Domov / Hlavná strana / Zahraničie / „Intervencia v Sýrii je nemožná“

„Intervencia v Sýrii je nemožná“

nye_josephV protiklade k Mali, alebo Líbyi vidí americký politológ Joseph Nye zásah v Sýrii skepticky. Obama sa bude vo svojom druhom funkčnom období však pravdepodobne viac venovať Blízkemu Východu.

STANDARD: Očakávate od prezidenta USA Baracka Obamu viacej angažovanosti v druhom funkčnom období na Blízkom Východe?
Nye: Obama bol veľmi frustrovaný kvôli izraelsko-palestínskej veci. Po jeho znovuzvolení môže ukázať viacej záujmu, vykonať väčší tlak na Izraelcov. Blízky Východ nemôže ignorovať, máme tam záujmy

STANDARD: Znamená to väčší tlak na Izrael?
Nye: To musí byť. Závisí to od toho, aká vláda teraz v Izraeli vznikne. Doterajšia vláda Netanjahua zreteľne nebola umiernenou vládou.

STANDARD: Ale Netanjahu vyhral voľby.
Nye: Áno, ale stratil mandát. Ak vytvorí vládu stredu, potom to Obamovi dá viacej možností uplatniť vplyv.

STANDARD: Prečo USA nezasiahnu v Sýrii?
Nye: My nevieme, ako to správne uchopiť. Tak ako pri Hyppokratovej prísahe je pri humanitárnej intervencii treba dbať: nespôsob žiadne škody. Avšak my si nie sme istí, či intervencia situáciu zlepší, alebo zhorší.

STANDARD: Prečo sa potom USA angažujú v Mali?
Nye: Pretože v Mali sú presné ciele: veľké územie na severe Mali, ktoré nie je silno obývané. Tam možno umiestňovať cielené útoky. Sýria je veľmi husto obývaná s veľkými mestami a existujú rôzne etniká. Aj v Líbyi existovali veľké, voľné priestory medzi Tripolisom a Bengází. Vojenská intervencia ako v Líbyi, alebo v Mali je v Sýrii prakticky nemožná.

STANDARD: V Obamovom nástupnom prejave sa Európa nevyskytla. Existuje ešte transatlantická aliancia?
Nye: Obama pred nedávnom povedal: je veľmi dôležité, aby bola silná Európa. My chceme silnú Európu a aby Veľká Británia zostala v EÚ. Európa ho ešte stále zamestnáva. Avšak nie sú žiadne veľké politické problémy, nanajvýš hospodárske, v porovnaní s inými regiónmi ako Blízky Východ.

STANDARD: Čo hovoríte na oznámenie Davida Camerona, uskutočniť referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ.
Nye: To je chyba. Ak to myslel takticky, aby Veľká Británia ostala v EÚ, potom je to v poriadku. Ja dúfam, že Briti neopustia EÚ.

STANDARD: Z politických, alebo hospodárskych dôvodov?
Nye: Z oboch. Rád by som videl európsku zahraničnú a bezpečnostnú politiku posilnenú. Úloha, ktorú hrá Francúzsko v Mali, je dobrým príkladom. Európa tu musí byť partnerom pre USA. Severná Afrika je európske zázemie. Európa musí prebrať vodcovskú úlohu. USA môžu poskytnúť podporu ako v Líbyi pre francúzske a britské jednotky. To sa týka aj Mali.

STANDARD: Veríte ozaj, že Európania ako celok sú pripravení, aktívnejšie sa vojensky angažovať v konfliktoch?
Nye: My to nevieme. Francúzi a Britovia áno.

STANDARD: Čo je s Nemcami?
Nye: To je veľká otázka. Boli časy, keď sa angažovali – ako v Kosove. V Líbyii nie.

STANDARD: Existujú aj krajiny ako Rakúsko, ktoré sú neutrálne. Ako sa tieto majú vložiť?
Nye: Briti a Francúzi by mali prevziať vedúcu úlohu v spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike a tých iných začleniť. To by bolo najlepšie. V inom prípade nebude mať Európa vplyv vo svete, ktorý by mala mať. Teda nechajate nás dúfať.

INTERVIEW | ALEXANDRA FÖDERL-SCHMID, 26. január 2013

Joseph Nye (76) je politológ a profesor v Harvarde. Bol v 1990-tych rokoch mimo iné viceministrom obrany za prezidenta Billa Clintona. Jeho kniha „Soft Power“ sa stala 2004 svetovým bestsellerom. Naposledy mu vyšla kniha „Moc v 21. storočí“ (Siedler).

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: DER STANDARD

O ::prop

Pridaj komentár