Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Iracký vyslanec Ligy arabských štátov vyzýva Arabov na použitie ropného nátlaku proti Izraelu

Iracký vyslanec Ligy arabských štátov vyzýva Arabov na použitie ropného nátlaku proti Izraelu

Oficiálne Iracké kruhy v Bagdáde vyzývajú arabské krajiny, aby použili ropu ako nástroj na vyvíjanie tlaku na Tel Aviv a jeho západných spojencov za zastavenie izraelskej ofenzívy v pásme Gazy.

„Hra na ekonomickú kartu je v súčasnej dobe našou najsilnejšou zbraňou pri podpore palestínskeho ľudu,“ uviedol v piatok vo svojom vyhlásení Iracký veľvyslanec Ligy arabských štátov Qais al-Azzawi.

„V súčasnosti Arabi nemajú vojenský potenciál k vlastnej obrane …, čo nás núti vážne uvažovať o použití obrovského ekonomického potenciálu Arabov voči Izraelu,“ uviedol vo svojom vyhlásení.

Izraelské nálety, ostreľovanie, a delostrelecká paľba mala od stredy za následok smrť 30 Palestínčanov, vrátane 8 detí a tehotných žien a najmenej 280 ďalších zranených. Niektorí zo zranených sú v kritickom stave.

V sobotu zvoláva Liga arabských štátov mimoriadnu schôdzu ministrov zahraničných vecí v hlavnom meste Egypta – Káhire, kde má Liga svoje sídlo, ako reakciu na smrtiace izraelské útoky proti Palestínčanom v pásme Gazy.

„Čo sa stalo v roku 1973, kedy Arabi zastavil vývoz ropy do západných krajín, je dôkazom toho, že táto zbraň môže uspieť v bitke medzi Arabmi a Izraelom,“ povedal Azzawi na margo rozhodnutí prijatých počas Októbrovej vojny.

Iracký veľvyslanec hovoril o ropnom embargu Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v októbri 1973, kedy Izrael začal vojnu proti arabským štátom. Ceny ropy prudko vzrástli a embargo prinútilo západné krajiny ustúpiť od podpory Izraela.

Preklad ::prop

Zdroj: www.presstv.ir

O ::prop

Leave a Reply