Domov / Hlavná strana / Komentáre / Globálny terorizmus a Saudská Arábia: Bandarova sieť teroru – časť 2

Globálny terorizmus a Saudská Arábia: Bandarova sieť teroru – časť 2

Prince-Bandar-Putin-SyriaKvôli Hizbaláhu podporujúcemu Asada poslal Bandar peniaze a zbrane Brigádam Abudláha Azzama v Libanone, aby bombardovali Južný Bejrút, iránsku ambasádu a Tripolis. Bandar poslal 3 miliardy dolárov pre libanonskú armádu s myšlienkou podnecovania novej občianskej vojny medzi nimi a Hizbaláhom. V spolupráci s Francúzskom a USA, ale s omnoho väčším financovaním a väčším priestorom na verbovanie teroristov, prevzal Bandar vedúcu rolu a stal sa hlavným režisérom troch frontov vojenskej a diplomatickej ofenzívy proti Sýrii, Hizbaláhu a Iránu.

Pokiaľ ide o Bandara, extrémistické prevzatie moci v Sýrii by viedlo k invázii do Sýrie na podporu al-Káidy v Libanone, v nádeji na izolovanie Iránu. Teherán by sa potom stal cieľom saudsko-izraelsko-amerického útoku. Bandarova stratégia je viac fantáziou než skutočnosťou.

Bandar sa rozchádza s Washingtonom: ofenzíva v Iraku a Iráne

Saudská Arábia bola extrémne užitočným, ale občas nekontrolovateľným zákazníkom Washingtonu. A to zvlášť v prípade, odkedy sa Bandar stal šéfom rozviedky: dlhotrvajúci prínos pre CIA, ale tiež si uchmatol slobodu na konanie „láskavostí“ svojimi službami, zvlášť keď tie „láskavosti“ mu pomáhali v jeho postupe nahor saudskou mocenskou štruktúrou. Preto napríklad mu jeho schopnosť ochrániť AWACy napriek nesúhlasu AIPACu získala body za zásluhy. Tie získal aj za svoju schopnosť ochrániť odlet niekoľkých stoviek členov saudskej ‚kráľovskej rodiny“ s väzbami na útočníkov z 11.9., napriek vysokej úrovne uzamknutia národnej bezpečnosti v dôsledku bombových útokov.

Kým v minulosti to boli epizodické priestupky, Bandar prešiel na vážnejšie odchýlky od americkej politiky. Napredoval a vybudoval svoju vlastnú sieť teroru, vedenú k maximalizácii saudskej hegemónie – aj vtedy, keď sa to dostalo do konfliktu s americkými zástupcami, zákazníkmi a tajnými agentmi.

Kým USA sa angažujú v podpore Malíkiho vlády v Iraku, Bandar poskytuje politickú, vojenskú a finančnú podporu sunitskému, teroristickému „Islamskému štátu Iraku a Levantu“. Keď USA vyjednali počas rokovaní „dočasnú dohodu“ s Iránom, Bandar vyjadril svoj nesúhlas a „kúpil“ si podporu. Saudi podpísali počas návštevy francúzskeho prezidenta Hollandeho dohodu o zbraniach v hodnote miliardy dolárov výmenou za väčšie sankcie voči Iránu. Bandar tiež vyjadril podporu Izraelu, aby využil sionistické mocenské zoskupenie na ovplyvnenie Kongresu, aby sabotoval americké rokovania s Iránom.

Bandar sa posunul so svojej pôvodnej pozície podriadeného americkým rozviedkam. Jeho úzke väzby s minulými a súčasnými americkými a európskymi prezidentmi a politicky vplyvnými úradníkmi ho posmelili k tomu, aby sa angažoval v „dobrodružstvách Veľkej Moci“. Stretol sa s ruským prezidentom Putinom, aby ho presvedčil o ukončení podpory Sýrie, a ponúkol mu odmenu alebo trest: multi-miliardový predaj zbraní za poslúchnutie a hrozbu čečenskými teroristami na podkopanie olympiády v Soči ako trest za neuposlúchnutie.

Tureckého premiéra Erdogana, spojenca NATO podporujúceho ‚umiernených‘ odporcov prezidenta Bašara Asada primäl, aby sa zastal ‚Islamského štátu Iraku a Levantu‘ podporovaného saudmi, v skutočnosti teroristickú pobočku al-Káidy. Bandar „prehliadol“ Erdoganove „oportunistické“ snahy na zrušenie ropnej dohody s Iránom a Irakom, svoje pokračujúce vojenské záležitosti s NATO a svoju niekdajšiu podporu zaniknutého Mursího režimu v Egypte, s cieľom ochrániť Erdoganovu podporu pre ľahký tranzit veľkého počtu teroristov, ktorých trénovali saudi, do Sýrie, a pravdepodobne i Libanonu.

Bandar posilnil väzby s ozbrojeným Talibanom v Afganistane a Pakistane, vyzbrojoval a financoval ich ozbrojený odpor proti USA, rovnako ako ponúkal USA priestor pre ‚vyjednaný odlet‘.

