Domov / Hlavná strana / Komentáre / Globálny terorizmus a Saudská Arábia: Bandarova sieť teroru – časť 1

Globálny terorizmus a Saudská Arábia: Bandarova sieť teroru – časť 1

bandar-bushSaudská Arábia má všetky neresti, no žiadnu z predností štátu bohatého na ropu, ako napríklad Venezuela. V krajine vládne rodinná diktatúra, ktorá netoleruje opozíciu a vážne trestá obhajcov ľudských práv a politických disidentov.

Stovky miliárd z predaja ropy sú pod kontrolou kráľovského despotizmu a podporujú špekulatívne investície po celom svete. Vládnuca elita sa spolieha na nákup zbraní zo Západu a americké vojenské základne na svoju ochranu.

Bohatstvo produktívnych národov je odčerpávané, aby sa obohatila význačná spotreba vládnucej rodiny Saudov. Vládnuca elita financuje najfanatickejšiu, retrográdnu, mizogynistickú verziu islamu, „vahábu“, sektu sunitského islamu.

Saudskej diktatúre, ktorá čelí vnútornému rozkolu od utlačovaných subjektov a náboženských menšín, sa dostáva vyhrážok zo všetkých strán: hrozia jej zámorské, sekulárne, nacionalistické a šiitmi riadené vlády; na jej území umiernení sunitskí nacionalisti, demokrati a feministky; v kráľovských záujmových skupinách tradicionalisti a modernizátori. V reakcii sa to zvrtlo na financovanie, cvičenie a vyzbrojovanie medzinárodnej siete teroristov, ktorí sú usmerňovaní aby útočili, prepadávali a ničili vlády, ktoré nesúhlasia so saudským diktátorským režimom.

Géniom saudskej siete teroru je Bandar bin Sultan, ktorý má dlhotrvajúce a hlboké väzby s americkými politikmi vysokej úrovne, vojenskými predstaviteľmi a predstaviteľmi rozviedky. Bandar bol trénovaný a vyškolený na základni vzdušných síl Maxwell a na John Hopkins University. Slúžil ako saudský veľvyslanec v USA po viac než dve desaťročia (1983-2005). Medzi rokmi 2005-2011 bol tajomníkom Výboru národnej bezpečnosti a v roku 2012 bol vymenovaný za generálneho riaditeľa Saudskej výzvednej agentúry. Čoskoro sa hlboko ponoril do tajných teroristických operácií, kde pracoval v spojení so CIA. Počas svojich početných „špinavých operácií“ so CIA počas 80-tych rokov poslal Bandar 32 miliónov dolárov nikaragujským contras, zapojených do kampane teroru na zvrhnutie revolučnej vlády Sandinistov v Nikarague. Počas svojho funkčného obdobia bol ako veľvyslanec aktívne zapojený do ochrany Saudskej kráľovskej rodiny kvôli zbombardovaniu Troch veží a Pentagónu 11.9.2001. Podozrenie, že Bandar a jeho spojenci v kráľovskej rodine mali prednostné vedomosti o bombových útokoch saudských teroristov (11 z 19), naznačuje náhodný let saudskej kráľovskej rodiny po teroristických útokoch. Dokumenty americkej rozviedky týkajúce sa Saudsko-Bandarovho spojenia prehodnocuje Kongres.

Bandar, s bohatými skúsenosťami a tréningom v organizovaní tajných teroristických operácií, odvodených od jeho dvoch desaťročí trvajúcej spolupráce s rozviedkami USA, bol v pozícii na zorganizovanie svojej vlastnej globálnej siete teroru a to na obranu izolovanej, retrográdnej a zraniteľnej despotickej saudskej monarchie.

Bandarova sieť teroru

Bandar bin Sultan transformoval Saudskú Arábiu z dopredu hľadiaceho kmeňového režimu, totálne závislého na americkej vojenskej sile, na veľké regionálne centrum rozsiahlej siete teroru, aktívne finančne podporujúce pravicové vojenské diktatúry (Egypt), závislé režimy (Jemen) a vojenské intervencie v Perzskom zálive (Bahrajn). Bandar financoval a vyzbrojil širokú škálu tajných teroristických operácií, pričom využíval extrémistické pobočky al-Káidy, saudmi kontrolovanú vahábistickú sektu, rovnako ako množstvo iných sunitských ozbrojených skupín. Bandar je „pragmatický“ teroristický špecialista: prekonával protivníkov al-Káidy v Saudskej Arábii a financoval teroristov z al-Káidy v Iraku, Sýrii, Afganistane a inde. Kým bol Bandar dlhodobým prínosom americkým rozviedkam, v poslednej dobe však stanovil „nezávislý kurz“ tam, kde sa regionálne záujmy despotického štátu rozchádzajú s tými americkými. Takým istým spôsobom, kým Saudská Arábia prechovávala voči Izraelu dlhotrvajúce nepriateľstvo, Bandar vyvinul „skryté porozumenie“ a funkčný vzťah s Netanjahuovým režimom ohľadom ich spoločného nepriateľstva voči Iránu a špecifickejšie, vo veci nesúhlasu s dočasnou dohodou medzi Obamom a Rúhániho vládou.

