Domov / Hlavná strana / Z domova / Intenzívna debata o následkoch ukrajinskej krízy na bezpečnostnej konferencii v Bratislave medzi visegrádskymi krajinami

Intenzívna debata o následkoch ukrajinskej krízy na bezpečnostnej konferencii v Bratislave medzi visegrádskymi krajinami

visegradBratislava – Nielen v EÚ, aj v NATO vyvolala ukrajinská kríza prudkú debatu o dôsledkoch pre Západ. To je zreteľné aj na trojdňovej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec v Bratislave, ktorá sa skončí v piatok v Bratislave.

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen povedal, že Rusko neurobilo ani jeden krok k splneniu Ženevských dohôd pre stabilizácieu situácie na Ukrajine – „naopak“. Rusko chce „etablovať novú sféru záujmov“, a to vyžaduje zo strany NATO „dlhodobé riešenia“. Čo NATO robí ako reakciu na ukrajinskú krízu – asi viac cvičení vo východoeurópskych členských štátoch – to sú všetko defenzívne opatrenia. Naviac však ide o „hodnoverné kapacity“.

Krátenia sú „neudržateľné“

Rusko zvyšovalo svoj vojenský rozpočet v uplynulých rokoch o viac, ako desať precent ročne. Naproti tomu viaceré európske krajiny NATO v rovnakom časovom období znížili svoje obranné výdavky o viac ako 20 percent, niektoré dokonca o viac ako 40 percent. „A krátenia boli mimoriadne silné v strednej a východnej Európe. To je neudržateľné. Teraz je načase tieto krátenia zastaviť a trend obrátiť.“ V krajinách, ako je Poľsko a Rumunsko existujú preto už náznaky.

Medzi štyrmi krajinami Visegrádskej skupiny (Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko) sú na to rozdielne názory. To bolo v diskúsii šéfov vlád zreteľné. Slovenský predseda vlády Robert Fico vylúčil vyššie vojenské výdavky kvôli nedostatku peňazí. Poľský šéf vlády Donald Tusk naproti tomu povedal, že keď neexistuje žiadna pripravenosť posilniť prezenciu NATO na východných hraniciach EÚ, je toľko odprisahávaná solidarita len prázdnym gestom. Ukrajinský konflikt stavá európsku solidaritu na ešte väčšiu skúšku ako Eurokríza.

Orbán vidí výzvu pre EÚ

„Chovanie Ruska je omnoho väčšou výzvou pre EÚ, ako by sme chceli priznať“, povedal tiež maďarský predseda vlády Viktor Orbán. Tento ale mienil niečo iné, ako Tusk. Pretože jeden dôsledok pre Orbána je strategická hospodárska spolupráca medzi Ruskom a EÚ „na báze spoločných záujmov“. Preto on podporuje tiež Ruskom presadzovaný plynovod Southstream, potom čo EÚ urobila „historickú chybu“, že sa vzadala projektu Nabucco.

Orbán bol oslovený aj pre svoju pred niekoľkými dňami vzesenú požiadavku na autonómiu pre cca 200.000 ľudí zahrňujúcu maďarskú menšinu v západnej Ukrajine. To vyvolalo znepokojenie nielen u vlády v Kyjeve, ale aj v rámci EÚ, špeciálne v Poľsku. Pri svojej odpovedi zmenil Orbán maďarčinu na angličtinu a podstatne zoslabil svoju pozíciu: Menšiny na Ukrajine, by mali samé rozhodnúť, „aký druh lokálnych inštitúcií budú mať a akým spôsobom chcú byť časťou Ukrajiny.“ Každopádne je legitímne nadhodiť túto otázku, pretože v súčasnosti je otvorené, či bude mať Ukrajina v budúcnosti demokratickú vládu.

Tusk predtým naznačil, že Orbánov výpad nahráva do rúk ruskej propagande. Po „vysvetlení“ maďarského premiéra sa krátko vyslovil, že je to teraz „lepšie“.

Rozštiepenie Európy ako ruská stratégia?

Poľský šéf vlády pranieroval aj podľa jeho názoru rozšírené pokrytectvo v ukrajinskej kríze: mnohí ľudia (myslené na Západe) konajú tak, „ako keby bola Ukrajina dôvodom krízy a nie politika Ruska“.

