Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Izrael si predvolal švédskeho veľvyslanca kvôli uznaniu Palestíny

Izrael si predvolal švédskeho veľvyslanca kvôli uznaniu Palestíny

Sweden-Magnus-NesserFoto: švédsky veľvyslanec v Izraeli Carl Magnus Nesser

Tel-Aviv si predvolal švédskeho veľvyslanca v Izraeli Carla Magnusa Nessera, aby vzniesol protest proti nedávnemu rozhodnutiu Švédska uznať Palestínu ako štát.

Zástupca generálneho riaditeľa izraelského ministerstva zahraničia Aviv Shir-On, ktorý má na starosti západnú Európu, si dnes (pondelok 6.10.2014) predvolal Nessera a vyjadril Izraelské sklamanie z rozhodnutia Švédska.

Švédsky premiér Stefan Löfven oznámil rozhodnutie o uznaní palestínskeho štátu v piatok pri svojom inauguračnom prejave k parlamentu v Štokholme.

Shir-On varoval, že rozhodnutie Löfvena „poškodzuje mierový proces“ a zdôraznil, že vytvára nereálne očakávania medzi Palestínčanmi, ktorí si predstavujú, že sú schopní dosiahnuť svoje ciele bez rokovania.

Švédske rozhodnutie ešte bude musieť byť schválené parlamentom. Ak sa tak stane, Švédsko bude prvým štátom EÚ, ktorý uzná palestínsku suverenitu.

Švédsko bolo medzi krajinami, ktoré hlasovali za zvýšenie Palestínskeho statusu ako nečlenského pozorovateľského štátu na Valnom zhromaždení OSN dňa 29. novembra 2012.

Štatút pozorovateľského štátu zaručuje Palestínčanom prístup k orgánom OSN a Medzinárodného trestného súdu, kde môžu podať formálne sťažnosti proti izraelskému režimu.

V stredu povedal palestínsky prezident Mahmúd Abbás, že vykoná kroky na spojenie sa s Medzinárodným trestným súdom (ICC) v tom prípade, ak Spojené štáty vetujú návrh BR OSN na odsúdenie okupácie palestínskych území izraelským režimom.

Palestínčania sa usilujú o vytvorenie nezávislého štátu na území Západného brehu Jordánu, východného al-Quds (Jeruzalema) a obliehaného pásma Gazy a požadujú, aby sa Izrael stiahol z okupovaných palestínskych území.

Tel Aviv však odmieta návrat k hraniciam z roku 1967 a nie je ochotný diskutovať o otázke al-Quds.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Jeden komentár

  1. Kazdy vie ako by to malo byt.problemom je strach vsetkych to povedat.odvahu ludia bozi

Leave a Reply