Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Izrael odmieta kritiku osídľovania zo strany USA a EÚ

Izrael odmieta kritiku osídľovania zo strany USA a EÚ

netanjahuIzraelský premiér Benjamin Netanjahu odmietol kritiku plánov sionistického režimu zo strany Spojených štátov a Európskej únie na vybudovanie viac ako tisícky obydlí pre osadníkov na okupovaných palestínskych územiach.

„Počul som tvrdenie, že naša výstavba [1060 nových obydlí pre osadníkov] v Židovských štvrtiach Jeruzalema odďaľuje mier. To práve táto kritika odďaľuje mier. Tieto vyhlásenia sú odtrhnuté od reality,“ povedal Izraelský premiér v utorok.

Po tom, ako Netanjahu v pondelok schválil stavebné plány na výstavbu obydlí pre osadníkov, hovorkyňa amerického Ministerstva zahraničia Jen Psaki vyhlásila, že Washington je „hlboko znepokojený“ plánmi Izraela a že „pokračovanie v týchto plánoch by bolo nezlučiteľné s mierovými snahami.“

„Náš postoj je jednoznačný, osídľovacie aktivity považujeme za nelegitímne a jednoznačne ohrozujúce budúcnosť Jeruzalema,“ povedala Psaki.

Po zverejnení plánov Izraela sa EÚ vyjadrila, že „opätovne vyzýva Izrael, aby sa vážne zaoberal otázkou diplomatického riešenia s Palestínčanmi,“ a varovala Tel Aviv pred následkami, ktoré by mohli narušiť vzťahy medzi EÚ a Izraelom.

Netanjahu však na to odpovedal, že osídľovacie plány budú pokračovať a dodal: „Budeme aj naďalej stavať v Jeruzaleme, našom večnom meste. Budovali sme v Jeruzaleme, budujeme v Jeruzaleme a v Jeruzaleme budeme budovať aj naďalej.“

Viac ako pol milióna Izraelčanov žije vo viac ako 120 osadách postavených od izraelskej okupácie palestínskych území na Západnom brehu Jordánu, vrátane východného al-Quds (Jeruzalema) v roku 1967.

Izraelské osady sú Organizáciou Spojených národov a väčšinou krajín považované za nezákonné, pretože územie bolo obsadené Izraelom vo vojne v roku 1967 a preto podlieha ženevským dohovorom, ktoré zakazujú výstavbu na okupovaných územiach.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

Poznámka redakcie:
Reči sa hovoria a chlieb sa je. Poslušný psík sionizmu splnil svoju úlohu, zaštekal a tým pravdepodobne ukončil svoju činnosť v tomto smere. Ak by si takéto konanie dovolil štát, ktorý nie je na strane USA a EÚ (napr. Rusko), istotne by sme sa okamžite dočkali sankcií, embárg, vojenských hrozieb, ba dokonca možno aj priamych vojenských akcií. Aj na medzinárodnej úrovni očividne platí, že niektorí sú si rovní a iní rovnejší…

O ::prop

2 komentáre

  1. Teraz by som sa rad porozpraval s tym dementom hribom,sebejom a dalsimi nosacmi.ako by opisali tento problem.urcite by to bolo nieco ako,,ved maju tam predsa pravo zit,ved pred dinosaurami to patrilo im.

  2. Vôbec nič nové…celý svet na čele s kowbojmi, zlatokopmi, výkupcami ľudských skalpov a vybíjačmi bizónov pokorne čuší, zatiaľ čo Júda buduje svoj Tretí jeruzalemský chrám a čaká na príchod svojho Mesiáša… čo po dvojnohom dobytku – via OVADIA Jószeph, ležící-spící…

Leave a Reply