K tomu deň predtým upútal pozornosť na Konferencii bývalý dôverník ruského prezidenta Vladimíra Putina. Andrej Illarionov, hospodársko-politický poradca šéfa Kremľa z r. 2000 až 2005 povedal, že ukrajinská kríza je v skutočnosti „rusko-ukrajinská vojna“ a táto zasa časťou jedného, ešte ďaleko väčšieho konfliktu. Putinova stratégia je rozštiepiť Západ na jeden kontinentálny diel a jeden anglosaský diel, s Ruskom a kontinentálnou Európou na jednej a USA, Veľkou Britániou a tzv. frontovými štátmi (tri baltské krajiny a Poľsko) na strane druhej.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Josef Kirchengast z Bratislavy, derStandard.at

O ::prop

26 komentárov

 1. Tusk ty potrebuješ psychiatra so svojou Rusofóbiou. Počul som ako si sa včera vystatoval o nadpriemerne dobrých ekonomických výsledkoch Poľska a ako si sa zastrájal že zvýšiš zbrojne výdavky aby si Poľsko ochránil pred Ruskom idiot nič viac. Veľko Poľska myšlienka stále v tebe drieme. Proste pša krev. Ješče Poľska nezgyneva no zgynouč muši bo Poľak Poľakovi do dupi fikač muši. Taký ste vy Poľský politici. Trocha histórie. Po oddelení sa Slovenska o Československa pred II. svetovou vojnou Napadli Poliaci spolu s Maďarmi Slovensko a pokúšali sa ho rozobrať medzi sebou. To bol dôvod neskoršej účasti Slovenských vojsk pri dobývaní Poľska. Pred podpisom paktu Molotov Ribbentrop bol oslovený Poľský predseda vlády Stalinom o podpísaní podobného paktu. Poľsko ho odmietlo že s Boľševikmi nespolupracuje a pre Poliakov bol zaujímavejší Hitler so svojou proti boľševickou a proti Ruskou agendou. Už vieme ako dopadlo Poľské odmietnutie spolupráce s boľševikmi. Bol to začiatok II. svet. Vojny a roztrhanie Poľska medzi Sov. Zväzom a Nemeckom.

 2. A to je čo za „PROTIPRÚD“,
  ktorý
  prekladá články rakúskeho oficiálne mainstreamového, s PRÚDOM
  plávajúceho časopisu, akým je „Der Standard“ ?

  To nás máte za absolútnych idiotov ?

  • Keď už chcete prekladať zo západnej tlače, prečo nepreložíte niečo z protiprúdu plávajúcich portálov,
   kde sa dozvieme veci, ktoré sa z mainstreamových médií nedozvieme. To je predsa vaše poslanie, alebo ?

   Prečo sa na tomto portály radšej nedozvieme napr. to, že ukrajinský kandidát na prezidenta,
   Oleg Carov,
   stiahol svoju kandidatúru na prezidenta po tom,
   čo bol mafisticky zastrašovaný
   izraelsko-ukrajinským miliardárom Igorom Kolomoiskym, ktorý nariadil a financova aj hrozný masaker v Odese, atď. !?!

   Ako aj to, že mu Kolomoisky oznámil, aby zmizol, pretože za jeho hlavu je odmena
   1 milón dolárov ?!!!

   Viď:
   http://www.linkezeitung.de/index.php/ausland/europa/640-israelisch-ukrainischer-nazi-boss-igor-kolomoisky-entlarvt-sich

   • Vážený diskutér Ugoloo. Veľmi radi od vás privítame preklad alebo článok podľa vlastnej úvahy.

    • No, aby sme si rozumeli,
     vyhľadávať a prekladať názvu „protiprúdu“ adekvátne články,
     to je
     predsa úloha tohto portálu, nie moja.

     Ja si len dovoľujem upozorniť na to, že prekladať články
     z „mainstreamových“médií
     odporuje tomu, čo o sebe tvrdíte a teda, je to pre tento portál kontraproduktívne.

     • Tak to ste na veľmi veľkom omyle. Našou úlohou nie je NIČ. Každý, kto tu prispieva, to robí vo svojom voľnom čase a bez nároku na odmenu. A keď sa zachovajú všetci rovnako ako vy, bude tu veľká NULA. Zverejňujem to, čo mi pošlete. Keď nepošlete nič, tak sa nesťažujte.

     • A ak už takéto články uverejníte, potom by to chcelo odborný politicko-právny komentár od vášho teamu.
      A síce
      v tom zmysle, aby sa poukázalo a upozornilo na absurdity
      v konaní
      mocných tohto sveta, ktoré sa priečia nie len logickému mysleniu
      Homo Sapiensa,
      ale aj zákonom , ktoré sú síce „mocnými“ deklarované,
      ale
      ktoré oni sami nedodržiavajú, resp. porušujú.

