Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Horthyho kult s požehnaním vlády

Horthyho kult s požehnaním vlády

madarsko-horthyMaďarský minister obrany vyslal odhalením pamätníka pre syna Hitlerovho spojenca Miklósa Horthyho signál. Vláda chce Horthyho éru posunúť do pozitívneho svetla.

Po prvý raz v utorok v Maďarsku minister pravicovo-populistickej vlády Viktora Orbána slávnostne odhalil Horthyho pamätník. Táto šesť metrov vysoká socha, ktorú odhalil minister obrany Csaba Hende v balatónskom meste Siófok, však nepredstavuje od 1920 do 1944 vládnuceho pravicovo autoritárneho miestodržiteľa a spojenca Hitlera Miklósa Horthyho, ale jeho syna Ištvána.

V roku 1942 ho jeho otec nechal zvoliť Parlamentom za zastupujúceho ríšskeho protektora a nepriamo za dynastického nasledovníka. Avšak o pol roka neskôr pri páde lietadla na Východnej fronte sa tento vojenský pilot smrteľne zranil. Dôvodom bola chyba pilota.

Deportácia pol milióna Židov

Za Miklósa Horthyho bolo na jar 1944 deportovaných vyše pol milióna maďarských Židov do Osvienčimi. Po nástupe Orbána do úradu 2010 boli v mnohých obciach krajiny stále znovu zriaďované Horthyho pamätníky, umiestňované spomienkové tabule, alebo námestia a ulice pomenované po tomto idole krajnej pravice. Zahraničiu chcú propagandisti vlády nahovoriť, že neexistuje žiadny oficiálny Horthyho kult. Pamätníky sú nezávislé iniciatívy obcí, zaznieva stále znovu. Že tieto sú vedené politikmi Orbánovej strany Fidesz, sa nespomína. Podnety týmto „iniciatívam“ prichádzajú často od lokálnych pobočiek pravicovo extrémnej parlamentnej strany Jobbik (Tí lepší), ktorí sa otvorene priznávajú k Horthyho dedičstvu a popierajú Holocaust.

Jemný nástup Horthyho kultu

Uctením si Ištvána Horthyho uskutočnila teraz aj vláda Fideszu jemný nástup do oficiózneho Horthyho kultu. K dobru Horthyho syna možno uviesť, že bol anglofil, k Nemecku kriticky založený a udržiaval kontakty s veľkomešťanskými židovskými rodinami. Jeho úloha pri polovičatých snahách svojho otca, vystúpiť zo zväzku s Hitlerom a dosiahnuť separátny mier s Anglickom, je zahalený mýtmi. Táto je vyzdvihovaná od tých pravičiarov, ktorí by chceli starého Horthyho vyprať na bielo.

Odhalenie pamätníka v utorok – zároveň na výročie smrti Horthyho mladšieho a deň svätého Štefana, stredovekého zakladateľa Ríše – je však predovšetkým časťou dlhodobo zostavenej stratégie Orbánovej vlády k rehabilitácii Horthyho éry. Socha v Siófoku je kópia pamätníka Hrdinu, ktorý vypracoval každému režimu verne slúžiaci sochár Zsigmond Kisfaludi Strobl v r.1943 – a stojí tiež na tom istom mieste. V Budapešti sa v súčasnosti prestavuje Košútovo námestie pred Parlamentom. Presne k ďalším voľbám budúcu jar ma toto veľké symbolické miesto maďarskej politiky získať svoju novú tvár – a s novo vytriedenými skupinami sôch a pamätníkov vyzerať presne tak, ako za Horthyho čias.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: GREGOR MAYER Z BUDAPEŠTI, DER STANDARD, 21.8.2013

Poznámka redakcie:
Pravdupovediac, Maďari majú právo oslavovať na svojom území koho chcú a nikoho do toho nič nie je. Úplne niečo iné ale je, pokiaľ by tieto sochy začali stavať napríklad na Slovensku – viď bustu Esterházyho v Košiciach. My Slováci by sme sa od nich mali poučiť a začať si vážiť naše osobnosti, ktorým nejaký Horthy nesiaha ani po členky. Horthymu sú vyčítané deportácie židov, ale genocída iných menšín na území Maďarska – najmä slovenskej – nie je nikde spomenutá ani slovíčkom. Ale to pre sionistickú propagandu – ktorou je aj tento článok – nič neznamená. Zverejňujeme ho najmä preto, aby všetci videli, že keď sa chce, tak to ide.

O ::prop

2 komentáre

  1. Vzájomné úspechy slovákov a maďarov zatieni ich minulosť

  2. Čo vieme o Horthym z dejepisu a židmi ovládaných médií? Asi to, čo vieme o Stalinovi, o ktorom pomaly ale isto vyjdú najavo skutočnosti, ktoré nastavia neúprosné zrkadlo židoboľševickej ohováračkej propagande.
    ICH achilovkou je odhalenie pravdivej histórie.
    Čo mali Stalin a Gottwald spoločné, že ich NKVD zavraždila v rozmedzí 9 dní? Jedna vec by sa našla: Stalin čistil stranu od sionistov, Gottwald čistil stranu od sionistov (11 zo 14 popravených komoušov boli židia na čele so Slánským).

Pridaj komentár