Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Holandský fond skončil kooperáciu s izraelskými bankami

Holandský fond skončil kooperáciu s izraelskými bankami

pggmSprávca penzijného fondu udáva politické dôvody

Den Haag – Jeden z najväčších holandských penzijných fondov skončil svoju spoluprácu s piatimi izraelskými bankami. PGGM sa odhodlal k tomuto kroku, pretože tieto peňažné inštitúty boli „zainteresované do financovania izraelských osád na obsadených palestínskych územiach“, vyhlásil v stredu penzijný fond. PGGM spravuje podľa vlastných údajov cca 153 miliárd euro.

Len začiatkom decembra vypovedala zasa veľká holandská spoločnosť pre pitnú vodu Vitens len prednedávnom dohodnutú spoluprácu so štátnymi izraelskými vodárňami Mekorot a taktiež uviedla, že to bolo z politických dôvodov. Mekorot dodáva pitnú vodu izraelským osídleniam na palestínskom území a je vystavená sťažnostiam Palestínčanov z diskriminácie.

PGGM vyhlásil, že s týmito piatimi bankami opakovane o probléme financovania osád rokovali. Pretože sa ale v blízkej budúcnosti nerysuje žiadna zmena tejto praxe, rozhodol sa Penzijný fond ukončiť spoluprácu ku koncu roka. Izraelská politika porušuje medzinárodné právo a je prekážkou pri riešení blízko-východného konfliktu formou dvoch štátov, zdôraznil PGGM vo vlastnom stanovisku. (APA, 8.1.2014)

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Standard

O ::prop

Leave a Reply