Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Hádka na Balkáne: idea „Veľkého Albánska“ alarmuje susedov

Hádka na Balkáne: idea „Veľkého Albánska“ alarmuje susedov

albanien_balkan18. júla 2013 / Po piatich vojnách na Balkáne sú stanovené hranice. Avšak Albánci sa cítia podvedení v snahe o svoj národný štát. Namiesto šiestich rozličných krajín sa snažia o jeden veľký spoločný štát.

Od tohto leta môžu všetci Albánci nezávisle od ich bydliska dostať cestovný pas Republiky Albánsko. Tým napĺňa vláda tejto balkánskej krajiny svoj sľub, ktorý dala minulého roku k 100. výročiu nezávislosti Albánska. Na tlak zahraničia musela však vláda urobiť krok späť: ponuka pasov neplatí pre susedné Kosovo. Plány Tirany zrejme priveľmi zaváňali snahou po vytvorení „Veľkého Albánska“.

Tohto júla uzavrelo Albánsko – člen NATO – s Kosovom vojenskú dohodu. Táto predpokladá mimo spoločného výcviku a manévrov aj dočasné umiestnenie albánskych jednotiek v Kosove, ktoré je skoro výlučne obývané Albáncami. V Srbsku, ktorého rodáci v Kosove tvoria ešte malú menšinu, zablikali varovnými svetlami. „Armáda pre Veľké Albánsko“, kritizovali belehradské noviny „Novosti“. Je to „len ďalší krok v smere zjednotenia“, kritizujú aj noviny „Kurir“.

EÚ nechce o zmene hraníc nič počuť

Odporcom projektu sa javí, že zjednotením oboch susedných štátov sa vytvára báza na vytvorenie „Veľkého Albánska“. Tým sa má znovu napraviť „krikľavá nespravodlivosť“, ktorou sa odhadom šesť miliónov Albáncov pred sto rokmi na Londýnskej konferencii rozdelilo na päť štátov.

Po všetkých tých krvavých vojnách na Balkáne nechce Európska únia nič vedieť o žiadnej zmene hraníc. Obáva sa, že štáty s albánskou menšinou budú tým destabilizované. Založenie „Veľkého Albánska“ by podľa tejto prognózy rozbilo doterajšie štáty a dalo nový rozbeh projektu Velko Srbska, ktorý stroskotal vo vojnách v 90-tych rokoch.

Albánskym vrcholným politikom sa idea páči

„Albánska otázka je ešte nevyriešená a vytvára trvalý zdroj konfliktov“, tvrdí naproti tomu v Tirane žijúci šéf-teoretik tohto zámeru, Koco Danaj. Až zjednotenie všetkých krajanov prinesie do regiónu stabilitu. To vidí tak aj kosovská strana „Vetevendosje“ (Samourčenie). Táto teraz už tretia najsilnejšia politická strana v krajine sa taktiež snaží otvorene o „Veľké Albánsko“. Nie je vylúčené, že „Vetevendosje“ pri nastávajúcich parlamentných voľbách bude ešte silnejšia.

Početní albánski špičkoví politici v Srbsku, Macedónsku a Čiernej hore koketujú tiež z touto ideou. Majú však (ešte stále) strach, že tým stratia svoje súčasné privilegované posty v ich domovských krajinách. Napríklad v Macedónsku, kde Albánci predstavujú odhadom jednu tretinu obyvateľstva. Tam sú Ali Ahmeti a jeho strana – DUI rozhodujúci pre slovanskú vládnu väčšinu. A spolu s konkurenčnou stranou DPA kontrolujú Albánci západ krajiny, vrátane pašovania do Kosova a do Albánska. Aj v Čiernej Hore sú Albánci vo vláde jazýčkom na váhach.

Silnejúci obchod medzi krajinami

Každopádne je aj legálny obchod medzi Albánskom, Kosovom a Macedónskom, stále rozsiahlejší. Nová diaľnica z Albánska do Kosova skracuje dobu jazdy o polovicu na dnešných štyri až päť hodín. Čulý výmenný program s príslušnými štipendiami láka albánskych študentov so susedných krajín do Tirany. V poslednej dobe žiada aj odhadom 60.000 Albáncov v južnom Srbsku stále znovu ich pripojenie ku Kosovu, kde sú považovaní za „východné Kosovo“.

Veľmi málo albánskych špičkových politikov sa otvorene vyjadruje za znovuzjednotenie všetkých krajanov. Podľa srbského náhľadu je projekt „Veľkého Albánska“ tajne podporovaný USA. Washington tým chce Srbsko a jeho veľkého spojenca Rusko vyblokovať. Geopolitika, alebo jedna z mnohých sprisahaneckých teórií na Balkáne – dokázať sa samozrejme nedá nič.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Stern

O ::prop

2 komentáre

  1. vobec sa necudujem uz 25 rokov sa nacisti v eu ci nato-osn zjednocuju nevynimajuc ani eu-uniu

Leave a Reply