Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Francúzska polícia zakročila proti „anti-gay“ demonštrantom

Francúzska polícia zakročila proti „anti-gay“ demonštrantom

pariz_antigay_protestFrancúzska polícia v Paríži sa dostala do stretu s tisíckami demonštrantov, ktorí protestovali proti schváleniu zákona národným parlamentom, ktorý legalizuje homosexuálne sobáše a adopcie detí pármi rovnakého pohlavia.

V stredu polícia použila slzný plyn na rozhnevaných demonštrantov, ktorí sa zhromaždili pri budove Národného zhromaždenia. Protestujúci hádzali sklenené fľaše, plechovky a kovové tyče, aby ukázali svoju nespokojnosť s rozhodnutím parlamentu.

V utorok Poslanecká snemovňa Národného zhromaždenia, kde majú socialisti prezidenta Francoisa Hollanda absolútnu väčšinu, schválili návrh zákona v pomere 331 hlasov proti 225. Horná komora Francúzskeho parlamentu schválila 9. apríla návrh zákona v pomere 179 hlasov proti 157.

Než zákon vstúpi do platnosti, musí byť podpísaný Hollandem.

Medzitým konzervatívni členovia parlamentu, ktorí sú prevažne proti zákonu, povedali po hlasovaní, že podali žaloby na Ústavný súd proti tomuto zákonu.

Verdikt z Ústavného súdu môže trvať až jeden mesiac. Oponenti dúfajú, že počas tej doby sa im podarí vyvinúť dostatočný tlak na prezidenta, aby zákon nepodpísal.

[quote align=“center“]Kritici tvrdia, že Hollandeho kampaň na legalizáciu homosexuálnych sobášov je politickou agendou. Hovoria, že radšej by sa mal zamerať na zastavenie zhoršujúceho sa stavu ekonomiky a rastúcej nezamestnanosti.[/quote]

Schválenie návrhu zákona prinieslo vlnu viac než sto protestov počas posledných mesiacov, vrátane zhromždenia 24. marca, kedy polícia zaútočila na tisícky demonštrantov slzným plynom a obuškami.

Francúzske cirkvi taktiež odsúdili zákon, nazývajúc homosexuálne sobáše „podvodom“, ktorý „otriasa jedným z pilierov spoločnosti.“

Ak sa návrh stane zákonom, Francúzsko bude 14. krajinou sveta, ktorá schváli homosexuálne manželstvá a pripojí sa ku krajinám ako Kanada, Nový Zéland, Belgicko, Portugalsko, Nórsko, Španielsko a Švédsko.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Jeden komentár

  1. …a policia je samozrejme nevinna.

Leave a Reply