Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Iránska vláda odsúdila atómový test v USA

Iránska vláda odsúdila atómový test v USA

Hovorca: USA neakceptujú úplné nukleárne odzbrojenie

8. december 2012 / Teherán/Washington – Irán odsúdil najnovší atómový test v USA. Test ukázal, že vláda USA odmieta akceptovať úplné nukleárne odzbrojenie, povedal v sobotu iránsky hovorca ministerstva zahraničia Ramin Mehmanparast. Irán samotný bol počas vojny s Irakom (prvá vojna v Zálive 1980-88) obeťou zbraní hromadného ničenia a snaží sa, realizovať fatwu najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Aliho Chameneiho, podľa ktorej islam zakazuje výrobu, vlastníctvo a použitie takýchto zbraní.

Medzinárodné spoločenstvo podozrieva Irán že pod rúškom svojho civilného jadrového programu pracuje na výrobe bomby. Teherán obvinenia popiera a trvá na svojom práve využívať jadrovú energiu. OSN a Západ už uložili celý rad sankcií proti Iránu, aby krajinu v rokovaniach o svojom atómovom programe prinútila k ústupkom – zatiaľ márne. Chameneí opakovane zdôraznil, že jadrové zbrane sú z hľadiska islamu zakázané. Podľa vyjadrenia zástupcov vlády, má toto tvrdenie hodnotu náboženského právneho stanoviska (Fatwa).

Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že uskutočnili v Nevadskej púšti, podzemný jadrový test. Podľa oficiálnych údajov, poslúžil na získanie vedeckých údajov „k udržiavaniu bezpečnosti a účinnosti národných jadrových zbraní.“ Podľa neho, nebolo pri pokuse použité tzv. kritické množstvo štiepneho materiálu, preto nedošlo ku vzniku žiadnej reťazovej reakcie. Tieto testy neporušujú, podľa USA, medzinárodný zákaz jadrových skúšok.
(APA, 08.12.2012)

Preklad: Juraj Borský

Zdroj: derstandard.at

O ::prop

Leave a Reply