Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Izraelskí vojaci kritizujú okupáciu

Izraelskí vojaci kritizujú okupáciu

ISRAEL-SYRIA-CONFLICT–GOLANFoto: Izraelský vojak na Golanských výšinách

43 bývalých vojakov z jednej jednotky tajnej služby pranierovali Izrael ako okupačný režim. Je to mrazivé zúčtovanie a odvážny krok – pre väčšinu izraelcov sú zradcovia

David sa nevolá David, ale jeho pravé meno sa nesmie menovať. Má 29 rokov, z toho osem bol členom vojenskej tajnej služby izraelskej armády. Než pred troma rokmi vystúpil z aktívnej služby, služil v elitnej jednotke 8200 ako veliteľ. Potom bol v zálohe, avšak to je už preč. Teraz sedí v tričku a džínsoch pri okne, slnko, ktoré prechádza žalúziami, mu šrafuje chrbát. „Ja som svoju prácu bral veľmi vážne“, hovorí David, a to sa hodí k jeho úzkej, vážnej tvári. Osem rokov je dlhá doba.

Ale raz to už ďalej nešlo: Boli tu všetky otázky, na ktoré nedostával odpoveď. Mnoho lží. A vždy tá istá veta: „Neexistujú nesprávne rozkazy.“ Ako dobrý vojak nasledujem rozkazy. Nespochybňujem ich. Radšej dlho nad tým neuvažujem, prečo je sexuálna orientácia Palestínca tak dôležitá pre izraelskú tajnú službu , alebo prečo sa môžu použiť informácie o tažkej rakovine manželky. David zhromažďoval dlhé roky takéto informácie. Dával ich ďalej svojim nadriadeným. A on samozrejme vedel, že títo ľudia, ktorí celkom jasne nepredstavovali žiadne riziko pre jeho krajinu, boli armádou a tajnými službami vydieraní pre spoluprácu.

David potriasol hlavou a vysvetlil svoj problém: „Tu nejde o sebaobranu izraelského štátu, tu ide o to iný národ potlačovať tak efektívne, ako je to len možné.“ A pretože to podľa jeho názoru by tak nemalo byť, sedí teraz s dvoma rovnako zmýšľajúcimi v byte svojich rodičov a vysvetľuje svoje rozhodnutie.

Tieto tri osoby, spolu s ďalšími štyridsiatimi inými bývalými vojenskými príslušníkmi, napísali list predsedovi vlády Benjaminovi Netanjahuovi, šéfovi armády a vojenskej tajnej služby. V ňom sa píše, že oni, zväčša veteráni elitnej jednotky 8200 a dodnes záložníci, sa už viac nebudú podieľať na „Akciách proti Palestínčanom“, pretože nechcú byť žiadne „nástroje izraelskej okupácie“.

Už 47 rokov okupuje Izrael Západný breh Jordánu a „vojenský režim tam odmieta Palestíncom ich základné práva“, ako sa píše v liste. Tam vytvorená realita, v ktorej pre židovských osadníkov a palestínskych obavateľov platia dva rozličné právne systémy, ktoré jednej časti – osadníkom – prisudzujú práva, ktoré sú druhej časti – Palestínčanom – odopierané, tie nie sú „žiadnym nevyhnutným výsledkom potrebnej samoobrany“. Táto realita vyzerá tak, pretože ju izraelské vlády takto výhodne zvolili. Tak isto sa chová pri rozhodnutiach o vyvlastňovaní pôdy, s priebehom deliaceho múru, alebo s hospodárskymi reštrikciami.

Armáda nepozná morálnu dilemu

Je to prvý otvorený odpor tohto druhu po 14 rokoch a tvrdé zúčtovanie s konaním Izraela, ako okupačnej mocnosti. Pretože kritika tento raz prichádza zo srdca systému, totiž z armády, ktorá okupáciu udržuje.

Odvahu tých, ktorí list podpísali, treba hodnotiť o to vyššie, že nenávisť na ľudí, ktorí nechcú nasledovať stále nacionalistickejší mainstream, ktorý v súčasnosti otvorene vystupuje ako málokedy predtým, je obrovská.

Mám strach, že pred priateľmi a kolegami budem urážaný ako zradca, hovorí David. Ale strach nebol väčší, ako jeho zlé svedomie. „Čo robíme na Západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy, nie je správne“, hovorí. Ak sa aj niekomu neustále hovorí, že zber informácií je „čistá vec“. David verí, že „systém armáda“ funguje dobre preto, pretože sa každému jednotlivcovi – jedno či z tajnej služby, alebo vojenskému pilotovi – sugeruje, že nenesie za to žiadnu zodpovednosť. Pretože on len vykonáva rozkazy.

Jemu samotnému bolo jasné, ako manipulatívny systém to je, keď rešeršoval prípad takzvaného cieleného usmrtenia, ktoré bolo inak vysvetľované jeho nadriadenými, že slúži bezpečnosti krajiny a pritom predstavoval čistý prípad aktu pomsty. Akt pomsty, pri ktorom prišli o život nevinní civilisti, v tomto prípade celá rodina.

Morálnu dilemu armáda nepozná, hovorí Noa, aj ona patrí k signatárom listu. „My môžeme všetko, preto smieme všetko“, znie maxima. Zatiaľ čo počet nevinných padajúcich v obeť tomuto princípu, neustále stúpa – najlepší príklad preto je posledná vojna v Gaze – izraelské obyvateľstvo sa otupuje čoraz viac, ak ide o krivdy iným. Ak sa ešte pred desatimi rokmi kontroverzne diskutovalo o cielenom usmrcovaní ako vojenskom prostriedku, patrí to teraz k bežnému repertoáru. Aj z tohto dôvodu sa rezervisti tajnej služby rozhodli svoje pochybnosti vyniesť na verejnosť. Palestínčania sú medzi tým pre izraelskú armádu čoraz menej ľudia, ale skôr obyčajné „ciele“, hovorí Nadav, ktorý slúžil 5 rokov, naposledy ako poddôstojník.

Čo sa všetko dá s týmito „cieľmi“ dosiahnuť, o tom už nechce teraz nič viac vedieť.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Julia Amalia Heyer, Tel Aviv, SPIEGEL

O ::prop

Leave a Reply