Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Irán ukázal odchytené špionážne bezpilotné lietadlo

Irán ukázal odchytené špionážne bezpilotné lietadlo

Streda, 5.decembra 2012 / V utorok hlásila iránska armáda, že odchytila americké bezpilotné lietadlo nad Perzským zálivom, ktoré porušilo iránsky vzdušný priestor a nepoškodené ho prinútila na pristátie. Pentagon okamžite hlásil, že mu nechýba žiadne takéto lietadlo a poprel takýto prípad. Iránska televízia teraz ukázala snímky bezpilotného lietadla a tým potvrdila výpoveď iránskej armády. Lietadlo je skutočne nepoškodené a iránska armáda musela byť schopná prevziať kontrolu nad týmto špionážnym zariadením. Je to obrovská blamáž pre Washington, pretože je to už druhé bezpilotné lietadlo, ktoré bolo prinútené na pristátie neporušené.

Ide o malé moderné bezpilotné lietadlo typu ScanEagle, ktoré Američania nasadzujú. Tu sú snímky ako vyzerá, aby bolo možné tieto porovnať so zábermi iránskej TV na videu nižšie.

 
Kontraadmirál Ali Fadavi povedal iránskej spravodajskej agentúre Fars, že špionážne bezpilotné lietadlo vykonalo v predošlých dňoch špionážne lety nad Zálivom a oni ho pritom pozorne sledovali. Fadavi povedal, že ScanEagle býva vypúšťané zväčša z veľkých vojnových lodí, ako sú napríklad lietadlové lode.

Hovorca 5. Flotily US Navy, ktorá má svoju základňu naproti iránskemu pobrežiu v Bahraine povedal: „US Navy má všetky svoje bezpilotné lietajúce zariadenia, ktoré sú nasadené na Blízkom východe v plnom počte.“ Žiadne im nechýba.

Aby si Washington zachoval tvár tvrdia západné médiá, že štáty Zálivu mali tiež nasadené ScanEagle. To však nie je pravda, pretože podľa mojich rešerší sú týmto zariadením vybavené len US Navy, US Marine Corps, Kanada, Austrália, Poľsko, Kolumbia a Singapur.

Pripomeňme si, že v novembri obvinilo USA Irán, že jeden z ich bezpilotných prostriedkov zostrelili bojovými lietadlami nad medzinárodnými vodami. Irán odmietol toto jednostranné vyjadrenie a povedal, že lietadlo vniklo do iránskeho vzdušného priestoru.

Veľvyslanec Iránu pri Spojených národoch, Mohammad Khazaee, poslal kvôli neustálemu porušovaniu iránskeho vzdušného priestoru Spojenými štátmi písomnú sťažnosť generálnemu tajomníkovi Pan Ki-Moonovi. Bezpilotné lietadlá lietajú v blízkosti elektrárne v Bushehri, čo je „ilegálny a provokatívny akt“.

Pred rokom Irán prevzal riadenie a prinútil pristáť americké bezpilotné lietadlo typu RQ-170 Sentinel. Toto sa nachádzalo stovky kilometrov v Iráne. Ja som mal možnosť pri svojej návšteve Teheránu vlastnými očami vidieť toto lietadlo z blízka. Toto bezpilotné diaľkovo ovládané lietajúce zariadenie je tak veľké ako súkromný stroj Cessna 150. Pozri moje snímky z neho: 

Iránska armáda musí mať prístup k veľmi pokročilým technológiám, ktoré jej umožňujú preberať americké bezpilotné lietadlá a prinútiť ich nepoškodené pristáť. Snímky iránskej TV ukazujú jednoznačne jednu ScanEagle, ktorá je úplne neporušená, pozri :

Predstavte si čo by sa stalo, keby Irán hru obrátil a poslal bezpilotné lietadlá nad Ameriku. Washington by bol totálne rozčúlený a považoval by takéto narušenie vzdušného priestoru za vojnový akt. Ale Irán si má túto agresiu nechať páčiť. Treba len obdivovať, ako kľudne reaguje Teherán na neustále špionážne lety a celkom suverénne tieto bezpilotné prostriedky jednoducho preberá a sťahuje na zem.

Preklad: Juraj Borský

Zdroj: Alles Schall und Rauch: Iran zeigt abgefangene Spionagedrohne

O ::prop

Jeden komentár

  1. Gratulujem IRANSKEMU narodu ku jeho uspechu,zadrźat toto śpionaźne lietadlo je vysledkom dokonalosti a uspeśnosti Iranskych vojenskych technologii ktore v pripade utoku na IRAN moźu bit zaujimave.Iran by sa mal spojit s RUSKOM a ČINOV a vytvorit vojensky pakt ćo by bolo pri utoku nan zo strany MEDZINARODNEHO DOBITKA pod vedenim najvaćśich zloćinov a vrahov z USA najprospeśnejśie.Verim źe IRAN je na rozdiel od tychto ZLOČINECKYCH a ZLODEJSKYCH śtatov mierumilovny ale je bohaty na ropu a to je prićina ktora nada spavat tymto ZLOČINECKYM a ZLODEJSKYM reźimom z USA a ich paholkom.

Leave a Reply