Domov / Hlavná strana / Náboženstvo / Herpes u nemluvniat spojený s praktizovaním obriezky

Herpes u nemluvniat spojený s praktizovaním obriezky

obriezkaNew York (CNN) – Ďalší dvaja novorodenci sa nakazili herpesom po podstúpení ultra-ortodoxného židovského typu obriezky, ktorý sa podľa New York City Health Department spája so šírením potenciálne smrteľného vírusu u mužských novorodencov.

Počas tohto rituálu, známeho ako metzitzah b’peh, po odstránení predkožky penisu osoba, vykonávajúca túto procedúru, rýchlo priloží pery na ranu a vysaje malé množstvo krvi, ktorá je potom zničená. Aplikuje sa antibakteriálny krém a rana je obviazaná. Výbor pre zdravie uvádza, že ide o nebezpečnú procedúru, keďže kontakt s ústami môže prenášať choroby, ako je herpes.

Podľa údajov výboru je väčšina dospelých infikovaná vírusom herpex simplex typu 1, a aj keď sa nemusia prejavovať žiadne symptómy, vírus môže byť prítomný v ich slinách (typ 1 sa líši od typu 2, ktorý sa zvyčajne prenáša pohlavným stykom).

„Zatiaľčo HSV-1 u dospelých môže spôsobiť známy opar, infekcia HSV-1 u novorodencov je veľmi vážna,“ uvádza sa vo vyjadrení výboru.

Od roku 2000 bolo v New York City zaznamenaných 13 prípadov nakazenia novorodencov HSV-1, dvaja z nich na následky infekcie zomreli. Výbor pre zdravie uvádza, že počas daného obdobia bolo v NYC tomuto rituálu vystavených okolo 20 493 nemluvniat.

V najnovšom prípade, podľa tlačovej správy výboru, u novorodenca prepukla sedem dní po obriezke horúčka a v nasledujúci deň vezikulárne lézie. 70 percent neo-natálneho herpesu sa prejavuje léziami a iba 40 percent horúčkou.

Výbor pre zdravie prijal v septembri predpis vyžadujúci od všetkých, ktorí túto praktiku vykonávajú, rodičovský súhlas na formulári uvádzajúcom, že daná procedúra môže viesť k zdravotným rizikám. Niekoľko židovských skupín a traja rabíni podali voči tomuto predpisu na federálnom okresnom súde v Manhattane žalobu, tvrdiac, že „vláda si nemôže vynucovať prenos správ, ktoré rečník nechce vyjadriť – predovšetkým keď daná osoba koná pod záštitou 1. dodatku (Ústavy USA), ktorý náboženský rituál zaštiťuje.“

Dr. Thomas A. Farley, komisár mestského výboru pre zdravie, v septembrovom tlačovom vyhlásení prehlásil, že žiadosť o súhlas bola „v súlade so zákonom, správna a potrebná“. „Najzávažnejším záväzkom mesta je ochrana jeho detí, je preto dôležité, aby rodičia poznali riziká s touto praktikou spojené,“ uviedol.

Podľa údajov výboru je riziko nakazenia sa HSV-1 u novorodených chlapcov, ktorí boli objektom daného rituálu v období apríl 2006 a decembra 2011 v pomere 24.4 na 100,000 prípadov, 3.4-krát vyššie, než u iných novorodencov.

„Neexistuje bezpečný spôsob ústneho vysatia otvorenej rany u novorodenca,“ uviedol Farley.

Hoci Židia obriezku ako časť svojho náboženstva praktizujú, metzitzah b’peh je obmedzená na relatívne malý počet ultra-ortodoxných Židov.

Brittany Brady, CNN, 7. apríl 2013
Zdroj: CNN

O ::prop

Jeden komentár

  1. Znicite to s MMS, plazmou, informatikami…
    To, ze robia kozmeticku upravu je dokazom ich vyvojovej zaostalosti.

Leave a Reply