Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Hlas bojkotu Presbyteriánov: Americká cirkev vyvíja tlak na Izrael

Hlas bojkotu Presbyteriánov: Americká cirkev vyvíja tlak na Izrael

ISRAEL-PALESTINIAN-CONFLICT-SETTLEMENT-FILESIzraelské sídlisko Har Choma: Made by Caterpillar

Masívnym odlivom kapitálu chce Presbyteriánska cirkev USA vyvinúť tlak na Izrael. Odteraz bojkotuje firmy ako Caterpillar a Motorola, ktoré profitujú z výstavby sídlisk Izraelcov.

Detroit – Presbyteriánska cirkev USA chce svoj kapitál stiahnuť z troch firiem, pretože ich výrobky podporujú Izrael tým, že napomáhajú okupácii Palestínskych území. Po prudkých debatách o tom, ako najlepšie podnietiť mierový proces medzi Izraelcami a Palestínčanmi, bolo na generálnom zhromaždení cirkevnej vrchnosti prijaté 303 hlasmi z 310 toto opatrenie, informuje „New York Times“ („NYT“).

Toto hlasovanie bolo vo Washingtone a Jeruzaleme Palestíncami pozorne sledované. Tento záver cirkvi by mohol byť považovaný za impulz pre hnutie v USA vyvíjať väčší tlak na Izrael. Izrael prednedávnom ohlásil stavbu ďalších 1500 bytov na palestínskych územiach.

Bojkotom presbyteriánov sú postihnutí výrobcovia stavebných strojov Caterpillar, výrobcovia telekomunikácií Motorola Solutions a technologický obor Hewlett-Packard. Celkove investovala totiž táto cirkev 21 miliónov euro do týchto firiem, informujú „NYT“.

Profit z výstavby sídlisk

Presbyteriánska cirkev povedala, že mnoho rokov kritizovala profitovanie týchto firiem z izraelskej výstavby sídlisk vďaka tomu, že predávajú stavebné stroje a zariadenia na sledovanie. Cirkev desať rokov interne rokovala o tomto kroku, pred dvoma rokmi hlasovanie o tom stroskotalo. Predtým sa pokúsilo 1500 rabínov cirkev od tohto kroku odradiť.

V novom uznesení zdôraznili cirkevní otcovia, mimo oddelenia sa od firiem, aj právo Izraela na existenciu a vyslovili sa za riešenie dvoch štátov. Nechcú tiež cirkev zaradiť do globálnej kampane BDS, medzinárodnej výzvy za potrestanie izraelskej osídľovacej politiky medzinárodným bojkotom, stiahnutím kapitálu a sankciami.

Presbyteriánska cirkev USA je protestantská cirkev s moderátnou teológiou, je so svojimi 1,8 miliónmi členov najväčšia presbyteriánska cirkev a vieroučná obec mnohých amerických exprezidentov. „Naše rozhodnutie nemá byť interpretované ako chýbajúca láska pre našich židovských bratov a sestry“, cituje „NYT“ vedúceho diskusie v cirkvi, krátko po hlasovaní.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

Poznámka redakcie:
Cirkev opäť nesklamala. Pokrytecky zodvihla prst, ale nezabudla hneď dodať, že vlastne žiadne výhrady nemá. Možno by bolo zaujímavé sledovať, kto odkúpi investíciu 21 miliónov Eur do „postihnutých“ firiem. Vôbec by som sa nedivil, ak by to boli isté „záujmové“ podnikateľské skupiny. Obzvlášť ak ide o ziskovú investíciu a ak sa vie, že prídu ďalšie, finančne zaujímavé zakázky. Tomuto sa hovorí boj proti sionizmu na americký spôsob.

O ::prop

Leave a Reply