Bandar pravdepodobne podporuje a zbrojí ujgurských extrémistov v západnej Číne a čečenských a kaukazských teroristov v Rusku aj napriek tomu, že saudi rozširujú svoje ropné dohody s Čínou a spolupracujú s ruským Gazpromom.

Jediný región kde si saudi precvičili priamu vojenskú intervenciu je v Bahrajne, kde saudskí vojaci rozdrvili prodemokratické hnutie, ktoré vystriedalo miestneho despotu.

Bandar: Globálny teror proti pochybným domácim nadáciám

Bandar sa vrhol na neobyčajnú transformáciu saudskej zahraničnej politiky a vylepšil jej globálny vplyv. Zo všetkého najhoršie je, keď reakčný vládca príde k moci a prevráti demokratický poriadok, vtedy prichádza na scénu Saudská Arábia s taškami plnými dolárov na podoprenie režimu. Kedykoľvek sa objaví sieť teroru na rozvrátenie nacionalistickej, sekulárnej alebo šiitskej vlády, môže počítať so saudskými fondmi a zbraňami. Čo niektorí Západní pisatelia eufemisticky opisujú ako „jemnú snahu o liberalizáciu a modernizáciu“ retrográdneho saudského režimu, je v skutočnosti vojenské povýšenie jej zámorských teroristických aktivít. Bandar používa moderné techniky teroru na uvalenie saudského modelu reakčného vládnutia na susedné a vzdialené režimy s moslimskou populáciou.

Problém je, že Bandarova „dobrodružná“ veľká škála zámorských operácií sa dostáva do konfliktu s niektorými z „introspektívnych“ štýlov vládnutia kráľovskej rodiny. Chcú byť sami, aby mohli nahromadiť stovky miliárd za predaj ropy, investovať do najvyspelejších nehnuteľností na svete a potichu byť stálym zákazníkom dievčat vo Washingtone, Londýne a Bejrúte – a zároveň budú pôsobiť dojmom zbožných strážcov Mediny, Mekky a svätých miest. Zatiaľ o Bandarovi nepochybujú, pretože pozorne rešpektuje vládnucu monarchiu a jej vnútorný kruh. Kúpil a priviedol Západných a Východných premiérov, prezidentov a iných rešpektovaných prominentov do Rijádu, aby podpísali dohody a vzdali komplimenty pre potešenie vládnuceho despotu. No jeho starostlivé správanie voči zámorským operáciám al-Káidy, jeho povzbudzovanie saudských extrémistov, aby išli do zámoria a zapojili sa do teroristických vojen, narúšajú kruhy monarchie. Obávajú sa návratu saudských trénovaných, vyzbrojených a zasvätených teroristov – prezývaných „svätí bojovníci“ – zo Sýrie, Ruska a Iraku a toho, že spáchajú bombový útok na kráľovské paláce. Navyše, cudzie štáty zasiahnuté Bandarovou sieťou teroru môžu vykonať odplatu: Rusi, Sýrčania, Egypťania, Pakistanci, Iračania môžu sponzorovať svoje vlastné nástroje odplaty. Napriek stovkám miliárd dolárov minutých na nákup zbraní je saudský režim veľmi zraniteľný na všetkých úrovniach. Mimo kmeňových légií má miliardárska elita len malú podporu ľudu a ešte menšiu legitimitu. To závisí od cudzej migrujúcej pracovnej sily, zahraničných „expertov“ a amerických ozbrojených síl. Saudskou elitou tiež pohŕda najnáboženskejšie z vahábistického duchovenstva za to, že dovoľujú „neveriacim“ vstúpiť na posvätnú pôdu. Kým Bandar rozširuje saudskú moc v zahraničí, domáce nadácie vlády ju zužujú. Kým sa vzpiera americkým politikom v Sýrii, Iráne a Afganistane, režim závisí na amerických vzdušných silách a Siedmej flotile na ich ochranu pred narastajúcim radom súperiacich režimov.

Bandar so svojím nafúknutým egom možno verí, že je „Saladinom“ budujúcim novú ríšu, ale v skutočnosti ho jeho patrón a monarcha môže mávnutím prsta rýchlo prepustiť. Raz môže viesť príliš veľa provokatívnych bombových útokov na civilné budovy, spáchaných jeho teroristickými prisluhovačmi, k medzinárodnej kríze, kvôli ktorej sa Saudská Arábia môže stať cieľom tvrdej medzinárodnej kritiky.

V skutočnosti je Bandar bin Sultan chránencom a následníkom Bin Ládina; prehĺbil a systematizoval globálny terorizmus. Bandarova sieť teroru zavraždila omnoho viac nevinných obetí než Bin Ládin. To nie je nič nečakané. Po tom všetkom má miliardy dolárov zo saudskej pokladnice, výcvik od CIA a podáva si ruku s Netanjahuom!

Predošlá časť >>>

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Prof. James Petras, Global Research

O ::prop

2 komentáre

  1. pekny kvietok,bez svedomia podobne ako izraelska banda,na silnu cistu slovansku bielu rasu to stacit ale nebude

Leave a Reply