Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Izrael stavia hraničné ploty na Jordánskej hranici

Izrael stavia hraničné ploty na Jordánskej hranici

06.09.2015 / Izraelský šéf vlády Benjamin Netanjahu dnes ohlásil začiatok výstavby ochranných bariér na hranici z Jordánskom. „Nedopustíme, aby bol Izrael zaplavený vlnou ilegálnych migrantov a terorizmom“, povedal predseda vlády na začiatku zasadnutia kabinetu.

Okamžitý začiatok výstavby

Hoci jeho krajina nie je ľahostajná voči „tragickému osudu utečencov zo Sýrie a Afriky, ale my sme veľmi malá krajina bez demografickej a geografickej hĺbky, preto musíme svoje hranice kontrolovať“, povedal Netanjahu.

Za týmto účelom Izrael „dnes začne zriaďovať ochranné bariéry pozdĺž našej východnej hranice k Jordánsku“. Prvý úsek bude prebiehať od kúpelného miesta Eilat k novoplánovanému letisku pri Timne. Tak isto majú byť zosilnené ochranné bariéry na Golanských výšinách, povedal Netanjahu ďalej.

Ide o štvrtú ochrannú bariéru, ktorú Izrael ťahá okolo seba. Podobné hraničné zariadenia existujú už k Egyptu, na anektovaných Golanských výšinách k izolácii voči Sýrii a k Západnému brehu Jordánu, kde múry a ploty často zasahujú hlboko do obsadeného palestínskeho územia.

Opozícia žiada prijatie utečencov

240 kilometrov dlhý, elektronicky zabezpečený plot k egyptskému Sinajskému polostrovu bol dokončený pred dvomi rokmi. Odvtedy sa žiadnemu z afrických utečencov nepodarilo dostať do Izraela. Predtým sa podarilo viacej ako 50.000 ľuďom, zväčša z autoritatívne ovládanej Eritrei a z oblastí občianskych vojen v Sudáne, dostať sa cez Sinai do Izraela.

Izraelský opozičný predák Jizchak Herzog žiadal cez víkend, aby Izrael so spätným uvážením nad historickým údelom židovského národa, vyhlásil svoju pripravenosť na regulované prijatie utečencov zo Sýrie. Netanjahu vo svojom prejave pred Kabinetom na tento návrh priamo nereagoval.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: ORF

O ::prop

Leave a Reply