Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Hrozí stroskotanie zbližovania sa medzi Srbskom a Kosovom

Hrozí stroskotanie zbližovania sa medzi Srbskom a Kosovom

dacicUzmierenie medzi Kosovom a Srbskom trčí v kríze. Priština nechce pustiť do krajiny žiadnych srbských politikov. Belehrad odpovedá hrozbou, že dialóg preruší úplne. Pre obe krajiny závisí tiež priblíženie k EÚ od normalizácie ich vzťahov.

Belehrad – Srbsko hrozí koncom uzmierovacieho procesu s Kosovom. Týmto reaguje vláda v Belehrade na opatrenie z Prištiny, ktoré zakazuje všetkým vedúcim politikom Srbska počas komunálneho volebného boja vstup do susednej krajiny. Rozhodnutie kosovskej vlády vedenej Albáncami je „škandálne a ranou proti mierovému procesu“, povedal srbský predseda vlády Ivica Dačič belehradským novinám „Politika“.

Týmto teraz hrozí stroskotanie normalizácie medzi tradične znepriatelenými krajinami. Aby sa našlo východisko, pozvala Catherine Ashton, poverenkyňa EÚ pre zahraničie, Dačiča a jeho kosovského kolegu v úrade Hashima Thaciho na pondelok na rokovania. Ashtonovej hovorkyňa Maja Kocijančič ohlásila v štvrtok v Bruseli toto mimoriadne stretnutie bez toho, že by spomenula aktuálny spor medzi Srbmi a Kosovom.

Kosovskí Srbi chcú bojkotovať voľby

Aj námestník srbského predsedu vlády, politicky silný muž krajiny Aleksandar Vučič, kritizoval zákaz vstupu ako „nepochopiteľný, iracionálny a bezúčelný“. Šéf vlády Dačič plánoval na piatok cestu do severného Kosova, aby podporil tamojšiu srbskú menšinu pri príprave na hlasovanie 3. novembra.

Tieto komunálne voľby sú podstatou návrhu EÚ na riešenie kosovského konfliktu. Týmto mala byť srbská menšina integrovaná do skoro len Albáncami obývaného Kosovského štátu a v protiťahu mala získať rozsiahlu samosprávu.

Kosovskí Srbi chcú väčšinovo voľby bojkotovať, pretože nechcú patriť pod Kosovo, ale naďalej pod Srbsko. Dačič chcel svojich krajanov prehovoriť. Pretože od ich volebnej účasti závisí, či EÚ na budúci január začne prístupové rokovania so Srbskom. ler/dpa

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Spiegel

O ::prop

Leave a Reply