Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Izrael schválil ďalší projekt osídlenia vo Východnom Jeruzaleme

Izrael schválil ďalší projekt osídlenia vo Východnom Jeruzaleme

vystavba-v-GiloNapriek všetkým medzinárodným protestom pokračuje Izrael so svojou osídlovacou politikou na palestínskych územiach. Ako informuje nevládna organizácia Peace Now v pondelok večer, povolilo ministerstvo vnútra stavbu 1200 bytov v židovskom sídlisku Gilo v anektovanej východnej časti Jeruzalema.

Už minulý týždeň úrady povolili, alebo vypísali súťaž na stavbu tisícov bytov v sídliskách Východného Jeruzalema, ako aj na Západnom brehu Jordánu.

Univerzita na Západnom brehu Jordánu

Niekoľko hodín predtým schválil minister obrany Ehud Barak plány, zriadiť na obsadenom Západnom brehu Jordánu prvú univerzitu. Akadémia v sídlisku Ariel bude povýšená na samostatnú univerzitu, oznámilo ministerstvo v pondelok.

Predseda vlády Benjamin Netanyahu privítal toto rozhodnutie, založiť «po desaťročiach ďalšiu univerzitu v Izraeli». Ariel je jedno z najväčších židovských osídlení na Západnom brehu Jordánu. Jej Akadémia bola doteraz vedená ako pobočka Bar-Ilan-univerzity v okrese Tel Avivu. Pre jej povýšenie sa zasadzovali predovšetkým židovskí osadníci.

Izraelská Rada pre vyššie vzdelávanie sa naproti tomu vyslovila proti zmene statusu a uviedla preto akademické dôvody. Neexistuje žiadne zdôvodnenie pre ďalšiu univerzitu v Izraeli, kedže tie existujúce už trpia nedostatkom spolupracovníkov a výskumnej infraštruktúry, zaznelo.

Kritika Bezpečnostnej rady OSN

Na Západnom brehu Jordánu žije viacej, ako 340 000 židovských osadníkov a viacej ako 200 000 vo Východnom Jeruzaleme. Izrael považuje Jeruzalem za svoje «nedeliteľné» hlavné mesto, zatiaľ čo Palestínčania chcú východ mesta urobiť hlavným mestom ich vlastného štátu. Spoločenstvo štátov neuznáva anexiu Východného Jeruzalema, medzinárodnoprávne sú tieto židovské osídlenia na palestínskych územiach ilegálne. Minulú stredu požadovali všetci členovia Bezpečnostnej rady OSN s výnimkou USA od Izraela, aby sa zdržali stavby ďalších sídlisk na palestínskych územiach.

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdroj nzz.ch

O oliolijanko

Leave a Reply