   • Ugoloo, hoci najviac obetí v Odese bolo nakoniec na proruskej strane, masaker začali úplne dokázateľne a jednoznačne proruskí demonštranti, ktorí jednak prví zaútočili na proukrajinský míting a jednak začali okamžite strieľať zo strelných zbraní. Na tento útok sa chystali už dopredu, boli toho plné sociálne siete. Ďalšia vec je, že s Carovom to môže byť ešte všelijaké. Schválne, čo sa mi podarilo objaviť:

    Z videí a fotiek je dobre známy vrah z Kalašnikovom z 2.5. z Odesy. Volá sa Vitalij Buďko prezývaný Bocman, ktorý zabil niekoľko proukrajinských demonštrantov a ktorého sa podarilo zatknúť. Následne ho potom na druhý deň prepustila debilná Odeská milícia a on následne ušiel – pre osvieženie pamäti:
    http://news.bigmir.net/ukraine/814439-Bocman-zhiv–Novyj-nachal-nik-milicii-oproverg-ubijstvo-odesskogo-aktivista

    Dlho som rozmýšľal, kde som ho už videl, no a nakoniec som skoro odpadol, keď som si prehrával pár týždňov staré záznamy a keď som ho vyňuchal pri ochranke Olega Carova na videu z incidentu, ktorý sa odohral pár týždňov skôr – tu je, o 01:18, chlap v rifliach a v námorníckom tričku. Dá sa ho vidieť aj na začiatku konfliktu, vtedy mal ešte na sebe bundu.

    • „masaker začali úplne dokázateľne a jednoznačne proruskí demonštranti“

     To snad nemyslis vazne ?
     Utok vyprovokovala SBU a naviedla dav k domu odborov, ked dosla informacia ze pozicka od MMF bude mensia ak sa Ukrajina rozpadne.

     • No to nie len myslím úplne vážne, ja to dokonca viem.

      Útok nevyprovokoval nikto z proukrajinskej strany, antimajdanovci jednoducho zaútočili na proukrajinský míting, ktorý sa zvieral na Katedrálnom námestí. Zaútočili na proukrajinský mítnig presne tak, ako sa na to už pár dní chystali a okamžite aj začali strieľať a vraždiť – a to dokonca rovno od polície, úplne bez strachu:
      https://www.youtube.com/watch?v=HxEcIDj5Mpg#t=105

      A tu náš iný záber, ako antimajdan pochoduje na miesto útoku z Alexandrovskej triedy:
      https://www.youtube.com/watch?v=ekA1RvsOIhQ#t=66

      K ich smole, proruskí útočníci sa nakoniec sami stali obeťami a to je všetko. Teraz plačú a škrípu zubami, lebo ich zomrelo viac ako proukrajinských, ale to, že oni sami prišli vraždiť – to už nepovie nikto z nich. Namiesto toho zaplavujú svet sprostosťami a srdcervúcimi príbehmi o upaľovaní ľudí za živa. Ruských rozprávok typu že ľudia s červenými páskami boli ukrajinskí agenti a podobne som sa už napočúval toľko, že ma už ani nebaví na podobné bludy odpovedať a dokazovať, že je to blbosť.

     • Tu máš perfektný opis toho, ako sa to celé začalo. Presne korenšponduje s priamymi prenosmi a navyše vďaka mapkám uľahčuje prehľad o tom, čo sa kde dialo. Je to následne ľahko overiteľné napríklad podľa fotiek na google earth a podobne:

      http://napaki.livejournal.com/100072.html

 3. Clanok o nicom, kludne by ho mohli uverejnit aj na SME.

 4. Vážený diskutér Abraxas. Veľmi radi od vás privítame preklad alebo článok podľa vlastnej úvahy.

 5. Ešte si dovolím pripomenúť, že český „protiproud“ zverejnil meno a portrét svojho šéfredaktora
  Petra Hájka , ako aj všetkých jeho redaktorov.
  Takže,
  čitateľ vie s kým má do činenia !

  Prečo to nespraví aj slovenský „protiprúdu“ ?

  Prečo sa schovávate za anonymitu ? Na to majú právo diskutéri,
  ale
  zo strany prevádzkovateľa portálu je to neseriózne a akosi podozrivé !

  V žiadnom prípade to nevzbudzuje dôveru diskutujúcich čitateľov.

  • Aha, vykľulo sa šidlo z vreca 🙂 Na prémie sa budeš musieť viac snažiť. 😀

  • Jesus Christ, keď ti tak strašne vadí prop, že sa nedá čítať a že je anonymný (lebo starý bol echt otvorený v tejto veci, že?) tak padaj preč a neoxiduj, čo je to s Vami ľudia? Správate sa ako keby Vás tu niekto nasilu držal…. (platil?)

