Domov / Hlavná strana / Ekonomika / Frankfurt začína s prvými európskymi priamymi platbami v čínskych juanoch

Frankfurt začína s prvými európskymi priamymi platbami v čínskych juanoch

renminbiEurópske spoločnosti majú teraz príležitosť na vyrovnávanie obchodných účtov v čínskych juanoch. Bank of China vo Frankfurte sa stala prvou, ktorá prevádzkuje európske vyúčtovanie v juanoch. Obchodné náklady sa znížia, keďže nebude treba najprv vymeniť peniaze za dolár.

Viac ako 10 nemeckých regionálnych a medzinárodných bánk vrátane Deutsche Bank, Commerzbank, DZ Bank AG a Landesbank Hessen-Thueringen Girozentrale si otvorilo účty v Bank of China vo Frankfurte.

V júni si Čínska ľudová banka vybrala Bank of China Ltd. na účtovanie platieb v eurozóne. Posledných päť mesiacov pred oficiálnym pondelkovým začiatkom účtovaní sa budovala vyrovnávacia infraštruktúra.

Vyúčtovanie v juanoch vo Frankfurte „zvýši podiel nemeckých malých a stredných podnikov používajúcich renminbi na svoj obchod s Čínou nad súčasných 10 percent,“ povedal Frank-Oliver Wolf, šéf divízie peňažného hospodárstva a medzinárodného podnikania Commerzbank agentúre Bloomberg.

Frankfurt je prvým európskym finančným centrom, ktoré bude vykonávať transakcie v juanoch. Nemecko a Čína sa dohodli na založení vyrovnávacieho centra pre juan v marci. Dohoda bola uzavretá medzi Bundesbank a Čínskou ľudovou bankou počas štátnej návštevy čínskeho vodcu Si Ťin-Pchinga v Nemecku.

Juan „získava silu ako obchodná mena a podľa môjho názoru už dosiahol úroveň investičnej meny,“ povedal v pondelok Joachim Nagel, člen predstavenstva v Bundesbank v príhovore vo Frankfurte. „Je len vecou času, kedy sa renminbi (juan) stane medzinárodnou rezervnou menou,“ dodal.

„Z našich pozorovaní v roku 2014 je jasné, že juan už nie je mena rozvíjajúcich sa trhov,“ povedal 14. novembra Sven Juergensen, šéf forexového predaja pre korporátnych klientov v HSBC Holdings Plc v Nemecku v rozhovore pre agentúru Bloomberg. „Obchody sa dajú uzatvárať v každom okamihu v adekvátnych rozdieloch medzi nákupnými a predajnými cenami.“

Čína znížila kontrolu nad výmenným kurzom juanu a postupne sa dostáva k jeho premene na svetovú obchodnú menu. Ostatné finančné centrá, vrátane Hong Kongu, Tajpej, Singapuru, Soulu, Paríža a Londýna podpísali s Čínou podobné dohody.

Ďalší krok v tomto smere Čína už podnikla. Hongkongská a šanghajská burza vytvorili mechanizmus na vzájomné obchodovanie – Shanghai-Hong Kong Stock Connect.

Investorom umožňuje prístup k najväčšiemu burzovému trhu na pevninskej Číne a naopak.

V uplynulých rokoch Čína podporovala svoju menu. Uzatvára swapové dohody s čoraz väčším počtom krajín. V niektorých krajinách Čína pomáha spoločnostiam vydať denominované dlhopisy v juanoch. Založenie vyúčtovacej služby v juanoch v Európe je základom pre vytvorenie novej rezervnej meny.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

Leave a Reply