Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Izrael zadržiava peniaze Palestíncov

Izrael zadržiava peniaze Palestíncov

mahmud_abbasReakcia na žiadosť o pristúpenie k MTS-ICC (Medzinárodnému trestnému súdu)

Jeruzalem – V reakcii na palestínsku žiadosť o pristúpenie k Medzinárodnému trestnému súdu prerušil Izrael daňové platby pre autonómne úrady prezidenta Mahmouda Abbasa. Vláda sa rozhodla zadržať mesačné prevody, povedal v sobotu izraelský vládny úradník. Ide o 500 miliónov šekelov (105,82 miliónov Eur).

Prostredníctvom Izraelom vyzbieraných daňových a colných príjmov uhrádzajú Palestínci svoje vládne výdavky, v tom aj platy úradníkov. Po neúspechu blízkovýchodnej rezolúcie v Bezpečnostnej rade OSN, podpísal v stredu Abbas palestínsku žiadosť o pristúpenie k Trestnému súdu.

Možné stíhanie vojnových zločinov

Ak bude žiadosť prijatá, bude možné stíhanie izraelských vojnových zločinov v pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu. Izrael a USA odsudzujú tento krok ako škodlivý pre blízkovýchodný mierový proces.

Uzavreté dohody ukladajú Izraelu úlohu, vyzbierať pre palestínsku vládu dane a clá na tovary, ktoré sú dodávané do palestínskych území. V časoch väčších napätí Izrael viacnásobne tieto prevody zadržiaval a vystavil sa tak medzinárodnej kritike. (APA/Reuters, 3.1.2015)

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Standard

O ::prop

Leave a Reply