Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Izraelské ministerstvo zahraničia na internete

Izraelské ministerstvo zahraničia na internete

tank_talk_tr_lIzraelské ministerstvo zahraničia financuje profesionálnych pisateľov komentárov, ktorí vystupujú v medzinárodných médiách, ako napr. na Facebooku, blogoch a „ľavicových webových stránkach“, aby obraňovali vládnu politiku Izraela.

V jednom zverejnenom článku v hebrejčine na webovej stránke novín „Yediot Akhronot“ v lete 2009, bol zverejnený nový program izraelského ministerstva zahraničia pre rozšírenie propagandistického boja v zahraničí, hlavne v Európe a v USA. Podľa novinovej správy boli tuctom študentov a ex-vojakom dané k dispozícii kancelárie, aby písali komentáre v rôznych blogoch, zprávach, webových stránkach, fórach, Twitteri, Facebooku a aj na „ľavicových webových stránkach“, ktoré vysvetľujú a obraňujú aktuálne pozície izraelskej vlády.

Na otázku, či títo pisatelia komentárov, ktorí v projekte pracujú, sa vydávajú ako „normálni užívatelia internetu“, odpovedal vedúci projektu: „Samozrejme. Naši ľudia nebudú hovoriť ‚Halo, ja som zo sekcie Hasbara (propaganda) izraelského ministerstva zahraničia a chcel by som ti povedať, že …‘. Oni sa ani nebudú nevyhnutne vydávať za Izraelčanov. Budú písať ako normálni užívatelia internetu a ich komentáre budú aj adresované osobne, ale budú sa zakladať na určitej línii posolstiev, ktoré pripraví ministerstvo zahraničia„.

Vedúci projektu ďalej hovorí, ako sa tento projekt rozvinul počas prepadu Gazy v januári 2009. Od začiatku vojny získalo a koordinovalo ministerstvo zahraničia mnoho dobrovoľníkov zo židovských obcí v zahraničí a tiež z Izraela. „Našim cieľovým publikom bola vtedy európska ľavica, ktorá bola nepriateľská voči vládnej politike Izraela. Preto sme sa začali miešať do diskusií na blogoch v Anglicku, Španielsku a Nemecku. Veľmi nepriateľské okolie“.

Skutočnosť, že v Nemecku existuje organizovaná kampaň k písaniu komentárov a listov pre izraelskú politiku, je už dávno známe. Skupina „Honestly concerned“ mobilizuje od 2002 prostredníctvom svojich e-mailových zoznamov, že články, ktoré Izrael nejakým spôsobom kritizujú, svojimi komentármi difamujú, alebo tlačia na vydávateľov týchto publikácií aby zamedzili kritike izraelskej politiky. Teraz to ale vyzerá tak, že práca dobrovoľníkov nestačí pre rozširovanie izraelskej propagandy, preto museli byť zamestnané platené sily, aby bola izraelská politika obhájená. Čo môže znamenať tento nový vývoj pre webové stránky ako Indymedia by malo byť podľa mojej mienky diskutované moderátormi. Nie je to však skutočne nič nového, že komentáre, ktoré bazírujú na tlačových vyhláseniach izraelského veľvyslanectva, alebo článkoch, v ktorých boli všetky informácie prevzaté z izraelských štátnych zdrojov, sa dali dlhšiu dobu čítať na Indymedia.

Originálny článok sa dá tuná nájsť v hebrejčine:
http://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3319543,00.html

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: indymedia.de

O ::prop

Leave a Reply