Bandar zasiahol priamo alebo cez svojich zástupcov do prebudovania politických urovnaní, do destabilizovania protivníkov, podpory a rozšírenia politického dosahu saudskej diktatúry od Severnej Afriky do Južnej Ázie, od ruského Kaukazu po Africký roh. Niekedy v zhode so Západným imperializmom, inokedy zasa v záujme saudských hegemonických ašpirácií.

Severná Afrika: Tunisko, Maroko, Líbya a Egypt

Bandar nalial miliardy dolárov na podporu pravicových vlád v Tunisku a Maroku, čím zabezpečil, že masové prodemokratické hnutia budú potlačené, vytlačené na okraj a demobilizované… Extrémisti dostávajúci saudskú finančnú podporu sú nabádaní na krytie „umiernených“ elementov vo vláde a to zavraždením sekulárnych demokratických lídrov a lídrov socialistickej obchodnej únie v opozícii. Bandarove taktiky sa do značnej miery zhodujú s tými americkými a francúzskymi v Tunisku a Maroku; ale nie v Líbyi a Egypte.

Saudská finančná podpora teroristov a pobočiek al-Káidy proti zavraždenému líbyjskému diktátorovi Muamarovi Kaddáfímu boli v jednej línii so vzdušnou vojnou NATO.

Avšak, v dôsledku toho vznikli nezhody: z NATO podporovaný, závislý režim vytvorený z neoliberálnych cudzincov bol konfrontovaný so saudmi podporovanou al-Káidou a teroristickými gangmi a rozdelenými kmeňovými ozbrojencami a záškodníkmi. Bandarom financovaní extrémisti v Líbyi boli financovaní na rozšírenie svojich vojenských operácií voči Sýrii, kde saudský režim organizoval rozsiahlu vojenskú operáciu na zvrhnutie sýrskej vlády. Bratovražedný konflikt medzi NATO a saudskými ozbrojenými skupinami v Líbyi pretiekli a viedli k vražde amerického veľvyslanca a agenta CIA v Benghází. Zvrhnutím Kaddáfího sa Bandar prakticky vzdal záujmu o krvavý kúpeľ a chaos, ktoré nasledovali a ktoré vyprovokovali jeho ozbrojenci. Títo sa vzápätí začali financovať sami – vykrádanie bánk, krádeže ropy a vyprázdňovanie miestnych pokladov relatívne „nezávisle“ od Bandarovej kontroly.

V Egypte Bandar vyvinul v spolupráci s Izraelom (ale z iných dôvodov) stratégiu podkopania relatívne nezávislého, demokraticky zvoleného režimu Moslimského Bratstva Mohameda Mursího. Bandar a saudská diktatúra finančne podporili vojenský prevrat a diktatúru generála al-Sisiho. Americká stratégia dohody o zdieľaní moci medzi Moslimským bratstvom a vojenským režimom, ktorá kombinuje populárnu volebnú legitímnosť, a proizraelskú a pro-NATO armádu, bola sabotovaná. S 15 miliardovým balíkom pomoci a ďalšími sľubmi poskytol Bandar egyptskej armáde finančné záchranné lano a ekonomickú imunitu od akýchkoľvek medzinárodných finančných represálií. Žiadne z nich neboli uskutočnené bez následkov. Armáda rozdrvila Bratstvo, zatvorila a pohrozila popravou jeho zvolených lídrov. To postavilo mimo zákon sektory opozície bez liberálov, ktorá ich použila ako potravu pre delá na ospravedlnenie jej násilného prevzatia moci. Podporou vojenského prevratu Bandar eliminoval rivalskú, demokraticky zvolenú vládu, ktorá stála v kontraste k saudskému despotizmu.

Zabezpečil podobne zmýšľajúci diktátorský režim v kľúčových arabských krajinách, aj keď sú vojenskí vládcovia viac sekulárni, prozápadní, proizraelskí a menej protiasadovskí než Bratstvo. Bandarov úspech v mazaní koliesok egyptského prevratu zabezpečil politického spojenca, ale čelí neistej budúcnosti.

Oživenie nového protidiktátorského masového hnutia by tiež zasiahlo spojenie so saudmi. Navyše Bandar podkopal a oslabil jednotu štátov Perzského zálivu: Katar financoval Mursího režim 5 miliardami dolárov, čím predĺžil vládu predchádzajúceho režimu. Bandarova sieť teroru je najviac viditeľná vo svojej dlhotrvajúcej, veľkej miere financovania, vyzbrojovania, trénovania a prepravy desiatok tisícov teroristických „dobrovoľníkov“ z USA, Európy, Stredného Východu, Kaukazu, Severnej Afriky a odkiaľkoľvek… Teroristi al-Káidy v Saudskej Arábii sa stali „mučeníkmi islamu“ v Sýrii. Mnoho ozbrojených gangov v Sýrii súťažilo o saudské zbrane a fondy. Výcvikové základne s americkými a európskymi inštruktormi a saudským financovaním boli založené v Jordánsku, Pakistane a Turecku. Bandar financoval veľké ‚rebelské‘ teroristické ozbrojené skupiny, Islamský štát Iraku a Levantu, pre operácie za hranicami.

Pokračovanie…

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Prof. James Petras, Global Research

O ::prop

Leave a Reply