Domov / Hlavná strana / EU / Grécko potrebuje tretí záchranný balík

Grécko potrebuje tretí záchranný balík

schaublePodľa nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho bude recesiou zasiahnuté Grécko potrebovať ďalšie záchranné pôžičky od medzinárodných veriteľov po tom, ako súčasné vypršia na konci roku 2014.

„[Atény] nie sú zatiaľ za vodou… Bude musieť prísť ďalší program pre Grécko,“ povedal Schäuble počas predvolebnej kampane v blízkosti severného mesta Hamburgu v utorok, oznámil denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Schäuble dodal, že grécki veritelia by mali pristúpiť k ďalšej sade závažných úsporných opatrení, pripomínajúc katastrofálne skúsenosti s poslednými opatreniami.

Atény tvrdia, že tretí záchranný balík je nevyhnutný, aby sa pokrylo financovanie deficitu v rokoch 2014 – 2016.

Vyhlásenia nasledovali po zverejnení správy významného nemeckého časopisu Der Spiegel počas minulého týždňa. Bundesbank v správe uviedla, že stredomorské krajiny s nedostatkom hotovosti budú potrebovať viac záchranných pôžičiek od tzv. trojky medzinárodných veriteľov – Európskej únie (EÚ), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) už do začiatku roka 2014.

Grécko je závislé na podpore od medzinárodných záchranných pôžičiek schválených trojkou medzinárodných veriteľov od mája 2010.

Grécka ekonomika je už šiestym rokom v recesii kvôli zlému finančnému hospodáreniu, čo malo za následok zvyšovanie daní a výdavkových škrtov.

Toto sa deje v dobe, keď miera nezamestnanosti v Grécku sa zvýšila v máji tohto roku na 27,6 percenta z aprílových 27 percent – podľa údajov Gréckeho štatistického úradu LSTAT.

V krajine je miera nezamestnanosti viac než dvojnásobok priemeru eurozóny, ktorý je 12,1 percenta, čo je odrazom prehlbujúcej sa recesie po rokoch úsporných opatrení, ktoré boli uložené v rámci záchranného plánu EÚ.

Európa upadla do finančnej krízy začiatkom roka 2008. Zhoršujúca sa dlhová kríza prinútila vlády EÚ, aby prijali tvrdé úsporné opatrenia a tvrdé ekonomické reformy, ktoré spustili sociálne nepokoje a masívne protesty v mnohých európskych krajinách.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Jeden komentár

  1. Georgi Arbatov – úradníkov Medzinárodného menového fondu charakterizoval ako, „neobolševikov“, ktorí radi zbavujú ostatných ľudí ich peňazí.
    A v prípade Grécka ide o to isté. Cieľom je ohlodať ľudí až na kosť a potom z nich spraviť otrokov tzv. trojky.

Leave a Reply