Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Izrael a USA v rozpakoch – Irán skonštruoval vlastný „Iron Dome“

Izrael a USA v rozpakoch – Irán skonštruoval vlastný „Iron Dome“

RaadAntiAirMissileSystemIránska islamská republika stíha vo vojensko – technických oblastiach Západ. Vláda v Teheráne vyhlásila, že disponuje „skutočným Iron Dome“ – protiraketovým systémom, ktorý údajne robí vzdušný priestor Islamskej republiky najbezpečnejším na celom Blízkom Východe.

„Dnes predstavuje iránska protivzdušná obrana našej krajiny systém protivzdušnej obrany podobný Iron Dome. Teraz je Iránsky vzdušný priestor najbezpečnejší v celom regióne“, bol vo štvrtok spravodajskou agentúrou Fars citovaný vice-tlačový hovorca iránskeho Parlamentu, Muhammed Hassan Abutorabifard. Irán buduje, napriek desaťročia trvajúcej sankčnej politike Západu, zbrojné produkty, ktoré pre vojenské prežitie v najexponovanejšom regióne sveta nutne potrebuje, vo vlastnej produkcii. Tým je mimo Izraela jedinou krajinou regiónu s vlastným zbrojárskym priemyslom.

Abutorabifard uviedol paralely medzi novým vlastným protiraketovým obranným systémom a medzi izraelským zbrojným koncernom Rafael produkovaným „Iron Dome“ (Železná kupola), ktorý v súvislosti s izraelskou vojenskou operáciou Protective Edge voči pásmu Gazy získal svetový ohlas.

Politik sebavedome tvrdí, že domáca alternatíva je lepším systémom „Iron Dome“. Tento iránsky obranný štít vykazuje „najvyší odstrašujúci potenciál v regióne.“ Citujúc armádu USA zdôraznil Abutorabifard, že USA najnovšie posilnenie obrany Iránu vysoko uznávajú a že toto obmedzuje intervenčnú schopnosť USA. Irán oznámil prvé plány na stavbu raketového obranného štítu pre rakety stredného a dlhého doletu v auguste minulého roku.

Velitel iránskej protivzdušnej základne Chatam al-Anbia, brigádny generál Alireza Sabahifard, teraz informuje, že raketový štít je pripravený na to, zodpovedajúco reagovať na akékoľvek vonkajšie nebezpečia. „Iránska protivzdušná obrana, ako aj kapacita rakiet sa vyvíja v korelácii k možným nebezpečenstvám, ktorým je Irán vystavený“, dodal k tomu brigádny generál.

Avšak doteraz neexistuje žiadna dokumentácia, ktorá by mohla doložiť účinnosť perzského protivzdušného obranného systému.

Keď v rámci vojny v Gaze minulého roku v júli začali izraelské špeciálne jednotky vnikať do pásma Gazy, začal Hamas, cielene vystreľovať rakety na izraelské mestá. 143 z hruba 800 rakiet mohol mobilný protiraketový systém Iron Dome odchytiť. Pritom treba brať v úvahu, že izraelské ozbrojené sily zostreľovali len rakety, ktoré boli konkrétnou hrozbou pre izraelských občanov. Napriek tomu na mnohé štáty urobil mohutný obranný potenciál Izraela dojem. Mnoho vlád, medzi nimi India, ktorá sa chce chrániť proti Pakistanu a Číne, vyslovila napriek tragédii okolo Gazy, veľký záujem na kúpe možného exportného šlágra z Izraela. Rafael vyrába obranný systém krátkeho doletu v kooperácii s firmami z USA.

Zverejnenie správy o „pravom Iron Dome“ prišlo po tom, čo iránska armáda vyhlásila začiatok nových ambicióznych zbrojných projektov a zvýšenie obranyschopnosti krajiny na moderné štandardy.

suicide-dron

Len v nedeľu informovala spravodajská agentúra Fars, že Irán skonštruoval „prvý dron na svete, vyhýbajúci sa raketám“. Podľa vývojárov sa môže „dron vyhnúť všetkým teplom navádzaným raketám a raketám vzduch-vzduch. Žiadna raketa sa nemôže dronu priblížiť na menej ako 250 metrov.“

Deň na to ohlásila armáda z Teheránu, že boli úspešne testované tri tzv. „Kamikadze“ – drony. Podľa informácií ide o istý druh „križujúcej strely, ktorá bola úplne vyvinutá iránskymu expertmi.“ V stredu oznámil hovorca iránskeho vojenského letectva, Hussein Chitforousch, že Islamská republika začala s masovou produkciou bojovej stíhačky Saeqah, domácej výroby.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

Jeden komentár

  1. Je to smiešne zo straní Izraela sa chváliť aký úspešný je ich Iron Dome spoločnosti Rafael Advanced Defense Systems. Keď si zoberieme náklady na výrobu jednej rakety Izraelského Iron Domu a rakety Kassám nie je o čom hovoriť. Náklady na výrobu jednej rakety Iron Domu sa pohybujú odhadom na par desať tisíc dolárov. Náklady na výrobu rakety Kassám sa pohybujú radovo v par sto dolároch podľa ceny trhaviny a paliva motoru rakety. Za zhruba 13 rokov využívania týchto rakiet prišlo o život neviem či viac ako 30 ľudí. V Izraeli je dosť odborníkov ktorí spochybňujú Izraelsky Iron Dome a tvrdia že ide o vyhodené peniaze no je to vždy lacnejšie oproti USA systému Patriot PAC 3. Čo sa tyká Iránskeho systému budem držať Iráncom prsty aby v prípade útoku USA a Izraela voči tejto krajine bol ich systém efektívnejší a spoľahlivejší ako ten Izraelsky.

Pridaj komentár