 6. A znovu sa nám ozval agent „Jozef“. Nechápe chudáčik, že jeho „game is over“.
  A vieš prečo Jozefko ?

  Pretože očividne KLAMREŠ. Nezabúdaj, že žijeme v dobe internetu !!!

  Máme si možnosť overiť údaje o udalostiach z viacerých zdrojov.

  Napríklad z takého českého „protiproudu“, ktorého šéfredaktor, ako aj ostatní redaktori
  sa neschovávajú do anonymity, obracajú sa na verejnosť pod vlastným menom, vieš ?
  A
  to čo uvádza ich portál, znie oveľa viac hodnovernejšie, než to, čo ty tu trepeš.
  A vieš prečo ?
  No preto, že nielen, že sa to zhoduje s viacerými hodnovernými prameňmi,
  ale hlavne,
  že to má LOGIKU Homo Sapiensa, čo bude pre Neandertálcov ťažko pochopiteľné, že :-))
  ————————————————————————————————–

  A že pozdravujem pána Johna Smreka z Vancouvru, na ktorého meno je táto
  doména -„protiprudu“ zaregistrovaná.
  Internet všetko vykváka:-))

  Niekto tu hodil takýto link:

  afk 16. máj 2014 at 7:37 -diskusia k článku : „Ani NATO ani EU“
  ProtiPruDu.org Whois Record
  http://whois.domaintools.com/protiprudu.org
  ———————————————————————————————–

  A pánovi „Smrekovi“ odkazujem mu, že by si mal platiť inteligentnejších agentov.

  Takí, ktorí bezočivo tvrdia, že tráva je modrá a nechápu, že všetci vidia, že je zelená,
  tí sú kontraproduktívni. Na veci sa musí ísť inteligentnejšie, vieš ?

  A vieš prečo ? Vedeli to už komunisti, ktorí hovorili, že oduševnený BLBEC
  je horší, než triedny nepriateľ :-))

 7. Doplacame na Ukrajinu a na rozhodnutia vrcholných predstaviteľom EU,
  Eu lýže holu riť nacistom v kijeve, je to ako cigan ktoremu sa nechce robiť len krdnuť

 8. Pre Ugoloo: Trefa. Ibaže na John Smrek je zeregistrovaná aj stránka svornost.org.. Zaujímavé je, že Hokejista Peter Smrek hral za Vancouvers Canuks no a istý básnik Ján Čietek bol tiež Žid, potom si dal meno Ján Smrek/dávali si mená stromov, kvetov, zvierat, chotárov a podobne/pátral si úspešne, ale nedotiahol do konca, je ešte veľa zaujímavých vecí, na ktoré ľahko prídeš, ak budeš viac logicky myslieť….

  • Viac lopgicky myslieť, než to robím ja ? To už nejde:-))

   Inak, to s tou registráciou „propu“ nie je môj objav, hodil to nejaký „afk“,
   nerobím si nezaslúžené zásluhy.

   Viem len jedno, a síce, že PSYCHOPATI sú schopní úžasnej manipulácie
   dôverčivej masy,
   ktorá súdi podľa seba :
   „Ak ja nerobím podvody, klamstvá atď…..“
   Nejako je ťažko uveriť že sú toho iní schopní. Ale, človek je tvor učenlivý,
   ešte
   musia PSYCHOPATI trochu viac prepnúť luk a…..
   trafí ich samych.

   A síce tak, že masa ľudí, čestných a spravodlivých pochopí, že im netreba veriť
   ani slovo !!!
   Ak ti niektorí povedia dobrý večer, utekaj sa pozrieť von oknom, či nie je už ráno :-))

   Nič, ale nič im neveriť !!! Až vtedy sa môže svet zmeniť k lepšiemu .

   • Napríklad ja osobne, takému „Jozefovi“neverím ANI SLOVO,
    aj keby uvádzal akékoľvek dôkazy.

    Ak k tomu prídu všetci, „Jozef “ nemá šancu si vôbec otvoriť hubu.

    Hovorí sa tomu : Neveriť mu „á priori“, nech už povie čokoľvek , myslieť si, že opak je pravdou !

  • Muromec- na tie mená sa oplatí pozrieť,lebo napríklad Hedvigu Malinovú splodili tiež neslovania a maďari to neboli:)
   Je v tom aj odpoveď na celú jej protislovenskú kauzu.

   Malinová je skrátka taká malinová,ako otec Radičovej Karafiátový:)

Leave a Reply