Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ignorovaný indický tajný program atómových zbraní – celosvetové krčenie ramenami?

Ignorovaný indický tajný program atómových zbraní – celosvetové krčenie ramenami?

Agni-II_missile_(Republic_Day_Parade_2004)Pred niekoľkými týždňami, koncom júna 2014, informoval len malý počet novín, aj to prevažne z ázijského priestoru, o tajnom zariadení na obohacovanie uránu v Indii, v ktorom možno produkovať materál vhodný pre jadrové zbrane. Pre medzinárodných kontrolórov je toto vojenské zariadenie pre “práce s nasadením vzácnych kovov” na naliehanie USA z bezpečnostných dôvodov neprístupné.

Desaťročia je India nukleárnou mocnosťou ako Rusko, Spojené štáty americké, Francúzsko a iné, vrátane Izraelu a Nemecka. Dostáva konkurenčné ponuky pre zmluvy na atómové programy – oficiálne pre vývoj a prevádzku atómových elektrární. V roku 2008 bola podpísaná zmluva o nukleárnej spolupráci medzi Washingtonom a Novým Dillí.

V oblasti zbrojárskeho priemyslu boli uzatvorené veľké obchody: na “boj proti terorizmu” (Pred dokončením je zmluva o nemeckom vyškolení anti-teroristických expertov pre Indiu), pre lietadlá, raketovú techniku (India: Singova vláda štartuje rakety stredného doletu vhodné pre atómové zbrane), ponorky, počítačovú techniku, sledovaciu techniku (India: “Cash Transfer pre chudobných pomociu biometrickej indikácie” pre 1,2 miliard ľudí) a satelitné vesmírne programy (Nová atómová mocnosť, na ktorú si máme dať pozor, je India).

Hoci ako atómová mocnosť nepatrí India k signatárom dohody o nerozširovaní jadrových zbraní a Pakistan či Čína patria k údajným „nepriateľom“ krajiny, je tento subkontinent ako obrovský odbytový trh ušetrený od bližších skúmaní svojho atómového programu z horeuvedených dôvodov. Zbrojársky konkurenčný boj je vítaný.

V analytikmi zverejnenej správe IHS Jane’s Intelligence Review sa hovorí, že v atómovom zariadení v Mysore v južnej Indii Indian Rare Metals Plant (Zariadenie pre vzácne kovy) boli inštalované nové jednotky, ktoré môžu indické schopnosti v obohacovaní uránu vhodného pre zbrane pre plánovanú flotilu ponoriek dvojnásobne zväčšiť. Výsledky boli potvrdené z Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). Experi sa opierali vo svojich analýzach o jednu správu Institute for Science and International Security (I.S.I.S.) zdecembra 2013, ktorá poukazovala na stavbu nového zariadenia plynových centrifúg.

Či toto obohacovanie sa používa aj na iné, ako len civilné využitie pre palivové články v atómových elektrárňach, alebo pre vojenské využitie v ponorkových reaktoroch, zostáva na dohadoch: “Možné využitie pre ne by boli vo vývoji jadrových zbraní”, píše IHS Jane, petože len pri použití v ponorkách zostáva dostatok materiálu pre päť atómových bômb. Toto zariadenie je schopné produkovať ročne prebytok cca 160 kg obohateného uránu s čistotou 90 %.

To je zhruba dvojnásobné množstvo pre potreby, v súčasnosti vo výstavbe sa nachádzajúcej flotily atómových ponoriek triedy Arihant s 80 megawattovými reaktormi, ktoré potrebujú 65 kg uránu a pre arzenál pozemných rakiet.

Medzinárodná organizácia pre atómovú energiu (IAEA) nemá žiadnu kontrolu nad vojenským zariadením v Mysore vzhľadom na intervenciu vlády za amerického prezidenta George W. Busha v roku 2008. I.A.E.A. a aj indická vláda odmietli k tomu komentár.

Ministerstvo zahraničia Spojených štátov amerických odmieta aj ešte teraz akúkoľvek kontrolu.

“Je to správa … my nie sme v stave o takýchto záveroch špekulovať”, povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia Jen Psaki. Ale 13. júla bez podobných výhrad odcestoval John Kerry do Viedne na rozhovory o iránskom atómovom programe…!

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RU

O ::prop

2 komentáre

  1. Veľmi pekne urobená Tatra. Týchto Tatier malo isť z Kopřivnickej Tatrovky do Indie niekoľko tisíc kusov no na nátlak USA sa ich predalo len par kusov. A dnes je Tatra tam kde je.

  2. Sú to len smradľavé cigánske držky, čo sa hrajú na veľmoc. Aj tá raketa vypadá ako by už už mala z prívesu spadnúť. Urán obohacujú pre Izrael a preto usssa neprotestujú, nemajú na akýkoľvek protest povolenie židovskej lobby v usssa.

Leave a Reply