, bez prúdu a tečúcej vody v žeravom slnečnom svetle nevyzerá ako miesto, v ktorom sa zdržujú bojovníci Hamasu – cieľ izaelskej armády“, píše Hicks v „New York Times“. „Deti, ktoré sú možno 1,20 metra veľké, oblečené v letnom odeve a utekajú pred explóziou, nepasujú tiež k popisu bojovníkov Hamasu.“

Reportér Beaumont z „Guardianu“ povedal: „Už po rozplynutí dymu bolo jasné, že ide o deti. Len samotný najstarší chlapec vyzeral na osem rokov. To boli rybárski chlapci, chudí ako tyčky, v krátkych nohaviciach.“

Izraelská armáda údajne naznačila vyšetrovanie incidentu. V prvom vyhlásení sa hovorilo: „Po predbežnom vyšetrovaní boli cieľom útoku teroristi Hamasu. Civilné obete, o ktorých sa informuje, sú tragickým výsledkom…“ Cez Twitter oznámila armáda v stredu večer: „Považujeme každú smrť palestínskeho civilistu za tragédiu. Hamas považuje každú smrť izraelského civilistu za víťazstvo.“ (Preto aj má armáda také výrazné skóre! Pozn. prekl.)

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

Pridaj komentár